reklama

Polacy jednymi z najtańszych pracowników w Europie. Eurostat publikuje raport kosztów pracy w EU

Sandra Janikowska
Według dostępnych informacji Polak zarabia 10,1 euro, podczas gdy na Zachodzie pracownik otrzymuje nawet 40. Europejski Urząd Statystyczny opublikował ostatnio raport, z którego wynika, że Polacy są jednymi z najtańszych pracowników w Europie. Z kwotą 10,1 euro za godzinę, znajdują się na 24 miejscu rankingu Eurostatu.

Europejski Urząd Statystyczny udostępnił niedawno najnowsze dane na temat godzinowych zarobków w UE. Koszty te uwzględniają pensje oraz wszelkie dodatki pracownicze.

Eurostat: koszty pracy w Europie w 2018 r. Wyniki i ranking

Średni koszt pracy w krajach członkowskich wynosił 27,4€, natomiast w tzw. strefie euro było to 30,6€. Według danych zamieszczonych na;oficjalnej stronie Eurostatu;nf[/a] najtańszą grupą pracowniczą są Bułgarzy, ponieważ ich stawka godzinowa wynosi 5,4€. Zaraz za Bułgarami znajdują się Rumuni (6,9€), Litwini (9€) czy Węgrzy (9,2€). Polacy znajdują się szóstym miejscu w zestawieniu najniższych płac od końca z liczbą 10,1€ za godzinę. Warto zauważyć, że stawka ta jest o 6,8 proc. wyższa w porównaniu z 2017 rokiem.

Do krajów EU o najwyższej sumie, w których godzinowa stawka przekracza 35€ należą:

  • Dania - 43,5€
  • Luksemburg - 40,6€
  • Belgia - 39,7€
  • Szwecja - 36,6€
  • Holandia - 35,9€
  • Francja - 35,8€

Warto zaznaczyć, że według dostępnych informacji, najwięcej kosztuje pracownik przemysłowy, bowiem godzina pracy wynosi 27,4€ w krajach UE, a 33,2€ w strefie euro. Tuż zaraz znajdują się osoby ulokowane w usługach, tam koszty to: 27€ i 29,6€. Budowlańcy zarabiają około 25€ i 27,6€ za godzinę.

Eurostat: koszty pracy w Europie w 2018 r. Polska

Najniższe koszty pracy w Polsce są w budowlance, gdzie godzinowa stawka wynosi około 9,6€. W sektorach prywatnych i w przemyśle, za godzinę pracy możemy otrzymać 9,9€, w usługach już 10€. Najwyższe stawki mają pracownicy sektora publicznego, którzy zarabiają 10,8€ za godzinę pracy.

Pełen ranking i raport znajdują się na stronie Eurostatu

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol

daje to do myslenia :D dlatego trzeba sie uczyc jezyków i mozna pracowac w polsce ale zdalnie za granica :D tak jak ja sie przekwalifikowałem dzieki studiom podyplomowym na WSB , polecam tamtejsze kierunki informatyczne :)

Dodaj ogłoszenie