Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połączenie WCO i szpitala Copernicus. Dobro pacjenta jest najważniejsze [ROZMOWA]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor Departamentu Zdrowia UM
Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor Departamentu Zdrowia UM Tomasz Bołt
Z Jolantą Sobierańską-Grendą, dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Jeszcze dwa tygodnie temu pani Hanna Zych-Cisoń uspokajała opinię publiczną, twierdząc, że Urząd Marszałkowski nie planuje przyłączenia Wojewódzkiego Centrum Onkologii do Copernicusa. Co takiego się stało, że Zarząd Województwa zmienił zdanie?
Rozważania dotyczące wzmocnienia pozycji Wojewódzkiego Centrum Onkologii na mapie potrzeb zdrowotnych województwa trwają od dłuższego czasu. Samorząd województwa pomorskiego, mając na względzie niekwestionowaną przez pacjentów markę, a tym samym rolę WCO, chce wypracować optymalne rozwiązanie. Dwa tygodnie temu, podczas spotkania marszałka Mieczysława Struka z przedstawicielami związków zawodowych WCO, rozmawialiśmy o rozważanych przez samorząd województwa wariantach dalszej przyszłości Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Równolegle otrzymaliśmy propozycję od rektora GUMedu o włączeniu WCO w struktury UCK. Zarząd Województwa, aby móc odpowiedzialnie koordynować usługi medyczne na rzecz pacjentów onkologicznych, uznał, że najlepszą rekomendacją jest pozostawienie WCO w ramach struktur spółek marszałkowskich, przy jednoczesnej współpracy i wykorzystaniu potencjału naukowego UCK.

Czytaj również: Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku będzie częścią Copernicusa

Czy może Pani wytłumaczyć językiem zrozumiałym dla Czytelników, jaki jest prawdziwy motyw tej decyzji?
Mówiąc zrozumiałym dla pacjentów językiem, chodzi o to, by pacjent z WCO w jak najszybszym czasie, niezależnie czy na operację onkologiczną, chemioterapię, czy na radioterapię, trafiał do UCK czy szpitala w Gdyni Redłowie, a nie musiał szukać możliwości leczenia poza województwem lub czekać kilka tygodni na rozpoczęcie terapii. W tym celu już wcześniej uruchomiliśmy infolinię onkologiczną, a także opracowaliśmy Poradnik Pacjenta WCO. Chcemy wzmocnić pozycję WCO jako regionalnego ośrodka onkologicznego, poprawić dostępność oraz wpłynąć na wzrost jakości udzielanych świadczeń. Poza tym chcemy poprawić komfort leczenia pacjentów, którzy korzystają z działających w WCO poradni i konsultacji lekarskich. Pacjent tak jak wcześniej będzie przyjmowany w obu budynkach Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku - przy alei Zwycięstwa i ulicy Skłodowskiej-Curie. Kompleksowość i dostępność to argumenty przemawiające za włączeniem WCO w struktury Copernicus PL. W jednym miejscu, tak jak dotychczas, pacjentów przyjmować będą lekarze, udzielą im porady i skierują na dalsze leczenie. Chcemy wykorzystać przy tym potencjał Szpitali Gdyńskich w zakresie radioterapii.

Czy chodzi o to, by z kasy WCO ratować zadłużone szpitale spółki Copernicus?
Nie, absolutnie nie jest to podyktowane sytuacją finansową spółki Copernicus, która się bilansuje. Rozbudowa WCO będzie kontynuowana w oparciu o zgromadzone środki. Plan rozbudowy znacznie poprawi komfort pacjentów.

Zdaniem wybitnego onkologa profesora Jacka Jassema i profesor Marzeny Wełnickiej-Jaśkiewicz, wojewódzkiego konsultanta ds. onkologii klinicznej na Pomorzu, ta decyzja to "niszczenie WCO, które dobrze działa", i "katastrofa dla pacjentów". Co na to Zarząd Województwa?
Skoro nie zamierzamy nic zmieniać w działalności WCO, powinniśmy zadać uczelni pytanie, dlaczego chce wycofać stamtąd swoich lekarzy, skoro nie chcemy z tej współpracy rezygnować? To właśnie do WCO trafiają pacjenci, którzy w pełni zdiagnozowani m.in. przez lekarzy UCK, po badaniach lekarskich trafiają na dalsze leczenie, m.in. w zakresie radioterapii, do UCK w Gdańsku. My tylko konsolidujemy swoje spółki, nie pozbawiając WCO integralności i dotychczasowej renomy. Dbamy jednak o nasze podmioty lecznicze, w których w ostatnim czasie zrealizowaliśmy wiele inwestycji z myślą o pacjentach. W przypadku WCO czy szpitala w Redłowie, specjalizujących się w onkologii, zainwestowano około 80 milionów złotych. Czy ten sprzęt i infrastruktura mają przestać funkcjonować i nie służyć pacjentom? Czy nie takie jest zadanie szpitali i innych podmiotów leczniczych?

Czytaj również: Szpital Morski w Gdyni Redłowie bez patomorfologii. Wycinki będą badane w Gdańsku

Idea Breast Cancer Unit zakłada, że pacjentka z rakiem piersi otrzyma kompleksową pomoc w jednym miejscu. Z przesłanego przez UM komunikatu wynika, że zarząd chce, by po połączeniu spółek pakiet onkologiczny realizowany był na bazie WCO i szpitali marszałkowskich. Czy to oznacza, że pacjentki z rakiem piersi będą korzystać z radioterapii w Redłowie?
Idea BCU nie mówi nic o lokalizacjach. Z założenia obciążające leczenie powinno być realizowane w najbardziej przyjazny dla pacjentki sposób. W przypadku połączenia WCO i Copernicusa zawarte zostaną umowy ze wszystkimi dostępnymi realizatorami zabiegów radioterapeutycznych w okolicy (Gdańsk, Gdynia, Elbląg, Bydgoszcz, Koszalin), bowiem to pacjentki same dokonają wyboru miejsca leczenia najbardziej dogodnego lokalizacyjnie.

PZU, który inwestuje w ubezpieczenia zdrowotne, buduje na terenie kraju sieć swoich przychodni i szpitali. Oficjalnie wiadomo już, że chce kupić szpital marszałkowski na Śląsku. Nie ukrywa też, że prowadzi rozmowy z wieloma samorządami. Czy takie rozmowy prowadzone są również z samorządem pomorskim, którego szpitale po przekształceniu w spółki są najlepiej w kraju przygotowane do prywatyzacji?

Od PZU otrzymaliśmy jedynie pismo z prośbą o umożliwienie spotkania się z przedstawicielami firmy.

Czy Zarząd WP planuje lub dopuszcza wariant sprzedaży któregoś z marszałkowskich szpitali?
W chwili obecnej nie rozważamy możliwości sprzedaży żadnego z naszych szpitali.

Czytaj też: Pacjenci Wojewódzkiego Centrum Onkologii wysłali list otwarty do premier Ewy Kopacz

Pacjenci WCO wysłali otwarty list do premier Ewy Kopacz, ministra Zembali, wojewody pomorskiego i Sejmiku WP, w którym sprzeciwiają się połączeniu WCO z Copernicusem. Co UM na to?
Prowadzimy szerokie konsultacje w celu zapewnienia jak najlepszej opieki onkologicznej dla Pomorzan. Marszałek województwa pomorskiego rozmawia z pracownikami WCO, rektorem GUMedu i dyrekcją UCK, Ministerstwem Zdrowia, a także z autorytetami w dziedzinie onkologii. Nie zamykamy się na krytyczne uwagi, wsłuchujemy się w różne opinie. Każdy proces przekształceń szpitali w Gdańsku, Gdyni czy w innych miastach był poddany szerokiej dyskusji. Ale dzisiaj możemy powiedzieć jedno - pacjenci są przyjmowani do szpitali jak dawniej, jak wcześniej są diagnozowani i operowani. Dla nas ich dobro jest najważniejsze.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki