Polowania straszą ludzi

  Polowania straszą ludzi

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mieszkańcy czterech położonych w szczerym polu koło Turska (gm. Miastko) domów nie wychodzą wieczorami na podwórka. Czasami tylko uchylają firanki w oknach oświetlanych reflektorami terenowych samochodów.
  Boją się nawet palcem kiwnąć, gdy w okolicy polują myśliwi z Koła Łowieckiego Koliber Warszawa, które zrzesza m.in. czynnych funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, policjantów, biznesmenów, a także emerytów.
  6540 ha - taka jest powierzchnia obwodu łowieckiego koła Koliber Warszawa w okolicach wsi Tursko
  Do miasteckiej policji wpłynęło już drugie zgłoszenie, bo ludzie obawiają się nie tylko o swoje bezpieczeństwo, szkoda im również zabijanej zwierzyny leśnej.

  Mieszkańcy twierdzą, że widzieli np. jak myśliwi dwoma jeepami najpierw zagonili dziki w jedno miejsce, oślepiając je mocnymi halogenami, a potem wystrzelali wszystkie jak kaczki.
  - To już nie jest polowanie, ale krwawa jatka. Reguły myślistwa są im zupełnie obce. Oni przyjeżdżają do nas się wyszaleć. Zdarza się, że strzelają koło domów, a nikt im do tej pory niczego za takie występki nie zrobił - żali się Henryk Frąckowiak z Turska. - Dojdzie w końcu do tego, że jakaś zbłąkana kula wleci przez okno i dopadnie mnie albo któregoś z sąsiadów. Wtedy może jednak nadejdzie wreszcie kres tych dziwnych polowań.

  Już trzy lata temu ludzie zgłosili ten problem policji. Sprawę jednak wtedy umorzono z powodu braku dowodów.
  4523 ha - tyle zajmują lasy w obwodzie łowieckim koła Koliber. Reszta to pola
  - Ale przynajmniej przez te trzy lata był spokój. Widocznie zreflektowali się. Teraz, niestety, powrócili - dodaje Henryk Korycik, także mieszkaniec Turska. - Sądzę, że ci panowie muszą sobie upolować kilka zamrażarek mięsiwa na święta. Nie mam z nimi szans - stwierdza Korycik, który już raz zadarł z myśliwymi. Sam jednak był też winny. Myśliwi zastrzelili mu psa rasy rottweiler, z którym spacerował pewnej styczniowej nocy. Księżyc był wtedy w pełni. Łowczy nawet się nie zastanawiał i powalił jedną kulą ważącego 60 kilogramów psa.

  - Taki mamy obowiązek. Właściciel puścił tego psa luzem i zwierzak zaczął polować na sarny. Mężczyzna dostał później za to mandat, a teraz się na nas odgrywa - ocenia Janusz Stępniewski, prezes Koła Łowieckiego Koliber.

  Korycik przyznaje się do błędu i zapewnia, że się nie odgrywa, co zresztą potwierdza też jego sąsiad.
  40 członków - liczy Koło Łowieckie Koliber Warszawa. Trzech z nich to czynni funkcjonariusze BOR. Reszta to policjanci, emeryci i biznesmeni
  - Zajście z psem to jedno, a regularne rzezie z użyciem nowoczesnych aut i szperaczy to drugie. Mieszkamy przecież na pustkowiu i budzimy się w nocy oślepiani tymi szperaczami - mówi Frąckowiak.

  Mieszkańcy powiadomili więc znowu policję o powrocie panoszących się w Tursku myśliwych.
  - Ustalenie faktów będzie niezmiernie trudne. Nie dostaliśmy nawet numerów tablic rejestracyjnych tych samochodów - zastrzega Marek Mazur, komendant policji w Miastku.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kłusownictwo

  szefo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 28

  Pierdolony idiota

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłusownictwo

  traveler (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 27

  aha... był szewc, który nie pijał, zbój który nie bijał i praworządny myśliwy z Koła Koliber, który nie kłusował - a ja to wszystko między bajki włożę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo