Polska Agencja Kosmiczna w Gdańsku. Otwarto siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo - Technologicznym [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kazimierz NetkaZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (14 zdjęć)
W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym im. Profesora Hilarego Koprowskiego otwarto siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej. W polskim biznesie zaczęła się nowa era, związana z technologią kosmiczną. Unia Europejska na rozwój programów kosmicznych daje 2 miliardy euro.

- Gdy około siedem lat temu oddawano do użytku pierwsze obiekty Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, niektórzy mówili: to jest potrzebne, ale pod warunkiem, że posłuży rozwojowi przemysłu kosmicznego w Polsce - wspominała wczoraj Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, do której należy park technologiczny.

Słowa te spełniły się w piątek, gdy w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym im. Profesora Hilarego Koprowskiego otwarto siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej.

Podpisane zostało także porozumienie pomiędzy agencją oraz PSSE i trzema uczelniami: Politechniką Gdańską, Akademią Morską i Akademią Marynarki Wojennej. To się opłaci.  - Jedna złotówka zainwestowana w tego rodzaju działalność, przynosi 9 złotych korzyści - mówili wczoraj eksperci.

Ważne, że są pieniądze na finansowanie nauki i przemysłu zajmujących się technologiami kosmicznymi. Mówił o tym europoseł, prof. Jerzy Buzek - przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. - Przybyłem tutaj służbowo - powiedział  Buzek. - To bowiem w zakresie prac Komisji, której jestem przewodniczącym znajdują się sprawy rozwoju przemysłu satelitarnego i działalności Europejskiej Agencji Kosmicznej.Na rozwój technologii kosmicznych i przemysłu tego rodzaju przewidziano w unijnym programie Horyzont 2020 około 2 miliardów euro.

Polska agencja ma m.in. przygotowywać projekty platform satelitarnych i konstruować instrumenty potrzebne podczas misji kosmicznych.

Kazimierz Netka

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie