Polska Izba Handlu przeciwna zaokrąglaniu cen

Oprac. EdhZaktualizowano 
Wg PIH projekt NBP może naruszać ustawę o cenach (klient płacący gotówką nie będzie miał pewności co do ostatecznej sumy do zapłaty przy kasie).
Wg PIH projekt NBP może naruszać ustawę o cenach (klient płacący gotówką nie będzie miał pewności co do ostatecznej sumy do zapłaty przy kasie). scx.hu
Polska Izba Handlu nie popiera projektu przedstawionego przez Narodowy Bank Poslki dotyczącego obniżenia popytu na monety 1 i 2 grosze.

- We wcześniejszych wystąpieniach odnosiliśmy się pozytywnie do pomysłu wycofania z obiegu drogich w produkcji i obsłudze monet 1 i 2 groszowych, jednakże ogłoszony wczoraj przez przedstawicieli NBP projekt ustawy takiego zapisu nie zawiera, odnosi się jedynie do zaokrąglania należności uiszczanej przez klienta przy kasie - komentuje Marcin Kraszewski, rzecznik prasowy Polskiej Izby Handlu. - W związku z tym, że zgodnie z naszymi analizami projekt ten może naruszać ustawę o cenach (klient płacący gotówką nie będzie miał pewności co do ostatecznej sumy do zapłaty przy kasie), oraz wymagałby dedykowanych rozwiązań kasowych i księgowych, budzi nasze poważne wątpliwości - dodaje.

Polska Izba Handlu jako organizacja zrzeszająca ponad 30 tys. przedsiębiorców sektora handlu i usług (ok. 20% rynku) nie została uwzględniona w konsultacjach społecznych prowadzonych przez NBP dla omawianego projektu.

- W związku z tym, że omawiany projekt nie był konsultowany z naszymi przedstawicielami, jak również jego ostateczna wersja przedstawiona wczoraj budzi nasze głębokie wątpliwości i wymaga dalszej analizy zwróciliśmy się wczoraj do NBP z prośbą o sprostowanie tej informacji. Po naszej interwencji zapis nt. naszego poparcia został usunięty z komunikatu prasowego NBP - poinformował Kraszewski.

Polska Izba Handlu oczekuje obecnie ze swoimi uwagami na otwarcie konsultacji społecznych przez Ministerstwo Finansów, które otrzymało projekt NBP i jest w stanie nadać mu status inicjatywy ustawodawczej.

- Z pewnością nie możemy zgodzić się na sytuację, w której Klient będzie płacił różne kwoty przy kasie w zależności od wybranej formy płatności i zastosowanego zaokrąglenia. Zarówno klient jak i sprzedawca powinni mieć pewność co do ceny produktu i kwoty transakcji niezależnie od użytego środka płatniczego - podsumowuje rzecznik Izby.

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Materiał oryginalny: Polska Izba Handlu przeciwna zaokrąglaniu cen - Nowa Trybuna Opolska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie