Polska wrze. Strajk Kobiet - tysiące Polaków wyszło na ulice! Emocje sięgają zenitu! Takich protestów nie było w naszym kraju od 30 lat

Anna Olejniczak
Anna Olejniczak
Strajk Kobiet nie ustaje - tysiące Polaków wychodzą na ulice! Od paru dni Polskę zalewa fala protestów, które rozpoczęły się po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. TK uznał, że przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego lub nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest niezgodne z konstytucją. Oświadczenie to wywołało ogromne emocje i oburzenie Polek, które rozpoczęły falę protestów.

Strajk Kobiet 2020. Fala manifestacji w Polsce

Manifestacje trwają już niemal tydzień i z dnia na dzień przybierają na sile. Protestujący blokują ulice nie tylko dużych miast, ale i małych miejscowości. Spotykają się pod siedzibami Prawa i Sprawiedliwości, biurami posłów PIS, gdzie zapalają symboliczne znicze, organizują przemarsze.

Zobaczcie, jak w obronie praw kobiet stanęła cała Polska!

Te strajki kobiet okazały się najskuteczniejszymi w historii. Sprawdź na kolejnych slajdach galerii, czy je znasz

Te protesty kobiet zmieniły bieg historii. Gdyby nie one, św...

W ostatnich dniach protesty coraz częściej przenoszą się pod kościoły, a manifestujący wkraczają na msze. Do walczących o swoje prawa kobiet dołączają tłumnie nie tylko ich mężowie, partnerzy, synowie, bracia czy koledzy, ale i przedstawiciele kolejnych grup zawodowych - kierowcy, taksówkarze, ratownicy, strażacy, nauczyciele, wykładowcy akademiccy, a nawet… policjanci.

Na ulice tłumnie wychodzą młodzi ludzie, choć nie brakuje i starszych, którzy protestują w imieniu swoich dzieci, żon, sióstr. Słowa i gesty poparcia widać ze wszystkich stron – z okien domów, przejeżdżających samochodów, autobusów czy tramwajów, których kierowcy pozdrawiają manifestujących sygnałami świetlnymi i klaksonami.

Zaostrzenie przepisów aborcyjnych wywołało falę protestów w kraju

Protesty w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego 27.10.2020 ...

Zaostrzenie i tak już bardzo restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji dotknęło całe rodziny i – co zaskakujące – zjednoczyło Polaków. Do manifestujących dołączają nie tylko zwolennicy partii lewicowych, ale i grupy deklarujące dotychczas bardziej narodowościowe przekonania – jak choćby kibice klubów sportowych.

Emocje towarzyszące protestom sięgają zenitu, a lekceważone dotychczas przez partię rządzącą potrzeby, przekonania i prawa kobiet wybrzmiewają w dosadnych słowach i hasłach. Choć policjanci prywatnie bardzo często popierają postulaty manifestujących, w paru miastach doszło do incydentów i starć z funkcjonariuszami, którzy użyli gazu. Protesty odbywają się również poza granicami naszego kraju. Manifestacje wyrażające solidarność i poparcie dla Polek odbyły się m.in. w Berlinie i Londynie.

Nasze Miasto - Bezpłatne badania mammograficzne w Dywitach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie