reklama

Połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte z naruszeniem prawa?

redZaktualizowano 
Budowa Muzeum II Wojny Światowej jest już bardzo zaawansowana
Budowa Muzeum II Wojny Światowej jest już bardzo zaawansowana Karolina Misztal
Według Pawła Machcewicza, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zarządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie połączenia MIIWŚ z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało wydane z naruszeniem przepisów prawa. W ocenie dyrektora Machcewicza, połączenie instytucji może nastąpić dopiero po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę do Spraw Muzeów, a o taką opinię ministerstwo nie wystąpiło.

W związku z zarządzeniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 6 września 2016 r. w sprawie połączenia MIIŚ w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wezwał ministra kultury i dziedzictwa narodowego do usunięcia naruszenia prawa.

Czytaj więcej: Od 1 grudnia 2016 Muzeum Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej będą funkcjonować wspólnie

Oto treść i uzasadnienie wezwania:
"Wezwanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do usunięcia naruszenia prawa
W związku z zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2016 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wezwał w dniu dzisiejszym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do usunięcia naruszenia prawa.
W ocenie Muzeum zarządzenie Ministra zostało wydane z naruszeniem przepisów prawa, w szczególności art. 5a ust. 1 i 2 ustawy o muzeach. Zgodnie z tymi przepisami Muzeum może być łączone z innymi instytucjami kultury działającymi na podstawie przepisów o organizowaniu działalności kulturalnej, jeżeli połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań. Połączenie może nastąpić po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę do Spraw Muzeów.
Ministerstwo już wcześniej zapowiedziało, że nie wystąpiło i nie wystąpi o opinię Rady do Spraw Muzeów odnośnie planowanego połączenia tym samym naruszając ust. 2 art. 5a ustawy o muzeach. Jednocześnie w uzasadnieniu wezwania Muzeum wskazało szeroką argumentację, którą przedstawiano Ministerstwu już od momentu ukazania się obwieszczenia zamiaru o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, w zakresie uszczerbku planowanego procesu łączenia instytucji dla wykonywania dotychczasowych zadań Muzeum II Wojny Światowej m.in. poprzez zagrożenie integralności zgromadzonych zbiorów oraz gotowej już wystawy stałej, nad którą zespół muzeum pracował przez osiem ostatnich lat. Powyższe prowadziłoby do uszczerbku w działalności Muzeum, o którym mowa w cytowanym przepisie.
Wskazano również, iż efekt w postaci oszczędności dla Skarbu Państwa, który wedle treści obwieszczenia Ministra planowano osiągnąć w drodze połączenia, nie zostałby uzyskany. Przeciwnie, połączenie obu instytucji, w szczególności tuż przed zakończeniem robót budowlanych na budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, doprowadziłoby do nieuzasadnionych istotnych wydatków dla Skarbu Państwa związanych z likwidacją Muzeum i koniecznością inwentaryzacji robót prowadzącą m.in. do potencjalnego wstrzymania prac na bliżej nieokreślony okres czasu, opóźnienie w realizacji inwestycji i związane z tym faktem niebagatelne koszty."

Posunięcia ministra Glińskiego zbulwersowały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wskazał on, że decyzje w sprawie Muzeum II Wojny Światowej podejmowane są bez jakiejkolwiek rozmowy z głównym partnerem placówki, którym jest miasto Gdańsk. - Przypomnę, że przekazaliśmy na rzecz muzeum grunty o wartości ponad 40 milionów złotych. Wypadałoby z darczyńcą chociaż zamarkować rozmowę - uważa prezydent.

Cały artykuł na ten temat oraz rozmowę z Januszem Marszalcem, wicedyrektorem Muzeum II Wojny Światowej przeczytasz w czwartkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 8.09.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
robin hood

Kiedy kto wystawi pomnik jaka tablice dla 200 miljionow ludzi wymordowanych spalonych przez kosciol wymyslonego jezusa I maryji

s
soltys

200 miljionow ludzi wymordowanych spalonych w imie boga I chrzescijanstwa. czy tym ludziom nie nalezy jaki pomnik albo jakie wspomnienie o nich jak dlugo ta kryminalno religijna instytucjia bedzie ukrywala swoje postepowanie

o
ok

P.Adamowicz zbulwersowany? Wielu mieszkańców jest też zbulwersowanych jego wieloletnimi rzadami i interesami które dzięki swojej pozycji uskuteczniał !!!

A
Antek Policmajster

Wójtowicza tu nie ma? Pewnie konspiruje...

K
Krol KiK

Szlag trafi stolek, zabiora koryto, nie bedzie na czym rozsiasc sie pupskiem ani gdzie ryja wsadzic i jeszcze przykrosc spotka Ryzego, ze muzeum nie imieniem jego, wszak imienia jego nie wolno wzywac nadaremnie. Tak zawiedlismy pokurcza, ograli nas jak w gale na podworku. Tylko szaty drzec, lamentowac, ujadac, zgrzytac zebami w bezsilnej zlosci a tak dobrze zarlo a teraz to tylko skargi pisac, po sadach sie szlajac, cienkie racje pompowac na gruba zbrodnie i niegodziwosc. Skradziono nam nasze bizancjum, nasze etaty, przyszlosc dla naszych wnusiow, bratankow, wujow, szwagrow, powinowatych i pociotkow. Takaz to mac.

Dodaj ogłoszenie