Polska - Islandia NA ŻYWO, LIVE 8.06.2021 r. Polska nie dała rady Islandii. Czego spodziewać się na EURO 2020? [zdjęcia]

Polska - Islandia
Polska - Islandia Fot. Grzegorz Dembiński
Polska zremisowała z Islandią 2:2 w towarzyskim meczu rozegranym w Poznaniu. Trudno powiedzieć, żeby to spotkanie dało odpowiedź na wszystkie pytania przed pierwszym meczem ze Słowacją na EURO 2020.

Mecz z Islandią był ostatnim sprawdzianem przed EURO 2020, miał pokazać formę zespołu, ale trener Paulo Sousa nie zdecydował się wystawić podstawowego składu. Były kolejne testy, a w defensywie zabrakło choćby Jana Bednarka. Nasz defensor ma uraz przeciążeniowy, ale na mecz ze Słowacją ma być w pełni sił. W efekcie trio obrońców tworzyli Tomasz Kędziora, Kamil Glik i były piłkarz Lechii, Paweł Dawidowicz. W podstawowym składzie pojawił się również wychowanek biało-zielonych, Przemysław Frankowski. Selekcjoner zaskoczył ustawieniem ataku, bo partnerem Roberta Lewandowskiego był Jakub Świerczok. Paulo Sousa szuka innych rozwiązań wobec kontuzji Arkadiusza Milika, który na EURO 2020 na pewno nie zagra. Lewandowski i Świerczok to jednak piłkarze pola karnego i tak jak napastnik Piasta Gliwice pokazał się w meczu z Rosją i strzelił gola, tak w spotkaniu z Islandią był mało widoczny.

Test z Islandią nie wypadł okazale. Biało-czerwoni dłużej utrzymywali się przy piłce, ale nie wynikało z tego olbrzymie zagrożenie dla bramki rywali. Za to nie uniknęli błędów w defensywie i ponownie dał o sobie znać stały fragment gry. W 24 minucie po dośrodkowaniu z rzut rożnego głową zagrał Aron Gunnarsson, a z bliska piłkę do siatki skierował Albert Gudmundsson. Piłki nie wybili Świerczok i Kędziora, a do tego źle ustawiony był Piotr Zieliński, który złamał linię spalonego. Początkowo bramka nie była uznana, ale po interwencji VAR sędzia uznał gola biało-czerwonym. Korzystnie za to zaprezentował się Tymoteusz Puchacz i jest coraz bliżej tego, aby mecz ze Słowacją rozpocząć w podstawowym składzie. W 34 minucie faulowany w środku pola był Lewandowski, ale zdążył odegrać piłkę do Puchacza. Sędzia zastosował przywilej korzyści, a po zagraniu właśnie wspomnianego wcześniej Puchacza wyrównującego gola strzelił Piotr Zieliński. Za chwilę jeszcze okazję bramkową miał Jakub Moder i to tyle z ofensywnych popisów biało-czerwonych. Aktywny był Lewandowski, ale koledzy nie potrafili mu stworzyć żadnej sytuacji bramkowej i to w drugiej połowie się nie zmieniło.

Zresztą druga połowa zaczęła się fatalnie dla biało-czerwonych. Tym razem źle zachował się Grzegorz Krychowiak, który przepuścił piłkę, a futbolówkę w polu karnym przejął Brynjar Ingi Bjarnason i pewnym strzałem pod poprzeczkę pokonał bezradnego Wojciecha Szczęsnego. Polacy mieli problemy ze stwarzaniem okazji bramkowych, a wszystko co dobre, to była zasługa aktywnego i grającego bez kompleksów 17-letnia Kacpra Kozłowskiego. To piłkarz Pogoni oddał strzał, po którym bramkarz rywali wybił piłkę przed siebie, ale nikt nie potrafił jej dobić. Za chwilę Kozłowski strzelał głową. Niecelnie, a w tej sytuacji powinien zdobyć gola. W końcówce spotkania o zmianę poprosił Lewandowski i w jego miejsce wszedł Karol Świderski. I w 88 minucie dośrodkował Kozłowski, a Świderski świetnie przyjął piłkę i w trudnej sytuacji zdobył wyrównującego gola. 17-latek zaliczył zatem pierwszą asystę w kadrze, Świderski strzelił gola i obaj pokazali selekcjonerowi, że są gotowi wejść z ławki i pomóc drużynie w trudnym momencie.

Bez Grosickiego i Szymańskiego, ale z Puchaczem, Świerczokiem i 17-latkiem z Pogoni. Paulo Sousa ogłosił szeroką kadrę na zgrupowanie przed Euro 2020