Policja w fabryce fałszywek

  Policja w fabryce fałszywek

  Maciej Pawlikowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wytwórnię podrabianych dokumentów odkryli na gdańskim Przymorzu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. W ich ręce wpadł 61-letni Leszek C., który w swoim mieszkaniu przy ul. Kołobrzeskiej od lat podrabiał wszelkie dokumenty.
  Mężczyzna zaopatrywał w nie różne grupy przestępcze, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Dzięki nim przestępcy zmieniali swoją tożsamość i nierzadko udawało im się uciec przed policją. W gdańskiej fabryce fałszywych dokumentów przygotowywane były także te, które służyły do wyłudzania kredytów rzeczowych i gotówkowych.

  Policjanci z CBŚ od dawna zajmowali się tą sprawą. Wiedzieli, że w Gdańsku działa od co najmniej kilku lat wytwórnia dokumentów, która jest w stanie przygotować wszystko - od dowodów osobistych poczynając, na świadectwach ukończenia szkół kończąc.
  Śledczy nie wiedzieli tylko, gdzie się znajduje. Niedawno w dochodzeniu nastąpił jednak przełom i dowiedzieli się, gdzie mieszka fałszerz. Weszli do jego mieszkania i przeszukali je gruntownie.

  W profilu drzwi wejściowych odkryli skrytkę, w której znajdowały się podrabiane dokumenty. Zabezpieczono 132 polskie dowody osobiste ze zdjęciami, danymi osobowymi i wyciętymi hologramami, 74 dowody osobiste ze zdjęciami, danymi osobowymi i hologramami, 4 prawa jazdy niemieckie i czeskie, 6 niemieckich i czeskich dowodów osobistych, 16 paszportów: polskich, niemieckich, czeskich, białoruskich i koreańskich.

  W innych skrytkach znajdujących się w mieszkaniu na ul. Kołobrzeskiej odkryto też setki świadectw maturalnych, dyplomów ukończenia szkół wyższych. Policjanci znaleźli również druki kwalifikacyjne radiooperatorów morskich, patenty żeglarskie, sterników morskich oraz upoważnienia na użytkowanie maszyn i urządzeń przemysłowych. Oprócz tych wszystkich dokumentów w ręce policji wpadły ponadto maszyny do pisania i inne urządzenia potrzebne do fałszerstw.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo