Polska - Rosja: Biało-czerwone powalczyły, ale poległy

Jacek Sroka (AIP), ŁŻ
Szczypiornistki reprezentacji Polski w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich poległy z gospodyniami - Rosjankami 25:27. Biało-czerwone solidnie zaprezentowały się starciu z faworytkami, ale na więcej stać je nie było.

Trzech minut zabrakło Polkom do odniesienia zwycięstwa na inaugurację turnieju kwalifikacji olimpijskich w Astrachaniu. Jeszcze w 58 min. po rzucie Karoliny Kudłacz-Gloc biało-czerwone prowadziły z Rosjankami 25:24. Niestety w końcówce nie wykorzystały żadnego z dwóch rzutów, a rywalki były bezbłędne i to one cieszyły się z wygranej 27:25.

Polki przegrały, ale nie straciły wcale szans na wywalczenie pierwszego w historii awansu na igrzyska. O tym, czy pojadą do Rio de Janeiro zadecyduje ich sobotni pojedynek ze Szwedkami, bo olimpijską przepustkę wywalczą dwa czołowe zespoły.

Forma biało-czerwonych zaprezentowana w spotkanie z faworyzowaną Sborną pozwala z optymizmem czekać na ten mecz. W polskiej ekipie zagrała Karolina Kudłacz-Gloc, która w ligowym meczu HC Lipsk doznała złamania szczęki. reklama Kapitan naszej reprezentacji wprawdzie rzuciła tylko dwie bramki, ale popisała się kilkoma asystami i skutecznie walczyła w obronie, a przede wszystkim była dobrym duchem zespołu. Najskuteczniejsza w sze-regach Polek, podobnie jak w meczu eliminacji ME z Węgierkami, była Monika Kobylińska. 21-letnia rozgrywająca Vistalu Gdynia rzuciłą pięć bramek popisując się kilkoma indywidualnymi akcjami. Na słowa pochwały zasłużyły także bramkarki Anna Wysokińska i Weronika Gawlik oraz obrotowa Patrycja Kulwińska.

Niestety nasze panie słabo rzucały karne trafiając tylko 2 z 5 prób. Polki zaczęły źle od 0:3, ale nie tylko szybko odrobiły starty, lecz nawet wyszły na prowadzenie 5:4. Spotkanie było zacięte i do przerwy był remis 11:11.

Po zmianie stron biało-czerwone po rzucie Kulwińskiej prowadziły 15:14, lecz potem przytrafił im się moment przestoju, z czego skwapliwie skorzystała doświadczona Ludmiła Postnowa rzucając trzy bramki z rzędu. W dramatycznej końcówce było 25:24 dla Polek, ale później rzuty Moniki Stachowskiej i Agnieszki Jochymek nie znalazły drogi do siatki, a po stronie Rosjanek w ostatniej minucie bramki zdobyły Anna Wiachi-riewa i Olga Akopian.

Polska - Rosja 25:27 (11:11)

Polska: Wysokińska, Gawlik - Kobylińska 5, Stachowska 1, Siódmiak 3, Gęga 1, Kocela 2, Kudłacz-Gloc 2, Zych, Drabik, Kołodziejska 1, Zalewska 2, Stasiak 2, Jochymek 2, Kulwińska 4, Achruk.

Rosja: Sedojkina, Erochina, Kalinina - Gorszkowa 1, Postnowa 3, Dmitriewa 4, Sen 2, Akopian 3, Wiachiriewa 7, Bobrownikowa 2, Marennikowa 1, Bliznowa 2, Ilina 2, Sliwinskaja, Petrowa, Atkowa.