18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityczna homilia wygłoszona przez abp Sławoja Leszka Głódzia po procesji Bożego Ciała

Ewelina Oleksy
Karolina Misztal
Ok. 2 tys. osób wzięło dziś udział w uroczystościach związanych z obchodami Bożego Ciała, jakie rozpoczęły się mszą w Bazylice Mariackiej. Podczas homilii wygłoszonej przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, nie udało się jednak uciec od polityki.

Procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła ulicami Głównego Miasta do Kościoła św. Brygidy. Po drodze zatrzymywano się na czterech stacjach, gdzie wierni rozważali istotę Ewangelii. Wspólna modlitwa zatarła polityczne różnice, bo w procesji tuż obok siebie kroczyli chociażby poseł PiS Andrzej Jaworski oraz Ewa Kamińska, zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza z PO.

Jednak podczas homilii, jaką arcybiskup wygłosił pod Kościołem św. Brygidy, od polityki nie udało się już uciec. Metropolita odniósł się m.in. do tematu związków partnerskich, projektu ustawy w sprawie zakazu handlu w niedzielę oraz walki o miejsce dla Telewizji Trwam na multipleksie.

- W tym orszaku, w tej adoracji Najświętszego Sakramentu, spełnia się wyznanie wiary. Wracamy do wieczernika i do słów Chrystusowych, kiedy ustanowił sakrament eucharystii i kapłaństwa - rozpoczął homilię abp Głódź. - Ponieważ jeden jest chleb, przez to my wszyscy tworzymy jedno ciało, czyli Kościół święty, powszechny, apostolski, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa. Z tym Kościołem i przez Kościół idziemy ku wieczności, tego Kościoła słuchamy i ten Kościół powinniśmy kochać. Ilu poszło inną drogą i z inną procesją, z innym marszem niewiary, bez Boga i bez nadziei na szczęście wieczne? - pytał.

Metropolita podkreślał, że to katolicka wiara ukształtowała naszą tożsamość. - I nie damy się uwieść pokuszeniom świata, który chciałby odebrać człowiekowi jego wiarę, duchową godność. Już to mamy za sobą, i okupację niemiecką i sowiecką i komunistyczne zniewolenie. To w naszym trwaniu przy Chrystusie jest Polska! - stwierdził.

Całą uroczystość transmitowała TVP Polonia, dlatego arcybiskup kilkukrotnie zwracał się za jej pośrednictwem do Polaków, którzy wyemigrowali z kraju. -W sposób szczególny chcę pozdrowić z Gdańska mieszkańców krajów Europy i świata. Także tych młodych 2,5 mln z ostatnich kilku lat, którzy wyjechali z Polski do Anglii, Irlandii, krajów skandynawskich. Jesteście dziś z nami! - podkreślał Głódź.

Dodał też, że więzi Polaków z ojczyzną i kościołem zespala TVP Polonia oraz TV Trwam. -TV Trwam wciąż czeka na swoje miejsce na multipleksie cyfrowym, a to telewizja bardzo zasłużona dla polskiej emigracji, która jest ambasadorem polskiej kultury, języka i wiary - wskazywał. - Nie ustajemy na drodze obrony tego, o co zabiegają setki tysięcy Polaków, czyli o TV Trwam. Robimy to w imię walki o równość mediów. Brońmy Bożych zasad. Mniej narzekań, a więcej aktywności wyborczej - zwrócił się do zebranych.

Nie pominął też tematu związków partnerskich.

-Wiadomo, że kościół w naszej ojczyźnie znów się staje znakiem sprzeciwu, niechęci, agresji, krytyki - nie tylko ze strony grup ateistów i antyklerykałów, czy też ze strony politycznych przebierańców, którzy na nihilizmie i agresji wobec kościoła budują swój nowy świat. To ma szerszy, poważniejszy wymiar - nerwicowanie, rozpalanie światopoglądowego konfliktu, negowania wartości, które wyznają miliony chrześcijan, takich jak świętość życia i świętość małżeństwa, czyli związku mężczyzny i kobiety. A to wartości odwieczne, niezbywalne. W imię, czego próbuje się je podważać i deprecjonować?- pytał Głódź

-Usiłuje się teraz spłaszczać i wyszydzić odwieczne prawa boże i naturalne, to, co stanowiło wzorzec wielu pokoleń. Okazuje się, że nawet maturalny polonez może być postrzegany, jako przejaw nietolerancji i homofobii. Komu jest to potrzebne? Polsce jest potrzebny namysł nad miejscem, w którym się znalazła i nad problemami, które przed nią stają - stwierdził.

Wśród tych problemów metropolita wymienił poziom bezrobocia, masową emigrację młodych ludzi oraz katastrofalną sytuację demograficzną. Powiedział też, że Kościół dla dobra i rozwoju ojczyzny zawsze będzie mówił nie "różnym rozchwianiom i projektom ustawodawczym, które negują świętość życia, małżeństwa i rodziny".

Po tej ostrej krytyce sejmowego projektu dotyczącego związków partnerskich, przyszedł czas i na pochwały. Na nie zasłużyła inicjatywa ustawodawcza "Wolna Niedziela", czyli pomysł, by do kodeksu pracy wprowadzić zakaz handlu w niedziele.

- Brońmy świętości niedzieli! Ten dzwon, który właśnie się odezwał, to głos sumienia! W pełni popieramy obywatelski i poselski projekt o zakazie handlu w niedzielę. Od projektu do ustanowionego prawa droga jest daleka, ale nam w tej drodze nie należy ustać i nie ustaniemy!- stwierdził.

Więcej: Arcybiskup Głódź chce wolnych niedziel

Metropolita podziękował Kaszubom za ich udział w procesji, nazywając ich "solą gdańskiej ziemi". - Kaszubi są też wymownym znakiem ciągłości pokoleń wiernych Bogu i Polsce, którzy trzymają z Bogiem i powtarzają tę maksymę od wieków z tą samą żarliwością i autentyzmem - stwierdził abp Głódź.

Na zakończenie homilii arcybiskup podkreślał, że pokolenia które przyjdą do Gdańska, będą patrzeć na świątynię p.w. Jana Pawła II, która powstanie na Łostowicach. Jednak póki co, nie ma jeszcze nawet mowy o terminie rozpoczęcia budowy, bo trwa polityczna wojna wokół wysokości przyszłej świątyni.

Czytaj więcej: Jak wysoki kościół? Polityczna wojna w tej sprawie nabiera rozpędu

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki