Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska, Czechy, Francja, Węgry, Rumunia, Słowacja, Słowenia piszą wspólny list do Komisji Europejskiej w obronie energetyki jądrowej

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Polska, Czechy, Francja, Węgry, Rumunia, Słowacja, Słowenia piszą list do Komisji Europejskiej w obronie energetyki jądrowej
Polska, Czechy, Francja, Węgry, Rumunia, Słowacja, Słowenia piszą list do Komisji Europejskiej w obronie energetyki jądrowej karina trojok
"Rozwój sektora jądrowego w UE jest kwestionowany przez szereg państw członkowskich" - napisali liderzy siedmiu krajów do szefostwa Komisji Europejskiej. Zdaniem liderów, takie podejście w UE musi się zmienić.

19 marca 2021 r. liderzy Czech, Francji, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii wystosowali wspólny list do Komisji Europejskiej w sprawie roli energetyki jądrowej w polityce klimatyczno-energetycznej UE - poinformowało CIR w środę, 24 marca 2021 r.

Wspólny list przywódców skierowany do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, komisarz ds. usług finansowych, stabilności finansowej i unii rynków kapitałowych Mairead McGuinness i komisarz ds. Energii Kadri Simson, podpisali

  • premier Czech Andrej Babiš
  • prezydent Francji Emmanuel Macron
  • premier Węgier Viktor Orban
  • premier Mateusz Morawiecki
  • premier Rumunii Florin Cîțu
  • premier Słowacji Igor Matovič
  • premier Słowenii Janez Janša

Pismo jest „pilnym wezwaniem do zapewnienia prawdziwie równych reguł gry dla energetyki jądrowej w UE bez wykluczania jej z unijnej polityki klimatyczno-energetycznej i zachęt, mając na uwadze, że połowa krajów UE wykorzystuje lub rozwija energię jądrową, która zapewnia blisko połowę produkcji niskoemisyjnej energii elektrycznej w UE ”.

Jak podaje CIR, przywódcy Czech, Francji, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii zwracają uwagę, że „rozwój sektora jądrowego w UE jest kwestionowany przez szereg państw członkowskich, pomimo jego niezbędnego wkładu w walkę ze zmianami klimatycznymi, a także rozległych, wciąż niewykorzystanych synergii między technologiami jądrowymi i odnawialnymi. Jako niskoemisyjna podstawa systemu umożliwia dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii do znacznie wyższych poziomów penetracji. Energia jądrowa jest również bardzo obiecującym źródłem niskoemisyjnego wodoru po przystępnej cenie i może odegrać ważną rolę w integracji sektora energetycznego. Generuje również znaczną liczbę stabilnych, wysokiej jakości miejsc pracy, co będzie istotne w okresie recesji po pandemii COVID ”.

W piśmie politycy wyrażają również zaniepokojenie, że „prawo państwa członkowskiego do wyboru między różnymi źródłami energii i określania ogólnej struktury dostaw energii (art. 194 TFUE) jest obecnie mocno ograniczone na poziomie UE, która wyklucza energię jądrową z coraz większej liczby polityk”.

Przypomnijmy, że nasz rząd przyjął we wtorek, 2 lutego 2021 r., uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Polityka energetyczna zakłada m.in. budowę elektrowni jądrowej. Według planów rządu w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW a kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata. Cały program jądrowy w Polsce zakłada budowę 6 bloków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki