Policjanci z Pomorza będą ratować także... pszczoły

Joanna Surażyńska, Edyta Okoniewska
A.Warżawa/ archiwum DB
Pomorskim funkcjonariuszom przybędzie obowiązków. Będą nie tylko już stawać w obronie ofiar przestępstw, ale i w obronie... pszczół. Mają zrobić wszystko, aby zapobiec nadmiernemu wyginięciu owadów. Przeszli specjalne szkolenia.

- Około 2,5 tysiąca policjantów województwa pomorskiego zostało przeszkolonych przez pracowników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku - mówi Błażej Bąkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Szkolenie dotyczyło przede wszystkim prawnych aspektów stosowania środków ochrony roślin, prawidłowego wykonywania zabiegów ochrony roślin, jak i postępowania z opakowaniami po środkach ochrony. Specjaliści z PODR przekazywali również policjantom informacje na temat skali i przyczyn umierania pszczół .

Kursy ze specjalistami pozwalają pogłębić wiedzę policjantów na temat przepisów prawa dotyczących ochrony przyrody i możliwości jego egzekwowania, a co za tym idzie, konsekwentnego stosowania prawa w tym zakresie. Zarówno w minionych latach, jak i w tym roku policjanci przeprowadzili na terenie województwa wiele kontroli i interwencji w tym zakresie. Część z nich zakończyła się nałożeniem mandatów.

Pszczele statystyki są zatrważające. Co roku ginie ok. 25 procent populacji. Główną przyczyną tej sytuacji są środki ochrony roślin stosowane przez rolników. Chodzi zwłaszcza o substancje z grupy neonikotynoidów. Także stosowanie pestycydów w okresie kwitnienia roślin oraz w porze wzmożonego lotu pszczół, czyli około południa, jest przyczyną wymierania owadów.
Jak przyznają specjaliści, nie bez znaczenia są także monokultury upraw, czyli np. kilkusethektarowe uprawy rzepaku.
Jak podkreślają policjanci, ich celem wcale nie jest karanie rolników, ale przede wszystkim poprawienie ich świadomości. Ważne, aby zdali sobie sprawę, jakie ich działania zabijają pszczoły.

j.surazynska@prasa.gda.pl
e.losinska@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie