Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy rolnicy coraz lepiej przygotowują się do naborów. Ruszył na modernizację 2017

Lucyna Talaśka-Klich
Wiesław Drewniak z miejscowości Piątkowa (pow. rzeszowski, woj. podkarpackie) hoduje bydło mięsne rasy Charolaise. - Na razie mam dziesięć sztuk tych zwierząt, ale chciałbym mieć około dwudziestu mamek - mówi rolnik. - Na Podkarpaciu rozwój produkcji zwierzęcej to jedyna szansa, na produkcję roślinną nie ma co liczyć, choćby dlatego, że gospodarstwa są rozdrobnione, działki niewielkie.

Właśnie dlatego, że warunki gospodarowania na Podkarpaciu do łatwych nie należą, w  jego okolicy gospodarstw ubywa. Niektórzy podjęli walkę o przyszłość i zdecydowali się sięgnąć po unijne środki na restrukturyzację gospodarstw. 

 

Wzrosła opłacalność produkcji mięsa i mleka. To sprzyja inwestycjom

Gospodarz z Podkarpacia ma ok. 20 ha i zamierza rozwijać produkcję wołowiny. - Dzięki temu, że Polska została uznana za  kraj o znikomym ryzyku wystąpienia BSE, eksport tego mięsa może się rozwijać - przyznaje Wiesław Drewniak. - Dlatego jest to dobry czas na inwestowanie w rozwój produkcji bydła mięsnego - mówi Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. - Wysokość wsparcia w całym okresie PROW 2014 - 2020 może wynieść nawet 500 tysięcy złotych. 

 

Nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” (w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”) z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, potrwa od 29 czerwca do 28 lipca 2017 r.  

Przeczytaj też: Truskawki rosną nawet w rynnach, ale to wciąż trudny kawałek chleba

Polscy rolnicy coraz lepiej przygotowują się do naborów. Ruszył na modernizację 2017

- Wsparcie będzie można otrzymać na inwestycje związane także z rozwojem produkcji prosiąt oraz produkcji mleka krowiego - dodaje wiceminister Zarudzki. - Zachęcam do tego, tym bardziej że także na rynkach trzody chlewnej oraz mleka nastąpił wzrost opłacalności produkcji. Poza tym rozwój produkcji prosiąt sprawi, że wreszcie zmniejszy się import tych zwierząt i nasze gospodarstwa będą bardziej konkurencyjne. 

Ile będzie można otrzymać dofinansowania w całym okresie PROW 2014 - 2020? 

  • Na rozwój produkcji :
  • prosiąt - maksymalne 900 tys. zł; 
  • mleka krowiego - do 500 tys. zł; 
  • bydła mięsnego - 500 tys. zł. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa- która przyjmuje wnioski  - przypomina, że limitów pomocy nie można łączyć. To wsparcie będzie przyznawane rolnikom w postaci dofinansowania poniesionych przez nich kosztów na realizację konkretnej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, ale może być wyższy, jeśli o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników (w takiej sytuacji dofinansowanie może wynieść 60 proc.). 

 

Liczy się także wielkość ekonomiczna gospodarstwa, a nawet wiek rolnika

- Chciałbym skorzystać z pomocy na modernizację i rozwój produkcji bydła mięsnego, ale zamierzam dobrze się do tego przygotować  - mówi rolnik z Podkarpacia. - Nie chodzi mi tylko o przygotowanie wniosku, ale także o zebranie pieniędzy na wkład własny. 

 

Wnioski o przyznanie pomocy na modernizację (od 29 czerwca) będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR (właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji), ale można je także złożyć za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR (należącego do takiego OR). 

Zobacz też: Jak roznosi się afrykański pomór świń? Wyjaśnia wojewódzki lekarz weterynarii [wideo]

 

ARiMR przypomina, że „dokumenty aplikacyjne można składać osobiście, przez upoważnioną osobę lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej”. Ważne jest to, że o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, których gospodarstwa mają ściśle określoną wielkość ekonomiczną. ARiMR wyjaśnia, że w przypadku inwestycji w produkcję prosiąt (obszar A) wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi być nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 250 tys. euro. 

 

Jeżeli rolnik planuje inwestycje związane z produkcją mleka krowiego (obszar B) lub bydła mięsnego (obszar C) wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. Wyjątek stanowią gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących - w takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 10 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji, wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego z wspólnie wnioskujących rolników osiągnie wartość co najmniej 10 tys. euro!

 

Im więcej punktów, tym większe szanse na wsparcie

Tak jak w poprzednich naborach, wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów zdecyduje o kolejności przysługiwania pomocy. Pod uwagę będzie brane m.in. zwiększenie liczby zwierząt, których inwestycja dotyczy, punkty będzie można też otrzymać za  uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości żywności, zaś na dodatkowe punkty mogą liczyć rolnicy, którzy mają nie więcej niż 40 lat oraz realizujący inwestycje służące ochronie środowiska naturalnego lub zapobiegające zmianie klimatu (szczegółowe zasady na stronie www.arimr.gov.pl). 

 

- To bardzo dobrze, że jest pomoc na modernizację, ale nie każdy ma szansę, by po nią sięgnąć - mówi Leszek Golba, gospodarujący w miejscowości Czarzyzna (powiat staszowski, woj. świętokrzyskie). - Mam  tylko cztery i pół hektara i nie udało mi się nazbierać tylu punktów, by otrzymać dofinansowanie do maszyny. 

 

- Chętnie skorzystałbym z dotacji na zakup maszyny (prasy zwijającej), ale w tym roku nie ma naboru na racjonalizację technologii produkcji - dodaje gospodarz z Podkarpacia. 

- Kolejny nabór w obszarze D, dotyczący także inwestowania w maszyny, będzie w przyszłym roku - mówi Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. 

Polscy rolnicy coraz lepiej przygotowują się do naborów. Ruszył na modernizację 2017

W ciągu 90 dni - od dnia zakończenia naboru wniosków w sprawie modernizacji - zostaną opublikowane listy kolejności przysługiwania pomocy. 

 

Kto Do lipca otrzyma pismo z agencji, ten otrzyma pomoc na modernizację

- A co z osobami, które w ubiegłym roku złożyły wnioski o modernizację gospodarstw? - pyta gospodarz z Kujaw. - Czekają głównie ci, którzy chcą kupić maszyny. Moim zdaniem rozpatrywanie wniosków trwa za długo. Czy ARiMR zdąży wydać decyzje? - dopytuje. - Przedłużyliśmy o miesiąc czas rozpatrywania wniosków przez  agencję - wyjaśnia wiceminister. - Oznacza to, że jeśli do 1 lipca rolnik, który w ubiegłorocznym naborze składał wniosek w sprawie modernizacji gospodarstwa, otrzyma choć  pierwsze pismo dotyczące uzupełnienia wniosku, to oznacza, że jego inwestycja została uwzględniona  w puli dostępnych środków i dostanie tę pomoc.

 

Na Restrukturyzację małych gospodarstw i  będą kolejne nabory

- Może skorzystam z pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw - dodaje Leszek Golba. - Ale jeśli złożę  wniosek, to w kolejnym naborze. W ostatnim nie zdążyłem, bo miałem dużo pracy, a przecież trzeba się do tego dobrze przygotować. 

 

Od 29 czerwca do 28 lipca 2017 r. o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw” mogą występować rolnicy z terenów objętych afrykańskim pomorem świń (ASF). - W tegorocznym naborze  o pomoc na restrukturyzację złożono około jedenastu tysięcy wniosków - mówi wiceminister Ryszard  Zarudzki. - Było ich od 35 do 1100 na województwo. W przyszłym roku też będzie nabór dotyczący tego wsparcia dla małych gospodarstw. 

 

Kto chce działać razem poczeka z wnioskiem do września 

Z kolei termin rozpoczęcia naboru wniosków - zaplanowany wcześniej na czerwiec br. - został przeniesiony na wrzesień. Dotyczy to działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”, które budzi spore zainteresowanie rolników chcących działać wspólnie.

Polscy rolnicy coraz lepiej przygotowują się do naborów. Ruszył na modernizację 2017

- Cieszę się, że jest zainteresowanie - mówi wiceminister Zarudzki. - Oby przełożyło się to na liczbę wniosków, bo jeśli będzie ich za mało, to być może będziemy musieli zwracać niewykorzystane  środki do Brukseli. Tego chcemy uniknąć, więc zależy nam, by się rolnicy do tego dobrze przygotowali. Poza tym w związku z tworzeniem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, część zadań z Agencji Rynku Rolnego przejdzie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zatem termin rozpoczęcia naboru, który był zaplanowany na czerwiec, przesuwamy na wrzesień. To pozwoli uniknąć zamieszania.    

 

W przypadku poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” - typ operacji „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” (chodzi o nabór tematyczny dla rolników) wiceminister zapewnia, że będzie łatwiej o pomoc: - Po poprzednim naborze wiemy, że przeholowano z wymaganiami, jakie mieli spełnić rolnicy - mówi Ryszard Zarudzki. - Już złagodzono niektóre wymogi, nadal będziemy to usprawniać. Proszę polskich gospodarzy, by się nie zrażali początkowymi trudnościami! 

Pod koniec czerwca br. ruszy nabór „Współpraca”. W ramach tego działania można otrzymać pomoc na wspólne projekty np. rolników, naukowców i przetwórców. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polscy rolnicy coraz lepiej przygotowują się do naborów. Ruszył na modernizację 2017 - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki