Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci rozmawiali z uczniami ZST w Kartuzach o odpowiedzialności karnej nieletnich

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W ZST w Kartuzach policjantka opowiedziała też nieco o procedurze wstąpienia w szeregi policji.
W ZST w Kartuzach policjantka opowiedziała też nieco o procedurze wstąpienia w szeregi policji. KPP Kartuzy
W ostatnich tygodniach funkcjonariusze kartuskiej komendy odbyli kilka spotkań z mieszkańcami. W ZST w Kartuzach policjantka omawiała z uczniami kwestie m.in. cyberprzemocy i odpowiedzialności karnej młodych, natomiast w Stężycy dzielnicowi przestrzegali seniorów przed oszustami.

Policjanci rozmawiali z uczniami ZST w Kartuzach o odpowiedzialności karnej nieletnich

Funkcjonariusze kartuskiej komendy nie ustają w działaniach profilaktycznych. Tym razem postawili na kwestie bliskie współczesnej młodzieży.

Policjantka z Kartuz odwiedziła uczniów Zespołu Szkół Technicznych, gdzie akurat odbywa się tydzień profilaktyki. Podczas spotkania funkcjonariuszka przybliżyła młodym tematykę odpowiedzialności karnej osób nieletnich za popełnione czyny karalne. Uczniowie dowiedzieli się także jakie zachowania są przejawami demoralizacji i jak powinni się zachowywać na terenie szkoły. Nie zabrakło w tym kontekście omówienia kwestii cyberprzemocy.

Podczas rozmowy zwrócono szczególną uwagę na problem zażywania dopalaczy i narkotyków przez osoby nieletnie oraz związane z tym zachowaniem skutki prawne. Rozmawiano też o procedurze wstąpienia w szeregi policji.

- Edukacja i profilaktyka to jedno z wielu zadań wykonywanych przez policjantów, dla których bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to jeden z głównych priorytetów. Funkcjonariusze zawsze odpowiadają na prośby placówek oświatowych, organizując spotkania edukacyjne dla młodzieży - podkreśla sierż. Aldona Domaszk, oficer prasowy KPP w Kartuzach.

Ostrzegali seniorów przed oszustami

W Stężycy z kolei dzielnicowi spotkali się z seniorami. Ich wizyta miała na celu podniesienie świadomości osób starszych na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać oraz sposobów ich unikania.

Policjanci przestrzegali swych rozmówców przed stosowaną przez oszustów formą wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek”, „na prokuratora” czy - ostatnio szczególnie popularnie - „na przedstawiciela banku”. Zwracali uwagę na to, że jeśli ktoś w rozmowie zaczyna wypytywać ich o oszczędności, czy pieniądze trzyma w banku oraz żeby je przekazać, w takiej sytuacji należy się rozłączyć z oszustem. Mundurowi apelowali także, aby nie instalować żadnych aplikacji na komputerach czy telefonach, do których zachęca ich oszust podczas rozmowy telefonicznej.

- Najbardziej narażoną grupą społeczną na utratę oszczędności są seniorzy. W dużej mierze wynika to z tego, że często osoby te zamieszkują samotnie, nie mają częstego kontaktu ze swoimi najbliższymi, więc nie mają bezpośredniej możliwości zweryfikowania informacji otrzymanych przez telefon - zauważa rzeczniczka kartuskiej komendy. - Seniorzy przez to, że kierują się ufnością wobec innych i na ogół dużą wrażliwością i empatią, często chcąc pomóc swoim najbliższym, padają ofiarą przestępców. Pod wpływem dużych emocji i stresu oraz dużej presji wywieranej przez oszustów, podejmują pochopne decyzje, nie zastanawiając się nad ich ewentualnymi konsekwencjami.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki