Polska nie odwołała się od wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie przymusowej ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

Dorota AbramowiczZaktualizowano 
09.06.2018. Drugi pogrzeb Arkadiusza Rybickiego - po ekshumacji ciała, której sprzeciwiała się rodzina.
09.06.2018. Drugi pogrzeb Arkadiusza Rybickiego - po ekshumacji ciała, której sprzeciwiała się rodzina. Karolina Misztal
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, uznający, że Polska przeprowadzając ekshumację Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego wbrew woli ich żon naruszały art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, uzyskał statut prawomocnego. Państwo polskie nie odwoływało się od wyroku.

- Gdyby Polska odwołała sie od wyroku, który zapadł 20 września ub.roku przed ETPCz w Strasburgu, nie zyskałby on statusu prawomocnego - tłumaczy mec. Tomasz Snarski, który udzielał stałej pomocy prawnej Małgorzacie Rybickiej i Ewie Solskiej, wdowom Aramie Rybickim i Leszku Solskim.

Ekshumacja Arkadiusza Rybickiego na gdańskim Srebrzysku. Pro...

Skarga wniesiona za pośrednictwem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do Trybunału w Strasburgu dotyczyła przymusowej ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, przeprowadzonej mimo sprzeciwu części rodzin. Podkreślały one, że ekshumacje będą naruszać ich prawo do kultu pamięci o zmarłych bliskich oraz prawo do prywatności.Mimo braku decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, do którego rodziny wniosły skargę na decyzję prokuratury i przy milczeniu Trybunału Konstytucyjnego, któremu sędziowie zadali pytanie o prawo bliskich do sprzeciwu wobec działań śledczych, prokuratura zadecydowała o wydobyciu z grobów szczątków zmarłych.

Wobec wyczerpania możliwości prawnych w Polsce, rodziny wystąpiły więc do ETPCz, gdzie sprawą zajęto się w ramach Programu Spraw Precedensowych. We wrześniu ub. roku zapadł precedensowy wyrok, wskazujący na jednoznaczną winę państwa polskiego, które naruszyło art. 8 Konwencji Praw Człowieka, gwarantujący prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz nakazujący wypłatę po 16 tys. euro odszkodowania skarżącym rodzinom.

Ekshumacja Arkadiusza Rybickiego na Srebrzysku. Protest rodziny i przyjaciół Arama przed bramą cmentarza [14.05.2018]

Wideo

Materiał oryginalny: Polska nie odwołała się od wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie przymusowej ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
adama

Jak ci wskaznik paliwa pokazuje ze jest on E to co robisz? Oczywiscie jedziesz dalej a jak auto stanie to trzeba kmisje by wyjasnic kto ci zrobił takie swinstwo. Prawda? Jak ci lampka oleju swieci sie na czerwono to ty oczywiscie dalej jeździsz a jak silnik sie zatrze to oczywiscie komisje ekshumowanie bo trzeba wyjasnic. Dociera? Sluchaj co ci uzrządzenia podpowiadają.
Urzedzanie ostrzegawcze cały czas mowiły podniesc lot lecisz w ziemie podniesc lot lecisz w ziemie. Tak jak ty byś zrobił (a raczej nic nie zrobił), piloci nie reagowali no i walneli w ziemie dkladnie jak im urzadzenia ostrzegawcze przepowiadały. Te urzadzenia sa wymagane przez miedzynarodowe orgaizacje lotnicze bo inaczej nie pozwola ci ladowac na lotniskach miedzynarodowych. Sa specjalnie chronione i certifikowane. I one nic o bombie nie mowiły, one po prostu môwiły ze walniesz w ziemie jak nie podniesiesz lotu. Mowily to co sie stanie jak ich nie posłuchasz i sie dokładnie tak stało.
Oburzajace jest że Kaczynski dla celow wyłacznie politycznych pozwolił Macierewiczowi na klamanie, wykazywanie głupoty i absolutny brak poszanowania dla ofiar. Dlatego jest to wstrzasajace co Kaczyñski wyprawia. I Walesa ma racje tylko ze źle to ujał bo Jarek nie zrobił nic a nic by Lechowi odradzic to ladowanie teraz jest tak sam winny jak wtedy kiedy na OSTATNIA chwile polecieli do Katynia. Czysto dla celow politycznych i z wyjatkowym pokazem braku umiejetnosci organizacyjnych i proceduralnych. Gorzej niz amatorzy w przedszkolu. Kaczynski nie zrobił nic by odradzic ladowanie a zrobił wszystko by dla punktow poltycznych aprobować barbarzynskie wrecz metody Macierewicza co oczywiscie rownież demonstruje jak daleko od chrzescjanskiej moralnosci on sam, Jarosław Kaczyński, jest.

A
AW

Obecnie JEDYNYM obowiazującym dokumentem wyjaśniającym przyczyny katastrofy smoleńskiej jest raport MAK - tzw raport Anodiny. Polski raport komisji został przez b.ministra obrony Maciarewicza usunięty ze stron MON i uznany za niebyły. Innych oficjalnych raportów nie ma i jak wszystko wskazuje nie będzie. Podkomisja MON swego raportu nie wydała i już raczej nie wyda. Postawiła ona bardzo wiele hipotez ( mądrych i mądrzejszych ) ale żadnej nie udowodniła. Prokuratura RP przez tyle lat nie zakończyła i pewnie długo jeszcze nie przedstawi nikomu żadnych zarzutów- sprawcy nie żyją...Rozumiem ,że można mieć pretensje do PO, że niewiele zdziałali, ale przecież minęły trzy lata rządów PiS a wraku i innego niż raport Anodiny wyjaśnienia wypadku nie ma....i raczej nie będzie.

P
Polihistor

Może i ma Pan rozeznanie w kwestiach wypadków lotniczych (choć, jak sądzę, nie w kwestiach METODYKI ich BADANIA), za to umiejętności czytania ze zrozumieniem nie posiadł Pan wcale. Nigdzie nie opowiadam się za teorią zamachu. Ja - w odróżnieniu od Pana - nie wiem (a chciałbym wiedzieć, i mam do tego prawo) CO spowodowało tragedię smoleńską i życzyłbym sobie przeprowadzenia w tej mierze rzetelnego śledztwa z wykorzystaniem WSZYSTKICH DOSTĘPNYCH materiałów, mogących służyć jako dowody. Dowody czego? A tego to ja, w odróżnieniu od Pana, PRZED CZASEM nie wiem. Pan wie, bo wierzy. A ja jestem człowiekiem nauki, i potrzebne mi jest, jako człowiekowi racjonalnie myślącemu, logiczne i poddające się uzasadnieniu postępowanie badawcze. Kto je zapewnił do tej pory - komisja Anodiny? Wolne żarty.
A wyrok jest politycznie motywowany nie dlatego, że odnosi się do przyczyn katastrofy (bo tego w ogóle nie dotyczy), tylko dlatego, że suwerennemu (podobno) państwu odmawia prawa do dochodzenia kwestii żywotnie go zajmujących. Pluje w twarz obywatelom tego państwa - i mnie, i Panu (a tak, tak - obywatelu kraiku, z którym nie trzeba się liczyć, bo nie jest Francją, jak to kiedyś pośrednio stwierdził niejaki Juncker).
Odpowiada to Panu? Może i tak, i na tym pewnie polega największa różnica między Panem, a dumnym i niezależnie myślącym Polihistorem. :-)

P
Polihistor

O takim argumencie w ogóle nie pomyślałem.
Ot, co DWIE mądre głowy, to nie jedna! :-)

s
spotkaj

Szuka ktos na realne sex spotkania ? Szukasz kobiety z Twoich okolic ? wejdz na seksualnie.eu i zacznij się umawiać , ponad mln profili z calej Polski

A
Ar

Polityczny? Wyjaśnić? To coś słabo z twoją wiedzą, bo od około przynajmniej 7 lat jest znana przyczyna. Nawet zalecenia powstały po to by się to nie powtórzyło. Raport donrze oceniony przez środowisko lotnicze. Ale u ciebie widocznie silniejsza jest wiara i ignorancja niż wiedza.

Wystarczy trochę sie znać na lotnictwie, o tym jak samolot lata, jakie są procedury i jakie przyczyny wypadków i jak je badano, by wiedzieć, że bajania onzamchu czy o spisku, są totalną bzdurą.

Na początek polecam przeczytać że zrozumieniem raport i do niego obejrzeć zdjęcia jakie wykonała komisja. Bo zapewne nigdy go nie czytałeś.

p
pismienny

Zamach to twoj ojciec zrobil na matke plodzac takiego idiote

G
Gość

Według wszelkich prawideł lotnictwa ten samolot nie miał prawa wystartować w takich
warunkach meteorologicznych. Za głupotę polityków płaci cały naród . Człowiek, który
nigdy nie posiada prawa jazdy żadnej kategorii nie zna zasad ruchu drogowego nie wie
że przekroczenie czerwonego światła STOP równa się Katastrofa 'czyli nie żyjesz'!

R
Rumcajs

Szanowny Polihistorze , zważyć należy że (-)-nusy , mają kolor czerwony, adekwatny do uwarunkować genetycznych odbiorcy, to tak jak u psa Pawłowa - akcja - reakcja. Natomiast "logika mędrca" z Polanek dowodzi że są plusy dodatnie i plusy ujemne, zatem wszystko jest OK - zaplusowali !

P
Polihistor

Cóż, minusowaniem nie zagłuszy się zdrowego rozsądku.
Potrzeba posługiwania się tymże wyłoni się i tak, prędzej czy później.
Może w Gdańsku nie tak od razu, ale też.
A tak na marginesie - pomyśleć tylko, jak piękną i nośną ideą (i potrzebną w krajach ówczesnego bloku komunistycznego) wydawały się - lat temu zaledwie 40) prawa człowieka.
Któż mógłby sądzić, że szybko zmienią się one w narzędzie politpoprawnej tyranii, którym uzasadnić będzie można wszystko - i zakaz badania katastrofy, i - na przykład -konieczność uznawania widzimisię kogoś, kto jednego dnia uważa się za pszczółkę, drugiego za pstrąga, a jeśli już nawet trzeciego dnia uzna się za człowieka, to takiego, który w żadnym razie nie jest "binarny". :-)
Jak dobrze, że trzeszczeć w posadach zaczyna Unia, choć to jeszcze potrwa.
Pilniejsza jednak jeszcze wydaje się potrzeba krachu Rady Europy.
To dopiero jest monstrum!

k
kwakwa

Tylko kasa ich uleczy- Nowe PRL musi płacić.....,,my zapłacimy"

A
AWK

To juz sporo zarobiłes w złotych, czy w rublach?

W
WOLNA EUROPA

Siedzę w tym temacie blisko 9 lat i dla mnie nie ulega najmniejszych wątpliwości , że TO BYŁ ZAMACH . Putin wpadł we własne sidła i dzisiaj nie wie jak z nich wyjść o czym świadczy jego ostatnia wypowiedż iż bombę podłożono w Warszawie skąd startował samolot .

h
hanna

Jasiu, jesteś pierdolnięty, szatan cię popieścił. Dobrze wiesz że to była katastrofa i kto jest jej winien, już dawno prokuratura ustaliła. Przecież nikt nie może traktować poważnie psychola Antka z jego teoriami, on po prostu wie jak na tym robić kasę, bo do niczego innego się nie nadaje, udowodnił to jako minister wojny

f
ffffffff

Banda pisowskich rzekomo katolickich oszołomów :)

Dodaj ogłoszenie