Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska chce z Brukseli konkretnej pomocy dla producentów mleka i świń

Redakcja
Wsparcie dla producentów wieprzowiny i mleka, ASF - to tematy poruszone w Brukseli
Wsparcie dla producentów wieprzowiny i mleka, ASF - to tematy poruszone w Brukseli AGATA WODZIEŃ
Afrykański pomór świń był jednym z gorących tematów wczorajszego (15.02) posiedzenia unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

Krzysztof Jurgiel, szef naszego resortu rolnictwa, sprzeciwił się decyzji Komisji Europejskiej, która mówi o poszerzeniu strefy ograniczeń dla producentów trzody województwa podlaskiego. Zapewnił, że kontrolujemy ASF i podkreślił, że Polska powinna mieć więcej do powiedzenia w kwestiach, które ją bezpośrednio dotyczą. Aby sprawdzić, jak wygląda zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF, odwiedzi nas Vytenis Andriukaitis.

 

  - Nie możemy zapominać, że to właśnie Polska bierze na siebie cały ciężar zabezpieczenia Unii Europejskiej przed dalszym szerzeniem się ASF z terytorium Ukrainy, na którym pojedyncze przypadki i ogniska odnotowano już w 2012 roku - podkreślił podczas posiedzenia Krzysztof Jurgiel. 

 

Minister poruszył w Brukseli wątek krytycznej sytuacji na rynku mleka i wieprzowiny. Wskazał, że dotychczasowe formy wsparcia nie przełożyły się ani na wzrost cen ani na poprawę sytuacji gospodarzy znad Wisły. 

 

 - W ramach wspólnej organizacji rynków rolnych istnieje zestaw instrumentów, który należy pilnie wprowadzić by pomóc rolnikom przetrwać ten trudny okres - zwrócił się do unijnych ministrów Krzysztof Jurgiel. - Dotychczas podjęte działania nie są wystarczające, a państwa członkowskie mają ograniczone możliwości, by samodzielnie podjąć działania na rynkach rolnych.

 

Jurgiel poprosił o:

  • przeznaczenie środków finansowych w ramach nadzwyczajnego wsparcia do dotkniętych kryzysem sektorów mleka i wieprzowiny,
  • rozszerzenie siatki bezpieczeństwa (m.in. poprzez urealnienie progów referencyjnych i cen interwencyjnych w sektorze mleka),
  • zintensyfikowanie działań na rzecz nowych rynków zbytu poza UE,
  • działania prowadzące do zniesienia rosyjskiego embarga,
  • zwolnienie producentów mleka lub odroczenie obowiązku wpłacenia opłaty za przekroczenie kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015, wynikającej z rat,
  • stworzenie w sektorze wieprzowiny, wzorem rynku mleka, obserwatorium rynkowego.

 

Jak stwierdził minister, czas dyskusji się skończył, więc podczas kolejnego posiedzenia Rady Ministrów, Komisja Europejska powinna przedłożyć konkrety.

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

14 marca zostanie przeprowadzona dyskusja na temat sytuacji na rynkach rolnych.

 

Źródło: minirol.gov.pl

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska chce z Brukseli konkretnej pomocy dla producentów mleka i świń - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki