Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połączenie spółek Orlen, Lotos i PGNiG. Państwo do 50 proc. zwiększy udziały w nowym koncernie multienergetycznym

MT
Ministerstwo Aktywów Państwowych, PKN Orlen, PGNiG i Grupa Lotos podpisali czterostronne porozumienie i potwierdzili strukturę połączenia spółek
Ministerstwo Aktywów Państwowych, PKN Orlen, PGNiG i Grupa Lotos podpisali czterostronne porozumienie i potwierdzili strukturę połączenia spółek mat. prasowe
Ministerstwo Aktywów Państwowych, PKN Orlen, PGNiG i Grupa Lotos podpisali czterostronne porozumienie i potwierdzili strukturę połączenia spółek. Połączenie zostanie zrealizowane poprzez przejęcie przez PKN Orlen Grupy Lotos i PGNiG. Akcjonariusze Lotosu i PGNiG obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się akcjonariuszami tej spółki. Parytet wymiany i wycena zostaną bez zmian.

Połączenie spółek Orlen, Lotos i PGNiG. Państwo do 50 proc. zwiększy udziały w nowym koncernie

– Tworzymy zintegrowany i zdywersyfikowany koncern paliwowo-energetyczny, bazujący na silnych stronach każdej ze spółek, zdolny do stawienia czoła wyzwaniom transformacji energetycznej i sprostania międzynarodowej konkurencji – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

W wyniku połączenia, powstanie grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym zysku operacyjnym EBITDA szacowanym na ok. 20 mld zł.

To oznacza, że pod względem kapitalizacji i osiąganych wyników finansowych, silny polski koncern multienergetyczny będzie dorównywał, a nawet przewyższy potencjał europejskich konkurentów.

W nowym podmiocie Skarb Państwa będzie miał udział 50 proc. Zabezpieczamy tym samym nasz interes narodowy. To gwarancja, że Skarb Państwa będzie kształtował politykę tego koncernu multienergetycznego i jego ład korporacyjny. Zyska budżet państwa – powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Komisja Europejska wymogła, aby Orlen, w zamian za zgodę na przejęcie Lotosu, pozbył się 30 proc. udziałów w rafinerii oraz 80 proc. sieci stacji paliw Lotosu. Płocki koncern chce do końca czerwca wyłonić partnera.

Proces przejęcia Lotosu i PGNiG ma się sfinalizować do końca tego roku.

TOP 100 POMORSKICH FIRM – RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki