Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja ostrzega przed fałszywymi rachmistrzami

red.
Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. zostanie przeprowadzony narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Spis zostanie poprzedzony obchodem przedspisowym realizowanym w dniach od 1 do 17 marca br., który posłuży rachmistrzom spisowym do zaznajomienia się z przydzielonym obszarem. Policja przestrzega przed oszustami, którzy mogą podszywać się pod rachmistrzów w celu popełniania przestępstw.

Od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011r. rachmistrzowie spisowi będą przeprowadzać wywiady bezpośrednie przy wykorzystywaniu przenośnych urządzeń elektronicznych wyposażonych w aplikacje niezbędne do przeprowadzania spisu. Urządzenia te będą wykorzystywać również w trakcie obchodu przedspisowego.

Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy mogą podszywać się pod rachmistrzów spisowych w celu popełniania przestępstw.

O czym należy wiedzieć?
- Rachmistrz spisowy jest osobą przeszkoloną z zakresu tematyki powszechnego spisu ludności i mieszkań oraz z obsługi urządzenia elektronicznego.
- Podczas pracy rachmistrz posługuje się umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem zawierającym jego zdjęcie, imię i nazwisko oraz pieczęć urzędu statystycznego, który wydał identyfikator.
- Rachmistrz spisowy może prowadzić spis tylko i wyłącznie za okazaniem identyfikatora.
- Rachmistrz wprowadza dane spisowe bezpośrednio do urządzenia elektronicznego.
- Zebrane dane spisowe objęte są ochroną prawną. Rachmistrz nie może nimi swobodnie dysponować, udostępniać ich osobom trzecim ani kopiować.
- Rachmistrzowi spisowemu wykonującemu czynności w ramach prac spisowych przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.

Policja informuje ponadto, że tożsamość rachmistrza i jego uprawnienia można potwierdzić w gminnym biurze spisowym oraz w wojewódzkim biurze spisowym.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tożsamości rachmistrza, może skontaktować się z jednostką policji pod numerami telefonu: 52 3956 222 lub alarmowymi 112 i 997.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki