Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polowanie na naciągaczy. Za to można stracić dopłaty bezpośrednie

OPRAC.:
Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Pixabay.com
Tropią nieprawidłowości, ale także - celowe oszustwa. Kontrole ARiMR mają ujawnić, czy rolnikom rzeczywiście należą się dopłaty bezpośrednie. Jeśli coś się nie zgadza, gospodarz musi liczyć się ze zmniejszeniem albo utratą płatności w danym roku. Konsekwencjami są też wieloletnie sankcje, a nawet - całkowite wykluczenie z ubiegania się o finansowy zastrzyk.

"Jeżeli na obszarze kontrolowanego gospodarstwa zostanie stwierdzone nieprzestrzeganie norm i wymogów w zakresie zarządzania w obszarze środowisko, zmiana klimatu, utrzymanie gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej lub wymogów w obszarze zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt i zdrowie roślin oraz dobrostan zwierząt, wówczas jest przeprowadzana ocena wagi stwierdzonych naruszeń pod względem kryteriów: zasięgu, dotkliwości, trwałości i celowości", wskazuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Co kryje się pod tymi hasłami?

  • "Zasięg" - czy niezgodność ma daleko idące konsekwencje (wykraczające poza obszar gospodarstwa), czy też ograniczają się one wyłącznie do danego gospodarstwa.
  • "Dotkliwość" - niezgodności pod względem konsekwencji, z uwzględnieniem celów wymogu lub normy, których niezgodność dotyczy.
  • "Trwałość" - okres, w którym występują skutki lub możliwości wyeliminowania tych skutków.
  • „Powtarzająca się niezgodność ” – kryterium oceny stwierdzonej niezgodności, oznaczające niezgodność z tym samym wymogiem lub normą. Warunkiem jest wykrycie jej więcej niż raz w ciągu trzech kolejnych lat kalendarzowych.
  • „Drobna niezgodność” – zaniedbanie powstałe w wyniku nieumyślnego działania rolnika, które nie skutkuje zagrożeniem dla środowiska, zdrowia ludzi czy zwierząt.

Dodajmy, że - w przypadku „drobnej niezgodności” nie stosuje się kary. Rolnik powinien natychmiast ją usunąć, nie później jednak niż w terminie określonym w raporcie z kontroli.

Co, jeśli nie wywiąże się z obowiązku? "Stosuje się wstecznie zmniejszenie w wysokości co najmniej 1% w odniesieniu do pierwotnego roku stwierdzenia niezgodności, kiedy to zastosowano system wczesnego ostrzegania, jeśli niezgodność nie została usunięta w ciągu maksymalnie 3 kolejnych lat kalendarzowych", podaje ARiMR.

"W przypadku, gdy rolnik celowo dopuścił się stwierdzonej niezgodności, obniżka z zasady wynosi 20% całkowitej kwoty. Jednakże Agencja Płatnicza może na podstawie oceny, wydać decyzję o obniżeniu procentu do wysokości nie mniejszej niż 15% lub, tam gdzie ma to zastosowanie, zwiększyć ten procent nawet do 100% całkowitej należnej kwoty", informuje ARiMR.

Zaniedbanie? Istotne, czy jest efektem umyślnego, celowego działania. Jeśli to zaniedbanie ze strony rolnika, obniżka płatności z zasady stanowi 3% całkowitej kwoty płatności/pomocy. Na podstawie raportu z kontroli wydaje się decyzję o obniżeniu wielkości potrącenia do 1% lub zwiększeniu go do 5% całkowitej kwoty. W określonych przypadkach odstępuje się od nałożenia jakichkolwiek obniżek.

Uwaga: w przypadku powtarzającej się niezgodności, procent sankcji zostanie pomnożony przez 3, jednak maksymalna wysokość nie może przekroczyć 15% całkowitej kwoty płatności.

Jeśli kwota sankcji nie przekracza 100 euro, sankcje nie są naliczane. Beneficjent musi jednak usunąć nieprawidłowości. To, czy wywiązał się z działań naprawczych, sprawdzi kolejna kontrola. "Nie dostosowanie się spowoduje, że płatność w roku następnym będzie podlegała odzyskaniu, wskazuje Agencja.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polowanie na naciągaczy. Za to można stracić dopłaty bezpośrednie - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki