Polki w ćwierćfinale. Staną przed szansą rewanżu z Holenderkami

Reprezentacja Polski siatkarek wygrała baraż z Białorusią 3:2 (25:17, 25:13, 22:25, 20:25, 15:12) i zagra w ćwierćfinale mistrzostw Europy. O półfinał biało-czerwone powalczą ze współgospodyniami mistrzostw, Holenderkami, z którymi przegrał w fazie grupowej 1:3. Mecz w czwartek o godzinie 20 w Rotterdamie.

Polki zdemolowały rywali w pierwszych dwóch setach. Świetnie grały Katarzyna Skowrońska-Dolata i Natalia Kurnikowska, a kapitalną zagrywką popisywała się Joanna Wołosz. Podopiecznie trenera Jacka Nawrockiego były lepsze od Białorusinek w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Rywalki nie były w stanie nawiązać nawet wyrównanej walki i wydawało się, że dla biało-czerwonych to będzie łatwy i szybki mecz.

Niestety, po tych dwóch gładko wygranych partiach coś nagle zacięło się w grze naszej reprezentacji, a Białorusinki szybko zauważyły swoją szansę. Zaczęły skutecznie atakować, a przede wszystkim poprawiły grę blokiem, przez który coraz trudniej było przebić się Polkom. Dwa przegrane sety, remis w meczu i awansie do ćwierćfinału musiał decydować tie-break.

Polki dobrze zaczęły decydującą partię, bo od zdobycia dwóch punktów. Potem jednak przegrywały 3:6 i 5:8. Zryw biało-czerwonych pozwolił jednak doprowadzić do remisu 10:10, a potem rozpędzone nasze siatkarki zakończyły tego seta i cały mecz zwycięstwem.

Zła wiadomość jest taka, że w czwartym secie kontuzji prawego kolana doznała nasza czołowa siatkarka, Anna Werblińska. Po meczu została odwieziona do szpitala i jej występ przeciwko Holandii stoi pod dużym znakiem zapytania. A z tak silnym rywalem Polki muszą zagrać dużo lepiej i bez prostych błędów, jeśli marzą o zwycięstwie.

Polska – Białoruś 3:2 (25:17, 25:13, 22:25, 20:25, 15:12)

Polska: Bednarek-Kasza, Kurnikowska, Pycia, Skowrońska-Dolata, Werblińska, Wołosz, Maj-Erwardt (libero) oraz Bełcik, Kaczorowska, Kowalińska, Efimienko, Ganszczyk.

Białoruś: Kapko, Małasaj, Barysewicz, Kawalczuk, Markiewicz, Kalinowska-Gungor, Pauliukowskaja (libero) oraz Klimowicz, Harelik.

Wyniki pozostałych meczów barażowych: Włochy - Chorwacja 3:0, Niemcy - Węgry 3:0, Belgia - Czechy 3:1.

Czwartkowe ćwierćfinały: Niemcy – Turcja, Serbia – Belgia, Rosja – Włochy, Holandia – Polska (godz. 20, relacja w Polsacie Sport).