Polska - Arabia Saudyjska 26.11.2022 r. MŚ 2022. Piotr Zieliński, Robert Lewandowski i Polska wygrała na mundialu! Jesteśmy liderem grupy

Polska - Arabia Saudyjska
Polska - Arabia Saudyjska Paweł Relikowski
Polska wygrała z Arabią Saudyjską 2:0 w drugim meczu na mistrzostwach świata w Katarze! Bramki strzelili Piotr Zieliński i Robert Lewandowski, a Wojciech Szczęsny obronił karnego. Biało-czerwoni zostali liderem grupy i zrobili duży krok w kierunku awansu do 1/8 finału mundialu.

Na naszą reprezentację spadła zasłużona fala krytyki po zremisowanym meczu z Meksykiem. Zmarnowany karny przez Roberta Lewandowskiego, słaba gra drużyny, brak jakichkolwiek argumentów w ofensywie i w efekcie dwa stracone punkty. A spotkanie zostało okrzyknięte najgorszym meczem mundialu w Katarze.

Biało-czerwoni zapowiadali bardziej ofensywną i odważną grę przeciwko Arabii Saudyjskiej, która sensacyjnie pokonała Argentynę. A, że biało-czerwoni mają w perspektywie mecz przeciwko Leo Messiemu i spółce, to wygrana nad zespołem Arabii była kluczowa. Trener Czesław Michniewicz szukał ustawienia ofensywnego i obok Roberta Lewandowskiego wystawił jako drugiego napastnika Arkadiusza Milika. Polacy jednak długo męczyli się na boisku. Arabowie grali agresywnie, wysokim pressingiem i starali się prowadzić ten mecz po swojej myśli. Gra naszego zespołu była nerwowa i przez to nie było łatwo o stworzenie czystej sytuacji bramkowej. Do tego w tempie błyskawicznym nasi piłkarze złapali trzy żółte kartki i musieli grać bardziej uważnie.

Końcówka pierwszej połowy była pełna emocji, ale jednocześnie szczęśliwa dla naszego zespołu. W 39 minucie Robert Lewandowski źle trafił w piłkę i nie skończył akcji, ale szybko zdołał jeszcze odegrać futbolówkę, a Piotr Zieliński z kilku metrów huknął pod poprzeczkę i biało-czerwoni objęli prowadzenie! Już kilka minut później Krystian Bielik faulował w polu karnym, a arbiter z Brazylii – po analizie VAR – podyktował karnego dla Arabii Saudyjskiej. Wojciech Szczęsny kapitalnie jednak obronił Salema Al-Dawsariego, a także dobitkę. To były fenomenalne interwencje, które utrzymały naszą reprezentację na prowadzeniu po pierwszej połowie.

W drugiej części spotkania piłkarze Arabii Saudyjskiej ruszyli do wściekłych ataków, ale znakomicie spisywała się defensywa naszego zespołu i ponownie wielką klasę i formę pokazał Szczęsny. Polacy mogli strzelić też drugą bramkę, ale zabrakło szczęścia. Najpierw Milik trafił w poprzeczkę, a za chwilę Lewandowski w słupek, choć to nie był czysty strzał. Kibice nerwowo odliczali minuty do końca meczu, ale ostatecznie sytuację uspokoił kapitan reprezentacji Polski. Po błędzie środkowego obrońcy Arabii Saudyjskiej piłkę przejął Lewandowski i w sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali pewnie skierował piłkę do siatki i przypieczętował zasłużone i bardzo ważne zwycięstwo biało-czerwonych.

Na zakończenie fazy grupowej Polska zagra z Argentyną już w najbliższą środę o godzinie 20. I wtedy rozstrzygnie się, czy nasza drużyna zagra w 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze.