Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Policjanci z OLAF-u przypilnują euro

  Policjanci z OLAF-u przypilnują euro

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Pomorskiem powstał polski OLAF - odpowiednik brukselskiej policji finansowej, kontrolującej poczynania urzędników Komisji Europejskiej.
  Nasz "OLAF", noszący nazwę: Pomorski Zespół ds. Zwalczania i Przeciwdziałania Nieprawidłowości w Zakresie Wykorzystania Funduszy Unijnych, ma prawo działać na terenie Pomorskiego, ten brukselski - w całej Wspólnocie. Zakresy funkcjonowania są bardzo podobne. Inne województwa mogą z nas brać przykład.

  Oto, jak funkcjonuje: w razie zauważenia przez kogokolwiek, że np. faktury na wykonane roboty zawierają kwoty wyższe od wynikających nawet z pobieżnej oceny rzeczywistego zakresu prac, sprawę bada Urząd Kontroli Skarbowej.
  Inspektorzy, bez zapowiedzi, zjawiają się w firmie korzystającej z dotacji. W tym samym czasie inny zespół udaje się do podwykonawcy. W razie potwierdzenia podejrzeń, zostaje zajęty majątek winowajcy, który może być ewentualną rekompensatę za szkody.

  - Dotacje trzeba bowiem odzyskać wraz z odsetkami - zwraca uwagę Jan Szymański, szef zespołu, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego.
  Jeżeli sprawcy spróbują przekazać swój majątek innym, nakłaniać będą współpracowników do odmowy zeznań i składania wyjaśnień, kontrolujący złożą wniosek o aresztowanie. Pomorski OLAF będzie czuwał nad kwotą około 1,5 mld euro. Liczy 19 osób, które stale będą doskonalić się w znajomości unijnego prawa.

  OLAF w Brukseli
  OLAF (Office Européen de Lutte Anti-Fraude) to Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.
  Jego rolą jest ochrona interesów finansowych Unii, walka z oszustwami, korupcją i jakąkolwiek niewłaściwą działalnością. Krajom członkowskim UE udziela pomocy i wiedzy technicznej w zakresie zwalczania oszustw.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo