Policjanci zaopatrzeni w kamery osobiste. W Gdańsku jest aż 153 urządzeń nagrywających

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Pochłonęły ponad 600 tys. zł i mają zagwarantować transparentność interwencji Policji. Jednakże jest pewien problem. Dotychczas korzystają z nich tylko funkcjonariusze gdańskiej policji. Mowa o tzw. "kamerach nasobnych", które już niedługo będą wchodzić w skład standardowego i podstawowego wyposażenia policjantów. Pod koniec roku sprzęt rejestrujący ma trafić do Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Policjanci zaopatrzeni w kamery osobiste. Urządzenia rejestrujące

W 2018 urzędnicy informowali o tym, że ponad 2 tysiące kamer zakupionych głównie dzięki środkom pozyskanym z Programu Modernizacji Służb Mundurowych trafi do funkcjonariuszy policji na terenie całej Polski. Szacuje się, że w województwie pomorskim obecnie znajduje się ponad 150 takich urządzeń.

W środowisku mundurowych, ale nie tylko, pojawiają się osoby, które popierają ten pomysł, a nawet tłumaczą, że obecna ilość kamer jest niewystarczająca. Tłumaczą, że kamer w oddziałach policyjnych powinno być jak najwięcej.

Z urządzeń tych powinni najczęściej korzystać funkcjonariusze pracujący w terenie, bez względu czy to w tzw. drogówce, czy w prewencji. Przedsięwzięcie to mogłoby ochronić mundurowych przed możliwymi, niestety często się pojawiającymi - pomówieniami.

Funkcjonariusze policji wyznają, że często dochodziło do sytuacji, w których byli nagrywani podczas interwencji. Niestety nie zawsze - w ich opinii - relacja ta ma charakter obiektywny. Urządzenia, którymi dysponuje coraz więcej jednostek policyjnych, mogą rozwiązać tę sytuację.

Policjanci zaopatrzeni w kamery osobiste. 153 kamery osobiste w Gdańsku

Jak wynika z rozmowy jednego z komisarzy z innymi mediami, wszystkie urządzenia nagrywające używane na Pomorzu należą obecnie do funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Kom. Michał Sienkiewicz dodaje, że w czwartym kwartale 2019 roku w planach jest dokupienie blisko 90 kamer, które zostaną przeznaczone dla mundurowych z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Zakup jednego urządzenia to koszt rzędu blisko 4 tys. zł. Podaje się, że pod względem technicznym, kamera umożliwia rejestrację przebiegu wszystkich interwencji w trakcie 12-godzinnej służby funkcjonariusza. Umożliwia to duża pamięć urządzenia i wytrzymała bateria.

ZOBACZ TAKŻE: Poszukiwani na Pomorzu 2019. To najgorźniejsi przestępcy w województwie pomorskim!

Policjanci zaopatrzeni w kamery osobiste. Jak wygląda cała procedura nagrywania?

Policjant zobowiązany jest do nagrywania wszelkich interwencji podczas swojej służby. Przed rozpoczęciem każdej ingerencji funkcjonariusz powinien poinformować osoby uczestniczące o tym, że całe zdarzenie jest nagrywane.

Warto wspomnieć, że wiele osób, które sprawiają problemy, niekiedy wykazują się pewną agresją, w momencie, gdy otrzymują informację o rejestracji interwencji - łagodnieją. Prawdopodobnie dlatego, że nagranie mogłoby później stanowić potencjalny dowód.

Po zakończeniu służby mundurowi muszą zdać swoje urządzenia, które następnie trafiają do tzw. stacji dokującej. To właśnie tam zgrywane są z nich nagrania.

Przypominamy, że z osobistych kamer korzystają funkcjonariusze na terenie całej Polski. Głównie w dużych miastach.

Czy kamery osobiste są potrzebne funkcjonariuszom? Czy to dobre rozwiązanie? Piszcie w komentarzach!

ZOBACZ TAKŻE: Halo Policja! Prosze przyjechać na Fejsbuka. Swięto Policji 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciek

Wszystko idzie ku temu,że najprawdopodobniej doświadczeni funkcjonariusze będą odchodzić z tej służby. Dla tych za biurkiem też w takim razie kamery

Dodaj ogłoszenie