Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy będą mogli szczepić się w aptekach? Coraz bliżej wejścia w życie ustawy o zawodzie farmaceuty

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Jaroslaw Pruss
W ubiegłym tygodniu senacka Komisja Zdrowia zagłosowała za przyjęciem projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. To historyczna regulacja, która ma wspomóc działanie aptek w trudnym czasie epidemii. To także kolejny krok do umożliwienia farmaceutom przeprowadzania szczepień ochronnych.

W ostatnim czasie obserwujemy przyśpieszenie prac legislacyjnych związanych z uchwaleniem ustawy o zawodzie farmaceuty. Po przyjęciu dokumentu przez Sejm, w ubiegłym tygodniu nad projektem pochylili się senatorowie Komisji Zdrowia. Intensyfikacja prac nie oznacza, że dokument nie wzbudza kontrowersji. Największym krytykiem inicjatywy jest strona przedsiębiorców, którą niepokoi przede wszystkim zwiększenie kontroli nad rynkiem na rzecz samorządu aptekarskiego. Naczelna Rada Aptekarska jest jednak odmiennego zdania i określa ustawę mianem historycznej.

– Wbrew opiniom części przedsiębiorców ustawa o zawodzie farmaceuty nie pozbawia ich prawa do podejmowania najważniejszych decyzji w związku z prowadzeniem przez nich działalności. Ustawa w sposób jasny definiuje na czym polega opieka farmaceutyczna, co rozumiemy pod pojęciem usługi farmaceutycznej oraz jakie są zadania zawodowe kierownika apteki – podkreśliła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes NRA.

Eksperci z Naczelnej Rady Aptekarskiej zwracają uwagę, że uchwalona ustawa ma być początkiem zmian, na których skorzystają przede wszystkim pacjenci. Chodzi między innymi o wprowadzenie dalszych regulacji zwiększających uprawnienia farmaceutów, którzy mieliby możliwość wykonywać przeglądów lekowych, wypisywania kontynuacji recept czy obsługiwania glukomentrów.

- Farmaceuta ma przede wszystkim do spełnienia bardzo ważną funkcję w systemie ochrony zdrowia. W nowoczesnych społeczeństwach farmaceuta musi wspomagać lekarza w opiece nad pacjentem - czuwając nad właściwym przebiegiem farmakoterapii albo nawet dobierając właściwy lek, tak jak to ma miejsce w drobnych schorzeniach i lekach bez recepty - mówiła na łamach Dziennika Batyckiego prof. Małgorzata Sznitowska, kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej GUMed, która brała udział w pracach nad ustawą. - Nie jest to zawód, który polega na handlowaniu lekiem. Dlatego chcemy umożliwić farmaceucie pełne wykorzystanie swojej wiedzy o leku i wiedzy klinicznej, którą nabywał przez prawie 6 lat studiów. Ta ustawa jest właśnie działaniem w tym kierunku i stwarza podstawę prawną ku temu.

Bardzo istotnym aspektem jest również koncepcja wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach, która jest już z powodzeniem realizowana w innych europejskich krajach. Podczas ostatniego posiedzenia komisji senatorowie zagłosowali za regulację umożliwiającą farmaceutom wykonywanie szczepień ochronnych.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki