Polacy za granicą. Sebastian Szymański i Jakub Kamiński z bramkami. Udany weekend dla Polaków w MLS. Lewandowski czeka na przełamanie

Piotr Rzepecki
Polacy za granicą. W ten weekend popis dali Jakub Kamiński i Sebastian Szymański. Zaimponowali także Polacy grający za Oceanem. Cały czas o kryzysie może mówić Robert Lewandowski, który w prestiżowym meczu z Atletico Madryt (1:0) się nie przełamał i blisko miesiąc czeka na trafienie.

Anglia: Jan Bednarek z urazem. Jego Southampton bliski sprawienia sensacji

Z pewnością miło tego weekendu nie będzie wspominać Jan Bednarek. Obrońca w meczu z Arsenalem ucierpiał w końcówce pierwszej połowy w starciu z Gabrielem Martinellim, w efekcie czego doznał urazu, który uniemożliwił mu kontynuowanie gry. Jego Southampton było bliskie sprawienia sensacji - do 88. minuty prowadziło z "Kanonierami" 3:1, ale ostatecznie zremisowało 3:3. Jego klub zamyka ligową tabelę i traci 4 punkty do bezpiecznej lokaty.

Będący w kadrze meczowej Jakub Kiwior obejrzał całe zawody z ławki. Dotąd obrońca zagrał 3 mecze w koszulce "Kanonierów".

Francja: Polskie trio w Lens ponownie w komplecie

Przemysław Frankowski grał niemalże całe spotkanie przeciwko Monaco (3:0). Lens cały czas pozostaje w grze o zajęcie miejsca premiowanego grą w przyszłym sezonie w Lidze Mistrzów. W końcówce meczu na murawie zameldowali się dwaj pozostali Polacy, a więc pomocnik Łukasz Poręba i napastnik Adam Buksa. Dla atakującego był to powrót po ponad półrocznej przerwie. Ostatni raz wystąpił przeciwko Lille (1:0) na początku października. Stracił wiele meczów w klubie i reprezentacji. Przede wszystkim ominął go katarski mundial.

Hiszpania: Kryzys Lewandowskiego trwa. Kapitan czeka na przełamanie

O udanym weekendzie nie może mówić Robert Lewandowski. Barca Polaka co prawda wygrała z Atletico Madryt 1:0, ale Polak był jednym z najsłabszych piłkarzy Dumy Katalonii. Kwadrans przed końcem znalazł się z znakomitej sytuacji, ale zamiast dogrywać lepiej ustawionemu Raphinhi zdecydował się na strzał i uderzył obok słupka.

Kapitan reprezentacji Polski od czterech meczów nie może wpisać się na listę strzelców. Jego Barca jest liderem hiszpańskiej ligi i pewnym krokiem zmierza po upragnione mistrzostwo.

Holandia: Sebastian Szymański bawi się w Eredivisie. Kolejna bramka na jego koncie

Kolejny popis dał Sebastian Szymański. 23-latek w meczu z Ultrechtem (3:1) otworzył wynik i było to jego 10 trafienie w tym sezonie licząc wszystkie rozgrywki. Jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Do Feyenoordu jest bowiem wypożyczony do końca sezonu z rosyjskiego Dynamo Moskwa. Do Rosji nie wróci, więc najpewniej będzie rozglądał się za nowym klubem, do którego przeniesie się po zakończeniu tego sezonu.

Niemcy: Jakub Kamiński pomógł w efektownym zwycięstwie. Zdobył swoją trzecią bramkę dla "Wilków"

Niezły weekend zaliczył Jakub Kamiński. Skrzydłowy Wolfsburga, który do Niemiec przeniósł się z Lecha Poznań na początku tego sezonu, zdobył gola na 2:0 w meczu przeciwko Bochum (5:1). 20-latek trzeci raz w tym sezonie wpisał się na listę strzelców. W drużynie rywali zabrakło pomocnika reprezentacji Polski Jacka Góralskiego.

Włochy: Trójka Polaków zagrała w meczu na szczycie Serie A

W hicie włoskiej ekstraklasy między Juventusem a Napoli zagrali Wojciech Szczęsny i Arkadiusz Milik (obaj Juventus) oraz Piotr Zieliński (Napoli). Szczęsny, niestety, przepuścił piłkę między nogami po strzale Giacomo Raspadoriego w trzeciej minucie doliczonego czasu gry, przez co Juve przegrał mecz. Włoscy dziennikarze jednak „kozła ofiarnego” porażki znaleźli w drugim Polaku ze „Starej Damy”, Miliku, któremu zarzucili zatrważającą nieskuteczność – Arek opuścił boisko w 90. minucie, zmieniony przez Serba Dusana Vlahovicia. Zieliński natomiast wszedł na plac gry dopiero w 68. minucie, zmieniając Francuza Tanguya Ndombele. Drugi z Polaków reprezentujący barwy klubu z południa Włoch Bartosz Bereszyński nie podniósł się z ławki rezerwowych.

Napoli Zielińskiego i Bereszyńskiego otwiera tabelę Serie A z 78 punktami na koncie i z aż 17 oczkami przewagi nad drugim Lazio.

Stany Zjednoczone: Polacy błyszczą w MLS. Kadrowicze wysyłają sygnały Fernando Santosowi

Powody do zadowolenia mają Polacy grający za Oceanem. Mowa o dwójce z Charlotte FC - Karolu Świderskim i Kamilu Jóźwiaku. Ten pierwszy zanotował trafienie na wagę trzech punktów w ligowym meczu z Columbus Crew (1:0), a podawał mu Kamil Jóźwiak.

Zaimponował także Mateusz Klich. Pomocnik, który kilka miesięcy temu trafił do Stanów z angielskiego Leeds, zanotował asystę w meczu z Orlando City (3:1). Pomocnik D.C. United łącznie ma na koncie 1 bramkę i 4 ostatnie podania. 32-latek liczy na powołanie na czerwcowe mecze reprezentacji Polski.

Weekendowe występy reprezentantów Polski powołanych na el. Euro 2024:

Bramkarze:

• Bartłomiej Drągowski (Spezia) - cały mecz na ławce w meczu z Sampdorią (1:1)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut w meczu z Weroną (1:2)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - 90 minut w meczu z Napoli (0:1)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - grał do 39. minuty w meczu z Arsenalem (3:3)
  • Bartosz Bereszyński (SSC Napoli) - cały mecz na ławce w meczu z Juventusem (1:0)
  • Matty Cash (Aston Villa) - z powodu kontuzji nie zagrał w meczu z Brentford (1:1)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - 90 minut w meczu z Bolonią (2:1)
  • Robert Gumny (FC Augsburg) - 14 minut w meczu z Stuttgartem (1:1)
  • Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf) - grał do 85. minuty w meczu z 1. FC Nurnberg (0:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - cały mecz na ławce w meczu z Southampton (3:3)
  • Kamil Piątkowski (KAA Gent) - 90 minut w meczu z Oostende (1:2)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - grał do 82. minuty w meczu z Blackpool (0:1)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse) - grał do 88. minuty w meczu z Excelsior (0:0)
  • Ben Lederman (Raków Częstochowa) - grał do 81. minuty w meczu z Miedzią Legnica (2:0)
  • Karol Linetty (Torino) - 90 minut w meczu z Lazio (1:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - 20 minut w meczu z Olympiakosem (1:2)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - gol, 45 minut w meczu z Ultrechtem (3:1)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - grał do 87. minuty w meczu z Monaco (3:0)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - gol, grał do 78. minuty w meczu z Bochum (5:1)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - Lech zagra w poniedziałek (24.04) z Radomiakiem
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - AS Roma zagra w poniedziałek (24.04) z Atalantą
  • Piotr Zieliński (Napoli) - 22 minuty w meczu z Juventusem (1:0)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - 90 minut w meczu z Atletico Madryt (1:0)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - 3 minuty w meczu z Sassuolo (3:0)
  • Karol Świderski (Charlotte) - gol, grał do 76. minuty w meczu z Columbus Crew (1:0)

POLACY ZA GRANICĄ w GOL24

PKO Ekstraklasa. 18 kwietnia minęło równo 7 lat od kiedy w Rakowie Częstochowa zatrudniono Marka Papszuna, dzięki któremu drugoligowiec jest dziś murowanym kandydatem na mistrza Polski. Jak w tym okresie wyglądały inne kluby w Ekstraklasie jeśli chodzi o liczbę trenerów? Wnioski są szokujące. Trudno mówić o stabilizacji i to nawet w tak szacownych miejscach jak Legia Warszawa czy Lecha Poznań. Sprawdź kolejne kluby, klikając w prawo!

PKO Ekstraklasa. 7 lat Marka Papszuna w Rakowie. Nie uwierzy...