Polska firma dba o najwyższą jakość produktów od prawie 30 lat. Polska marka, polski kapitał, polska duma

Materiał powstał we współpracy z JBB Bałdyga
Polacy coraz chętniej kupują produkty od polskich producentów, pytają o nie w popularnych marketach, sprawdzają metki i etykiety. Są gwarancją jakości, ale też symbolicznym wsparciem polskiej gospodarki. Kupowanie ich to najprostszy przejaw patriotyzmu. Firma JBB Bałdyga jest wierna swojej filozofii i od prawie 30 lat dba o najlepszą jakość produktów.

Polskie firmy rodzinne w pełni z polskim kapitałem to rzadkość. Utrzymanie kontroli nad dużym przedsiębiorstwem wymaga zaangażowania. Tego z pewnością nie brakuje w JBB Bałdyga. Zakłady mięsne znane są z wysokiej jakości mięs i wędlin, sklepów oraz punktów sprzedaży w dużych miastach i mniejszych miejscowościach.

W JBB powstaje ok. 250 ton wędlin na dobę.

Firma zajmuje się produkcją wędlin oraz ich dystrybucją na terenie całej Polski. Produkty marki są rozpoznawalne, a Klienci, którzy przekonali się o ich smaku i jakości, chętnie do nich wracają i szukają ich w swojej okolicy.

Produkty z polskich zakładów JBB Bałdyga cieszą się dużym zainteresowaniem. Kupujemy swoje, inwestując w polską gospodarkę. Kupujemy to, co znamy. Dzięki temu cieszymy się świeżością i dobrą jakością. Od jakiegoś czasu możemy zauważyć zwrot ku tradycyjnej, polskiej kuchni, która bazuje na sezonowych produktach.

Informacja o tym, że produkt został wyprodukowany w Polsce zachęca do zakupu 87% Polaków, wynika z badania Kantar TNS, 2018.

Uwaga Polaków skierowana jest teraz na polski rynek. Prym wiodą także firmy rodzinne. Grycan, Ziaja, Koral czy Kulczyk to polskie firmy rodzinne, które cieszą się sukcesami od lat. Do listy polskich, rodzinnych biznesów, które odnoszą sukces, od prawie 30 lat należy również rodzina Bałdyga.

Jakość i bezpieczeństwo produktów na pierwszym planie

Jakość produktów od dawna stanowiła jeden z głównych punktów w decyzjach zakupowych Polaków. W ostatnim czasie dużo uwagi poświęcamy także kwestiom bezpieczeństwa.

JBB Bałdyga posiada własne laboratorium, w którym na bieżąco sprawdzana jest jakość produktów. Klienci kupując dobry produkt, powinni spodziewać się, że następnym razem ten sam produkt będzie miał tą samą wysoką jakość i ten sam smak.

Mięso i wędliny trafiają do sklepów i punktów JBB Bałdyga najszybciej jak to możliwe, a podróż jest realizowana w optymalnych warunkach. JBB Bałdyga dowozi swoje produkty do sklepów i punktów za pomocą 50 nowoczesnych samochodów dostawczych – chłodni.

W Polsce znajduje się najnowocześniejszy zakład rozbioru mięsa w Europie

Polska jest krajem innowacji. W naszym kraju przedsiębiorcy nie boją się eksperymentować. Udane eksperymenty, bazujące na przemyślanej strategii firmy, skutkują tym, że Polska znowu jest najlepsza!

Tym razem chodzi o nowoczesne podejście do zakładów rozbioru mięsa. JBB Bałdyga swoje zakłady mieści na terenie Zielonych Płuc Polski. To był jeden z powodów, dla których postawiono na innowacje, jakich nie ma nigdzie indziej w Europie. Chcąc żyć w zgodzie z przyrodą, a jednocześnie posiadać wydajny zakład, JBB Bałdyga stworzył miejsce pracy dla setek osób, które jest doceniane w całej Europie.

Najlepsze wykorzystanie nowych technologii, które pozwalają na jeszcze lepsze, jeszcze bardziej wydajne i ekologiczne działanie to priorytet.

Materiał oryginalny: Polska firma dba o najwyższą jakość produktów od prawie 30 lat. Polska marka, polski kapitał, polska duma - Tygodnik Ostrołęcki

Dodaj ogłoszenie