Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Polska mogłaby w 100 proc. zaspokoić swoje potrzeby z energetyki wiatrowej? Ekspert: Mamy ogromny potencjał wiatrowy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
– Myślę, że dzisiaj największym problemem są problemy prawne. Rzad przyjął ustawę, która liberalizuje tzw. ustawę odległościową, co na nowo umożliwi budowę energetyki wiatrowej – mówi nam Szymon Kowalski. Zdaniem eksperta, to była największa przeszkoda do rozwoju energii wiatrowej w kraju. Jego zdaniem, że za kilka lat, przy dobrej, wietrznej pogodzie będziemy mogli nawet w 100 proc. zaspokoić swoje potrzeby z energetyki wiatrowej.

– Zielona energia i biznes to świetne połączenie. Dzisiaj odbiorcy energii potrzebują zielonej energii, ponieważ potrzebują realizować cele – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Szymon Kowalski, wiceprezes Fundacji Re- Source Poland Hub. – Zielona energia to także źródło taniej energii. To jest ekologia, to rzec na którą duzi odbiorcy, zwłaszcza korporacyjni potrzebują najbardziej – dodaje.

– Myślę, że dzisiaj największym problemem są problemy prawne. Rzad przyjął ustawę, która liberalizuje tzw. ustawę odległościową, co na nowo umożliwi budowę energetyki wiatrowej – mówi.

Zdaniem Kowalskiego, to była największa przeszkoda do tego, aby w pełni cieszyć się zieloną energią. Jak tłumacz dalej, Polska ma olbrzymi potencjał wiatrowy oraz ogromny potencjał w możliwości budowy energetyki wiatrowej na lądzie.

Jak przypomina, obecnie na lądzie zainstalowanych jest ponad 7 GW mocy. – Sumarycznie, to jest kilak tysięcy wiatraków, a potencjał jest kilkukrotnie wyższy, z szacunków wynika, że nawet 5 razy więcej niż obecnie – wskazuje i dodaje, że jest to około 30 GW mocy.

Czy to jest dużo? Kowalski wyjaśnia, że nasz system dzisiaj w szczytach zapotrzebowania potrzebuje 27- 28 GW. – Jeżeli w systemie będziemy mieć dostępnych 30 GW mocy w wiatrakach, to jest szansa, że przy dobrej, wietrznej pogodzie będziemy mogli nawet w 100 proc. zaspokoić swoje potrzeby z energetyki wiatrowej – tłumaczy.

Przypomnijmy, Rada Ministrów, 5 lipca 2022 r., przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Inwestycje będą mogły być lokalizowane w minimalnej odległości 500 metrów od zabudowań.

Przepisy nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczyć to będzie także dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni

Ceny prądu w górę

Kowalski nie ukrywa, że sytuacja rynkowa obecnie jest bardzo trudna. – Mamy bardzo wysokie ceny surowców. Mamy wojnę na Ukrainie, a to wszystko negatywnie wpływa na ceny energii.

– Energetyka wiatrowa jest szansą na obniżenie tych cen, jednak sytuacja jest bardzo trudna i w krótkiej perspektywie nie możemy oczekiwać, że te ceny spadną – przyznaje.

Polacy za rozwojem farm wiatrowych. Chcą tańszego prądu i czystego powietrza

Z najnowszego badania Social Changes wynika, że poparcie dla rozwoju lądowych elektrowni wiatrowych w Polsce sięga 81 proc.

Wśród największych korzyści wynikających z rozwoju inwestycji wiatrowych na lądzie Polacy wskazują:

  • czyste powietrze (66 proc.),
  • tańszy prąd ( 66 proc.),
  • niezależność energetyczną (59 proc.).

Ponadto ankietowani wskazali na nowe miejsca pracy (25 proc.), bezpieczeństwo (25 proc.), rozwój polskich firm (22 proc.) i wpływy do budżetu dla gmin (22 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska mogłaby w 100 proc. zaspokoić swoje potrzeby z energetyki wiatrowej? Ekspert: Mamy ogromny potencjał wiatrowy - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki