Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Politechnika Gdańska podsumowuje rekrutację na rok akademicki 2021/2022. Najpopularniejsza okazała się ekonomia

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
Ekonomia, gospodarka przestrzenna, analityka gospodarcza, automatyka, cybernetyka i robotyka oraz projektowanie i budowa jachtów – to pierwsza piątka najpopularniejszych kierunków studiów na Politechnice Gdańskiej w rekrutacji na rok akademicki 2021/2022. O jedno miejsce na każdym z tych kierunków ubiegało się po kilkanaście osób.

Politechnika Gdańska podsumowała rekrutację na rok akademicki 2021/2022. Jak podaje uczelnia, aplikacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia było więcej niż w ubiegłym roku - 23 127 (w ramach ubiegłorocznej rekrutacji odnotowano 22 999 zgłoszeń), a o miejsce na studiach niestacjonarnych ubiegało się 1261 osób.

Najpopularniejsze kierunki na PG – to chcą studiować młodzi

Najwięcej zgłoszeń w przeliczeniu na jedno miejsce odnotowano na kierunkach:

  • ekonomia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (18,53 os. na miejsce)
  • gospodarka przestrzenna na Wydziale Architektury (17,34 os.)
  • analityka gospodarcza na WZiE (15 os.)
  • automatyka, cybernetyka i robotyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (12,01)
  • projektowanie i budowa jachtów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (11,09 os.).

Z kolei największą liczbę kandydatów ogółem odnotowano na kierunkach: informatyka (1812 os.) oraz budownictwo (1347 os).

Od października nauka w murach uczelni?

- Mamy nadzieję, że w kolejnym roku akademickim spotkamy się ze studentami w murach uczelni, a nie przed ekranami laptopów i tabletów, jak miało to miejsce w ubiegłym roku - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej.

Rzecznik podkreśla, że będzie to jednak uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- Stąd przygotowujemy obecnie kilka różnych scenariuszy organizacji zajęć. Wstępnie zakładamy, że jeśli zajęcia rozpoczną się w trybie stacjonarnym, to i tak część z nich - na przykład wykłady w dużych grupach - będą odbywać się zdalnie. Podobnie będzie z wrześniową sesją poprawkową, która, na prośbę Samorządu Studentów PG, w całości odbędzie się online – dodaje Dzwonnik.

Dodatkowa rekrutacja

Biuro prasowe PG podaje, że ewentualna rekrutacja uzupełniająca odbędzie się we wrześniu. 2 września 2021 na stronie internetowej Politechniki opublikowana zostanie lista kierunków, na które zostanie otworzony dodatkowy nabór.

Tak studenci wybierali rok temu

A jak wyglądała rekrutacja na Politechnikę rok temu? Okazuje się, że kandydaci na studia dokonywali podobnych wyborów. Najpopularniejsza, tak i i teraz, okazała się ekonomia (16,9 os. na miejsce). Na drugim miejscu znalazła się mechatronika (15,8 os. na miejsce), a na trzecim - gospodarka przestrzenna (15,1 os. na miejsce).
Tak samo, jak w tym roku, podczas naboru na rok akademicki 2020/2021 najwięcej zgłoszeń odnotowano na informatyce – było to jednak nieco mniej, bo 1701. Drugie – także tak samo jak teraz – okazało się budownictwo z liczbą 1312 zgłoszeń. Chętnych nie brakowało także na kierunek automatyka, cybernetyka i robotyka (1180) oraz na kierunek automatyka, robotyka i systemy sterowania (1075).

Informatyka najpopularniejsza także na UG

Informatykę oblegali nie tylko ci, którzy marzą o studiach na PG. Także wśród kandydatów na studia na Uniwersytecie Gdańskim cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem – w tym roku okazała się ona najpopularniejszym kierunkiem na UG. O jedno miejsce ubiegało się 15,44 os.

Ci, którzy dostali się na ten kierunek w przyszłości raczej nie będą narzekać na brak ofert pracy. Według firmy Giganci Programowania – w całej Unii Europejskiej brakuje 600 tys. specjalistów z branży IT, w Polsce niedobór ten szacowany jest na około 50 tys. osób.

Okazje

Sprawdzą się podczas upału

Materiały promocyjne partnera

Można otwierać sezon grillowy

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki