Politechnika Gdańska ze statusem uczelni badawczej i dodatkowymi 200 mln zł. Otwiera cztery nowe Centra Badawcze

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Po inauguracji Centrów Badawczych odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z udziałem Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Na zdj. prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej (z lewej) i wicepremier Jarosław Gowin. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska otrzymała status uczelni badawczej. W kolejnych 7 latach wzbogaci się o dodatkowe 200 mln zł z budżetu państwa, które wykorzysta na rozwój w najbardziej obiecujących kierunkach badań naukowych.

Politechnika Gdańska zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych, a zarazem drugie miejsce w kraju (ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu) w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Czytaj także

Listę 10 uczelni badawczych resort ogłosił pod koniec października. Nad jej zestawieniem pracował międzynarodowy zespół ekspertów. Do pierwszej dziesiątki trafił również Gdański Uniwersytet Medyczny.

To ogromny prestiż, ale i wyzwanie - mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Ogromnie cieszymy się z tego sukcesu, ale pamiętamy też o tym, że przed nami czas wytężonej pracy. Będziemy dążyć do tego, żeby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Uzyskanie statusu uczelni badawczej to dla Politechniki nie tylko ogromne wyróżnienie, ale także dodatkowe środki finansowe, które będą przeznaczone na rozwój dydaktyki i nowych obszarów badawczych w obrębie uczelni. Wybrane uczelnie w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.

W przypadku PG będzie to ponad 200 mln zł, które zagospodaruje w ramach nowo utworzonych Centrów Badawczych:

Przed wszystkimi dziesięcioma uczelniami, które uzyskały status uczelni badawczych i zwiększone finansowanie, lata wzmożonej pracy - mówiła minister Anna Budzanowska. - Jesteśmy jednak przekonani, że wszystkie te uczelnie udowodnią, że statusu uczelni badawczych nie otrzymały na wyrost, a ich dokonania wyniosą polską naukę na jeszcze wyższy poziom.

Politechnika Gdańska powołała cztery nowe Centra Badawcze. Naukowcy, którzy znaleźli się w ich strukturach, będą pracować nad nowatorskimi rozwiązaniami z zakresu m.in. bioinżynierii i technologii ekologicznych. Mowa o Centrum Bio-Tech-Med, Centrum Eko-Tech, Centrum Technologii Cyfrowych i Centrum Materiałów Przyszłości.

Czytaj także

Dzięki nim PG będzie mogła w jeszcze większym stopniu stawiać nacisk na rozwój w najbardziej obiecujących kierunkach badań naukowych, a także wdrażać innowacyjne, nowoczesne rozwiązania w zakresie: zdrowia, bezpieczeństwa, technologii cyfrowych, ochrony klimatu, pozyskiwania i konwersji energii, mobilności, żywności oraz racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.

Środki z programu IDUB będą też przeznaczane na przyciąganie jak najlepszych naukowców, którzy w murach PG znajdą świetne warunki do samorozwoju oraz realizacji swoich badań.

Będziemy szukać ludzi o jak największych umiejętnościach i kompetencjach - zapewnił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Będą to wybitni specjaliści nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Chcemy zaoferować najlepsze warunki pracy uzdolnionym magistrom i doktorantom, którzy do tej pory często wybierali pracę w biznesie, zamiast kontynuowania kariery na polskich uczelniach.

Władze uczelni liczą, że dodatkowe dofinansowanie i utworzenie nowych Centrów Badawczych pomoże przyciągnąć też najzdolniejszych studentów.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak jeszcze beda goscic pare zlotow PiS-u to pisiory oglosza ze polibuda jest lepsza od MIT .

G
Gość

Otwiera cztery nowe Centra Badawcze.

Poczekamy (pomilczymy), ... zobaczymy !!!.

Dodaj ogłoszenie