Polski Ład - II edycja. Konferencja Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. 11.01.2022

Anna Krenc
Anna Krenc
Aleksandra Dulkiewicz
Aleksandra Dulkiewicz Adam JastrzęBowski/ Polska Press
Udostępnij:
Miasto Gdańsk wnosi o dofinansowanie w wysokości 107 mln złotych. Kwota wynika z złożenia trzech wniosków o dofinansowanie w ramach II edycji programu Polski Ład - na kwotę 100 mln złotych oraz dwóch propozycji specjalnych na kwotę 7 mln złotych.

Konferencja Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz - programu Polski Ład II edycja

Miasto Gdańsk wnosi o dofinansowanie w wysokości 107 mln złotych. Kwota wynika z złożenia trzech wniosków o dofinansowanie w ramach II edycji programu Polski Ład na kwotę 100 mln złotych oraz dwóch propozycji specjalnych na kwotę 7 mln złotych.

- Jak dowiedzieliśmy się ze stron Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem finansowym tego programu, to na drugą edycję w skali kraju przewidziane jest 20 mld złotych. Opierając się na czystej matematyce to mieszkańcy Gdańska powinni otrzymać blisko 300 mln zł. Jednak zasady programu są takie, że projekty które możemy złożyć opiewają maksymalnie na kwotę 107 mln zł.

– powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Przygotowaliśmy list do parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych, bo wierzymy, że projekty które przedstawiamy, w tym I etap Nowej Świętokrzyskiej są projektami, które powinny nas wszystkich, pracujących na rzecz mieszkanek i mieszkańców naszego miasta połączyć

- dodała prezydent Dulkiewicz.

W 2021 roku Miasto Gdańsk otrzymało 80 mln z wnioskowanych 115 mln złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na przebudowę ulicy Kielnieńskiej. Na rozstrzygnięcie tegorocznej edycji Polskiego Ładu trzeba poczekać do marca.

- Niemal miesiąc temu mieliśmy sesję RMG, na której przyjmowaliśmy budżet, w którym musieliśmy uwzględnić stratę 270 mln zł, którą zafundował nam Polski Ład. To jest 270 mln mniej pieniędzy, o których wydaniu będą mogli decydować gdańszczanie i my jako samorządowcy –

powiedziała Kamila Błaszczyk, radna KO.

- Zdecydowanie wolimy, aby to samorząd decydował, na co będą wydawane te środki, a nie władza centralna, jak to w tej chwili ma miejsce. Miejmy nadzieję, że nie będzie tak, jak przy rządowym funduszu inwestycji lokalnych, że te projekty będą przydzielane po linii politycznej. W drugim i trzecim etapie funduszu Gdańsk nie dostał dofinansowania na żaden ze zgłoszonych projektów, a między innymi była zgłaszana Nowa Świętokrzyska. Miejmy nadzieję, że teraz uzyskamy wsparcie parlamentarzystów oraz radnych PiS, aby te zgłoszone i bardzo potrzebne projekty zostały zrealizowane.

Podczas drugiej edycji naboru do Polskiego Ładu zgłosić można maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, z tym, że wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł, 30 mln zł i 65 mln zł. Wśród złożonych wniosków, musi się znaleźć jeden nieprzekraczający 5 milionów złotych. Termin zgłaszania projektów mija 15 lutego.

Konferencja Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz - Polski Ład II, zgłoszone projekty

Pierwszy wniosek, to kluczowa inwestycja dla południowej części Gdańska – budowa I etapu Nowej Świętokrzyskiej na odcinku od al. Havla do ulicy Kampinowskiej i Nowej Kampinowskiej. Szacunkowa wartość zadania wynosi 90 mln zł, wnioskowane dofinansowanie wynosi 65 mln zł, wkład własny miasta 25 mln zł. Inwestycja zostanie zrealizowana w formie przeprojektowania i budowy wspomnianego odcinka. Istniejący projekt musi być dostoswany do powstającej w równoległym biegu PKM, np. z uwzględnieniem murów oporowych.

- Niezwykle istotne i ważne jest rozbudowywanie infrastruktury drogowej, zarówno komunikacji publicznej, jak i dróg dojazdowych, kto chociaż raz spróbował ze Starogardzkiej dojechać Niepołomicką do ulicy Świętokrzyskiej w godzinach szczytu ten wie, co mam na myśl

i – powiedziała Zenobia Glac –

Ściebura, przewodnicząca zarządu Orunia Górna - Gdańsk Południe. - Ze strony mieszkańców nie interesują nas podziały polityczne, mam nadzieję, że nie będzie ich tym razem. Przedstawiciele Pomorza, Gdańska, którzy będą m.in. odpowiadać za rozdysponowanie tych środków nie będą patrzeć, że jesteśmy z Gdańska, w którym są podziały, tylko będą działać na rzecz mieszkańców, tak jak nam to wszyscy obiecali podczas wyborów, że będą walczyć o Pomorze i o Gdańsk.

Drugi wniosek, dotyczy taboru z napędem niskoemisyjnym. Planowany jest zakup nowego taboru autobusowego (14 sztuk) o napędzie elektrycznym spełniającym wymogi UE pod względem ochrony środowiska. Szacunkowa wartość zakupu wynosi 35 mln zł, wnioskowane dofinansowanie to blisko 30 mln zł, a wkład własny 5 mln zł.

Trzeci ze zgłoszonych projektów, to przebudowa ul. Łąkowej na odcinku od ul. Podwale Przedmiejskie do ul. Długie Ogrody. Planowany koszt inwestycji wynosi 10 mln zł. Wnioskowane dofinansowanie o 5 mln zł. Wkład własny miasta 5 mln zł. W ramach zadania przewidziano przebudowę ulicy na długości ok. 300 m na ciąg pieszo-jezdny oraz przebudowę parkingu w granicach pasa drogowego, a także przebudowę odcinka ulicy Sadowej.

Konferencja Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz - Polski Ład II, projekty specjalne

- W tym naborze pojawiła się nowość, to znaczy że dodatkowe wnioski i projekty, mogą być składane przez gminy, na terenach, gdzie funkcjonowały PGR-y

– wyjaśnił Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent ds. inwestycji.

- Okazuje się, że w Gdańsku takich lokalizacji było przynajmniej kilka m.in. na Wyspie Sobieszewskiej czy we Wrzeszczu. To są projekty, które mogą uzyskać 5 mln dofinansowania, bądź 2 mln. Przecieramy tutaj szlaki i zobaczymy, czy będziemy mieli szansę uzyskać dofinansowanie również w tej kategorii.

W tej grupie złożyć można maksymalnie dwa wnioski o dofinansowanie. Projekty zgłoszone w tym naborze przez Gdańsk, to przebudowa ul. Tęczowej na odcinku od ul. Nadwiślańskiej do ul. Turystycznej (odcinek około 1,100m). Planowany koszt inwestycji wynosi 5,85 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to 5 mln zł, wkład własny gminy 850 tys. zł. Drugi projekt, to budowa stadionu lekkoatletycznego w Gdańskim Ośrodku Kultury Fizycznej przy al. Grunwaldzkiej 244 Etap II strefa rozgrzewkowa. Planowany koszt inwestycji - 3 mln zł, wnioskowane dofinansowanie: 2 mln zł, wkład własny: 1 mln zł. W ramach zadania zaplanowana jest budowa strefy rozgrzewkowej w zakres, której wchodzi wykonanie 4-torowej bieżni prostej o długości 100 m, jednego stanowiska do skoku wzwyż, stanowiska do rzutów kulą, wyposażenie zaplecza rozgrzewkowego, ogród deszczowy i oświetlenie terenu.

Ogłoszenie wyników tegorocznych edycji Polskiego Ładu nastąpi na przełomie marca i kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie