Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjne kontrole. W Darłowie policja wykryła cofnięty licznik w samochodzie o 357 tys. km. Czy to rekord?

Tomasz Turczyn
Odczyt licznika od dnia 1 stycznia 2020 r. jest wykonywany w czasie kontroli drogowej przez uprawnione organy  i przesyłany do Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Odczyt licznika od dnia 1 stycznia 2020 r. jest wykonywany w czasie kontroli drogowej przez uprawnione organy i przesyłany do Centralnej Ewidencji Pojazdów. archiwum PP
Policja sprawdza liczniki kilometrów w samochodach.Podczas kontroli w Darłowie trafiła na samochód, który miał cofnięty licznik o bagatela - 357 tysięcy km.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego, od 1 stycznia 2020 r. podczas kontroli drogowej funkcjonariusze poza sprawdzeniem uprawnień kierowcy, jego stanu trzeźwości, dokumentów pojazdu, czy też stanu technicznego samochodu korzystają z nowych obowiązków. Sprawdzają także stan licznika pojazdów, który następnie przekazywany jest do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Na jednej z darłowskich ulic policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sławnie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mercedesem - informuje asp. Kinga Warczak, rzecznik prasowy powiatowego komendanta policji w Sławnie. - Sprawdzili także aktualny stan drogomierza. Weryfikując pojazd w Centralnej Ewidencji Pojazdów uzyskali informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego, zaledwie miesiąc wcześniej, wynosił o 357 000 km więcej

.

Drugim z zatrzymanych do kontroli pojazdów był ciągnik rolniczy. W tym przypadku wskazania drogomierza również wykazały niezgodność. 50 – latek tłumaczył policjantom, że jakiś czas wcześniej wymienił w pojeździe licznik i nie zgłosił w terminie tego faktu do stacji kontroli pojazdów. Teraz śledczy wyjaśniają jak doszło do powstałych różnic i kto jest za to odpowiedzialny.

Zgodnie z art. 306a Kodeksu Karnego, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 grozi nie tylko osobie, która zmienia wskazania drogomierza pojazdu lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, ale także osobie która zleca wykonanie takiej zmiany.

Policja dodaje, że właściciel pojazdu obowiązany jest zgłosić wymianę licznika w terminie 14 dni od tej wymiany. W tym celu właściciel pojazdu, pod rygorem odpowiedzialności karnej, musi złożyć w stacji kontroli pojazdów oświadczenie o wymianie licznika i przedstawić pojazd do wykonania czynności związanych z odczytem jego wskazania. Po wykonaniu odczytu wydawany jest dokument potwierdzający odczyt.

Jak długo się trzeźwieje? Alkotest i wirtualne alkomaty. Jak długo trawi się alkohol?

Jak długo się trzeźwieje po piwie? Kiedy wsiąść za kierownic...

Odczyt licznika od dnia 1 stycznia 2020 r. jest wykonywany w czasie kontroli drogowej przez uprawnione organy (policję, Inspekcję Transportu Drogowego, Straż Graniczną, Służbę Celno-Skarbową i Żandarmerię Wojskową) i przesyłany do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki