Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjna akcja. Kilkanaście wykroczeń i mandatów jednego dnia

Rafał Cybulski
Rafał Cybulski
KPP Kwidzyn
W minioną środę policjanci przeprowadzili na terenie powiatu kwidzyńskiego kolejne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek technicznej ochrony. Niestety jak pokazują policyjne statystyki, nie wszyscy stosują się do przepisów. Podczas prowadzonej akcji funkcjonariusze ujawnili prawie 19 wykroczeń, popełnionych przez kierujących pojazdami i pieszych

Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów. Niestety nie wszyscy się do nich stosują. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych, ale również niezgodnych z przepisami ruchu drogowego zachowań kierujących pojazdami w stosunku do nich.

- Dlatego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie kolejny raz przeprowadzili na terenie powiatu kwidzyńskiego działania pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa - informuje st. sierż. Anna Filar z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.

Podczas prowadzonej 8 lutego akcji funkcjonariusze zatrzymali do kontroli 58 pojazdów, ujawnili 15 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami silnikowymi, w tym również zaistniałych w stosunku do „niechronionych uczestników”. Jeżeli chodzi o pieszych, to w tym przypadku policjanci stwierdzili 4 wykroczenia dotyczące m.in. przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.

Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to:
- wejście na jezdnię zza pojazdu
- nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Do większość potrąceń dochodzi w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego, tj. na:
- przejściu dla pieszych,
- poboczu,
- skrzyżowaniu,
- chodniku,
- przystanku komunikacji publicznej.

- Pamiętajmy, stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego - apeluje st. sierż. Anna Filar.

Obecnie elementy odblaskowe są dostępne w różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne. Każdy pieszy znajdzie dla siebie coś co pomoże być lepiej widocznym i bardziej bezpiecznym w ruchu drogowym. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki