MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska przeprowadzi konsultacje z szefami obrony Danii, Norwegii i Szwecji nt. bezpieczeństwa na Bałtyku!

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Polska przeprowadzi konsultacje z szefami obrony Danii, Norwegii i Szwecji nt. bezpieczeństwa na Bałtyku!
Polska przeprowadzi konsultacje z szefami obrony Danii, Norwegii i Szwecji nt. bezpieczeństwa na Bałtyku! Karolina Misztal
Jest odpowiedź Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na ostatnie zdarzenia na Morzu Bałtyckim. Jak informuje "Dziennik Bałtycki" ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego RSZ na polecenie Ministra Obrony Narodowej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadzi konsultacje z szefami obrony Danii, Norwegii i Szwecji dotyczące bezpieczeństwa na Bałtyku.

Ostatnie miesiące obfitują w liczne prowokacje Rosjan zarówno w sferze powietrznej jak i morskiej. W tle wojny na Ukrainie rosyjskie wojsko wielokrotnie wystawiało na próbę siły zbrojne NATO, nadużywając gościnności u granic Polski czy też innych państw bałtyckich.

W ostatnich dniach w pobliżu platformy Lotos Petrobaltc SA zauważono wzmożoną aktywność rosyjskich żaglowców tj. STS Mir i STS Siedow.

W związku z powyższym o komentarz zwróciliśmy się do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak poinformował "Dziennik Bałtycki" ppłk Marek Pawlak, Marynarka Wojenna RP wykonuje swoje bieżące zadania, dysponuje wysoce zaawansowanymi technologiami umożliwiającymi monitoring sytuacji bezpieczeństwa i te czynności robi na bieżąco.

Ponadto, jak przekazał naszej redakcji rzecznik prasowy DGRSZ stosowne kroki w tym zakresie podjął również Mariusz Błaszczak, a więc Minister Obrony Narodowej.

- Zgodnie z decyzją Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, Minister Obrony Narodowej polecił szefowi SGWP przeprowadzenie konsultacji z szefami obrony Danii, Norwegii i Szwecji oraz wypracowanie rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa na Bałtyku - informuje ppłk Marek Pawlak.

Współpraca z Danią, Norwegią oraz Szwecją związana jest nie tylko z ostatnimi wybuchami na gazociągach Nord Stream, ale przede wszystkim związana jest z zabezpieczeniem gazociągu Baltic Pipe oraz dbaniem o bezpieczeństwo morskie Polski, oraz pozostałych krajów bałtyckich, tym także zabezpieczanie kluczowych polskich stref, jak np. platforma Lotos Petrobaltic.

Warto nadmienić, że w pobliżu polskiego gazociągu znajduje się obecnie ORP Arctowski, polski okręt hydrograficzny. Z portu w Bałtyjsku i Kaliningradzie natomiast w kierunku wód międzynarodowych ponownie wyszły okręty szkoleniowe rosyjskiej marynarki wojennej, a więc STS Mir i STS Siedow.

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polska przeprowadzi konsultacje z szefami obrony Danii, Norwegii i Szwecji nt. bezpieczeństwa na Bałtyku!

Polska przeprowadzi konsultacje z szefami obrony Danii, Norw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki