Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjna mapa zagrożeń. Powstaje dzięki ankiecie?

Piotr Furtak
Samorządowcy: Policja wymyśliła sobie konkurs piękności
Samorządowcy: Policja wymyśliła sobie konkurs piękności Archiwum
Policja zbiera dane do krajowej mapy zagrożeń. Posiłkuje się ankietą, którą krytykują samorządowcy. KGP zaprzecza, by ją zlecała, i jest zamieszanie.

Policjanci pytają (anonimowo) na przykład o to, „czy policja w walce z przestępczością w Pana(i) okolicy jest: - bardzo skuteczna; - raczej skuteczna; - raczej nieskuteczna; - bardzo nieskuteczna”. Kolejne pytania są bardzo podobne w tonie. Między innymi dlatego ankiety zostały skrytykowane przez samorządowców. A to właśnie oni mają na stronach internetowych poszczególnych gmin publikować ankiety. - To rodzaj policyjnego konkursu piękności - mówił Arkadiusz Kubalewski, sekretarz gminy Człuchów, podczas spotkania z policjantami.

Andrzej Żmuda-Trzebiatowski, wójt gminy Przechlewo, pytał z kolei, jak zabezpieczyć się przed pewnego rodzaju hejtem.

- Ktoś, kto nie lubi policji, może na przykład wypełnić 50 ankiet i w ten sposób wystawić negatywną opinię policjantom ze swojej gminy - mówił wójt z Przechlewa. Inna kwestia to lokalizacja. Jeśli mieszkaniec Chojnic wypełni ankietę na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Człuchowie i na pytanie o to, jak często widuje policyjne patrole w miejscu swojego zamieszkania, odpowie, że nie widzi ich wcale, to odpowiedzią obciążeni zostaną policjanci z Człuchowa, nie z Chojnic.

Wątpliwości jest zresztą znacznie więcej. - W mojej ocenie ta ankieta jest tragiczna - przyznaje Tomasz Ginda, wójt gminy Rzeczenica. - Nie wiem, jak policjanci chcą zsumować wyniki, ale jeśli ankieta wygląda w taki sposób, może być to bardzo trudne.

Policjanci z Człuchowa mówią, że ankieta była opracowywana w Komendzie Głównej w Warszawie i nawet jeśli ma wady, oni nie mogą w to ingerować. W powiecie człuchowskim kilka dni temu pojawiła się ona na stronach internetowych kilku gmin. Z większości z nich została jednak zdjęta, policjanci doszli bowiem do wniosku, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej na stronie internetowej Starostwa Powiatowego. Pozostałe gminy zamieszczałyby jedynie link - odnośnik do tej właśnie strony. O to, czemu mają służyć ankiety oraz czy nie powinny znaleźć się w niej pytania otwarte - zapytaliśmy u źródła. Odpowiedź okazała się jeszcze bardziej zaskakująca. „Szanowny Panie. Uprzejmie informuję, że w ramach opracowanych w BPiRD KGP założeń Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce nie była przewidziana żadna ankieta, zatem trudno nam się wypowiadać co do jej celowości. W sprawie szczegółów proszę się kontaktować z tą [czyli człuchowską - red.] jednostką policji” - twierdzi kom. Andrzej Browarek z KGP.

Jak ustaliliśmy, ankiety tego typu znajdują się na policyjnych stronach od kilku już lat i teraz są wykorzystywane w ramach nowej akcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki