Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska uzyska pełną satelitarną kontrolę nad Bałtykiem [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Konferencja otwierająca program monitoringu satelitarnego Sat Bałtyk w  Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
Konferencja otwierająca program monitoringu satelitarnego Sat Bałtyk w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk Tomasz Bołt
Bałtyk pod okiem kilkunastu satelitów. Będziemy na bieżąco obserwować zdarzenia ważne dla naszego bezpieczeństwa, obronności, zdrowia, gospodarki, żeglugi oraz turystyki. W czwartek w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, przy udziale prof. Marka Moszyńskiego, wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, oficjalnie uruchomiono system Sat Bałtyk, umożliwiający obserwowanie naszego morza z kosmosu.

System zapewni możliwość diagnozowania oraz prognozowania ponad 70 różnych zjawisk i zdarzeń dotyczących morza i strefy brzegowej. Liderem tego przedsięwzięcia jest Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, a projekt zrealizowało siłami konsorcjum, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Gdański, Akademia Pomorska w Słupsku i Uniwersytet Szczeciński.

Pożytek z danych, które będziemy uzyskiwać dzięki obserwacji satelitarnych, mogą mieć m.in. urzędy administracji, wojsko i sektor bezpieczeństwa, służby zarządzania kryzysowego, jednostki zarządzające gospodarką wodną i ochroną środowiska, a ponadto organizacje ekologiczne i jednostki naukowe.

- Zadaniem Polskiej Agencji Kosmicznej będzie zaś rozpropagowanie w Europie i w świecie polskich możliwości w zakresie obserwowania Bałtyku - powiedział „Dziennikowi Bałtyckiemu” prof. Marek Moszyński, wiceprezes agencji do spraw naukowych. Chodzi o to, by polscy naukowcy i biznesmeni mogli nawiązywać współpracę z zagranicznymi ośrodkami.

Na wczorajszym uruchomieniu Sat Bałtyk nie zabrakło praktycznych przykładów jego zastosowania. Chodzi na przykład o ryzyko zagrożenia skażeniami Bałtyku przez statki. System satelitarny wykryje to za darmo. Dotychczas sprawdzały to specjalistyczne jednostki, co jest jednak bardzo kosztowne. Natomiast zimą ważne będzie uzyskiwanie wiadomości na temat zalodzenia. Latem, podczas sezonu turystycznego, istotne są informacje o zbliżaniu się sinic, spodziewanym znaczącym ochłodzeniu się wody w konkretnym kąpielisku (występowanie zjawiska tzw. upwellingu - wypływu lodowatej wody z głębin).

- Oczywiście, znane będą też ruchy statków, a nawet to, jak morze zalewa bałtyckie plaże - mówiono podczas wczorajszego spotkania.

Więcej wiadomości znajduje się na stronie **

www.satbaltyk.iopan.gda.pl

**. Realizacja projektu skończy się ostatecznie w grudniu br.


[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki