Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie i zagraniczne dowcipy o gender. Czym się różnią?

Tomasz Rozwadowski
sxc.hu
Brytyjskie i amerykańskie dowcipy o gender wyśmiewają stereotypy myślenia o płci. Polskie służą do drażnienia się nawzajem środowisk lewicowych i prawicowych.

Dostałem zlecenie, by napisać o żartach dotyczących gender i w poszukiwaniu przykładów rzuciłem się w sieć. Już na wstępie okazało się, że łatwo nie będzie. Po wywołaniu hasła "gender" można znaleźć zupełnie różnego, a właściwie przeciwstawnego typu humor i satyrę.

Zobacz także: Gdańszczanie o gender. Co sądzą o nowej ideologii? [WIDEO]

W zależności od wyboru języka, polskiego lub angielskiego, lądujemy w dwóch kompletnie różnych światach.

Smok LGBT i dwóch dziadków

Jeżeli wyszukujemy w polskim internecie humor dotyczący gender, dostajemy wyłącznie kpiny z tego, co prawica od pewnego czasu określa jako "ideologię gender". Najwięcej na ten temat jest satyry na blogach politycznych.

Bloger Honic np. w długaśnej przeróbce legendy o smoku wawelskim skupia się na nieokreślonej bliżej przez źródła historyczne płci Skuby i smoka. W jego wersji, Skuba jest lewicową aktywistką, która zabija smoka, będącego uosobieniem feudalnego wyzysku i patriarchatu. Ale przecież o smoku też niewiele wiadomo, więc Honic przypisuje go do LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści). Tak to genderyści wybijają siebie nawzajem. Głupi są!

Jeśli nie załatwią siebie własnymi rękami, można zawsze liczyć na boksera Szpilkę, który na lotnisku w Chicago rzucił stanowczą wypowiedź na temat gender. Pozytywnie rozbawione jego słowami portal wSumie.pl i facebookowy profil Frondy zostały wyłączone przez operatorów internetowych.

Środowiska liberalno-lewicowe
wałkują temat gender na swój sposób. Marek Raczkowski kilka dni temu narysował wizytę małego chłopca u dziadków, czyli u dwóch mieszkających ze sobą brodatych starszych panów. Można też znaleźć mem ze zdjęciem z lat 20. ubiegłego stulecia, przedstawiające małego chłopca ubranego w sukienkę, z podpisem: "To jest Karol Wojtyła w pierwszym roku życia. Nie taki dżęder straszny, jak go malują" i cytatem z nauczania bp. Kazimierza Ryczana: "Przebieranie chłopców za dziewczynki to gwałt, który dzieje się na naszych oczach".

To nie żarty. To wojna!

Cała prawda o mężczyznach
To, co można znaleźć w internecie anglojęzycznym, to przeważnie żarty ze stereotypów płciowych. Często inteligentne, jak ten:
Pewnego dnia Ewa spacerowała z Panem po rajskim ogrodzie. - Panie - powiedziała - ogród jest wspaniały, zwierzęta i ptactwo tak mnie radują, ale i tak czasami czuję się samotna.
- Żaden problem! - odpowiedział Bóg. - Stworzę ci mężczyznę na towarzysza. Będzie pragnął cię radować i być z tobą. Ale muszę cię przestrzec, nie będzie doskonały. Trudno mu będzie zrozumieć, co czujesz, będzie miał skłonność do myślenia tylko o sobie i, jeśli mu na to pozwolisz, będzie późno wracał z kręgli z kolegami.
- Co to są "kręgle"? - spytała Ewa.
- Och, nie przejmuj się, trochę tylko wybiegłem myślami do przodu...
- Myślę, że poradzę sobie z tym mężczyzną - odpowiedziała Ewa.
- Super! Biorę się do dzieła - rzekł Bóg, podnosząc z ziemi grudkę błota i kształtując ją. Nagle przerwał i powiedział do Ewy: - Ach, jeszcze jedno muszę ci powiedzieć o tym mężczyźnie, którego robię dla ciebie.
- Co? - spytała Ewa.
- Będziesz musiała zawsze mówić mu, że to on był pierwszy.

Można też trafić na występ komika, który mówi o różnicach w budowie kobiecych i męskich mózgów. W męskim mózgu jest mnóstwo zamkniętych pudełek i bardzo dbamy o to, by były od siebie jak najdalej. Najważniejsze pudełko nie ma nic w środku. I w tym właśnie pudełku najbardziej lubimy przebywać. Z kolei w kobiecym mózgu jest mnóstwo splątanych kabli, które łączą wszystko ze wszystkim, a napędzane są przez potężną siłę, którą nazywamy EMOCJE. I dlatego to, jaki masz samochód, łączy się z tym, ile zarabiasz, a to, ile zarabiasz, łączy się z tym, jaki jesteś.

Trudno nie pomyśleć, że te dowcipy są jakby sympatyczniejsze...

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki