Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pola Petryńska z Żukowa laureatką stypendium Departamentu Stanu, dzięki któremu uczy się w USA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Pola Petryńska
Pola Petryńska fot. archiwum rodzinne
Pola Petryńska z Żukowa, jako uczennica klasy 2 (obecnie klasy 3 ) III LO w Gdyni, otrzymała stypendium FLEX Future Leaders Exchange Program na rok szkolny 2021/2022, ufundowane przez Departament Stanu USA. To dzięki temu programowi młoda, zdolna żukowianka może przez rok uczyć się w prestiżowej szkole Brennan High School w Teksasie. To ogromny sukces Poli i III LO w Gdyni, ale też szkół żukowskich, których jest absolwentką.

Pola Petryńska uczęszczała przez sześć lat do Parafialnej Szkoły Podstawowej w Żukowie, a następnie do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie. Ukończyła ją w roku 2019 z nagrodą oraz listem gratulacyjnym od Wojciecha Kankowskiego, burmistrza gminy Żukowo.

W tym samym roku rozpoczęła edukację na poziomie średnim w III LO w Gdyni. Nie spoczęła na laurach, również w tej szkole osiągając najlepsze wyniki. Będąc w klasie 2 została laureatką stypendium w programie FLEX Future Leaders Exchange Program na rok szkolny 2021/2022, ufundowanego przez Departament Stanu USA.

To dzięki temu stypendium Pola mieszka obecnie w San Antonio w Teksasie i uczy się w 3 klasie Brennan High School m.in. takich przedmiotów, jak: astronomia, podstawy biznesu, debata i przemowa publiczna. Mieszka u amerykańskiej rodziny, dzięki której zyskała... troje młodszego "rodzeństwa".

- Jesteśmy bardzo dumni z Poli, tym bardziej, że zawdzięcza ten sukces głównie własnej odwadze, pracy, konsekwencji i determinacji w dążeniu do celu - mówi Beata Jereczek-Petryńska, mama Poli. - To nie było tak, że ktoś podał jej coś na tacy, musiała sama o to zawalczyć. Tym bardziej, że był to ten najtrudniejszy czas pandemii, kiedy wszyscy byliśmy pozamykani, a nauka odbywała się w systemie zdalnym. Córka wykorzystała ten okres, by zawalczyć o swoje marzenia i udało się.

Jak dodaje pani Beata, nie tylko znakomite wyniki w nauce miały wpływ na uzyskanie amerykańskiego stypendium.

- Szansę na udział w projekcie i wyjazd do USA mają również osoby, które nie tylko dobrze się uczą, ale udzielają się w lokalnym środowisku, czy to poprzez pracę w wolontariacie, czy też realizację innych pasji, w przypadku Poli poza wspomnianym wolontariatem było to chociażby pierwsze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego w Lini. Dużo miało tych przeróżnych pasji i zajęć moje dziecko i to zaprocentowało - dodaje Beata Jereczek-Petryńska.

Jak cieszy się sama Pola?

- Jestem przeogromnie szczęśliwa, że zostałam finalistką programu FLEX - cieszy się żukowianka. - Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych realizuję moje marzenia, poznaję wspaniałych ludzi i zwiedzam piękny Teksas. Gdzie tylko mogę dzielę się i promuję bogatą kulturę Kaszub i Polski. Mieszkam u rodziny, która zapewnia mi nie tylko dach nad głową, ale też ogrom ciepła, wsparcia i życzliwości. Stypendium to daje również szansę na naukę nowych i ciekawych przedmiotów, jakich w Polsce się nie spotyka. Bardzo na przykład lubię przedmiot Speech & Debate, na którym uczę się, jak szukać informacji, poprawnie przedstawiać argumenty i odważnie mówić przed publicznością w języku angielskim. Naprawdę zachęcam wszystkich, którzy marzą o nauce za granicą, do aplikowania do programu FLEX. Uwierzcie w siebie, a na pewno się uda!

Program FLEX nic nie kosztuje

Program FLEX jest całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA, programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. Od 26 lat w programie FLEX uczestniczyło ponad 27 tys. uczniów szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych regionów.

To właśnie dzięki uczestnikom programu FLEX Amerykanie mogą dowiedzieć się więcej o kulturze i dziedzictwie narodowym innych krajów, a uczniowie mogą stać się częścią amerykańskiej szkoły i lokalnej społeczności. W roku szkolnym 2021/2022 ponad 900 uczniów z całego świata wyjeżdża do USA w ramach Programu FLEX. Każdy stypendysta mieszka przez rok u amerykańskiej rodziny i uczy się w amerykańskiej szkole średniej. W tym roku szkolnym z Polski wyjechało do USA 41 uczniów spośród ponad 2 tys. kandydatów.

Alumni, czyli absolwenci, po programie FLEX otrzymują wsparcie w rozwoju zawodowym. Obecnie alumni FLEX pracują we wszystkich sektorach, w tym w: rządowym, biznesie, non-profit, edukacji i dziennikarstwie.

Rekrutacja do programu FLEX na rok szkolny 2022/2023 trwa do 15 października 2021 r. Do programu można zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej.

Relację z wyjazdu oraz przydatne informacje dotyczące aplikacji na stypendium można śledzić na blogu Poli Petryńskiej oraz w mediach społecznościowych: Facebook (Pola Petryńska), Instagram (jasminapola) oraz TikTok (jasminapola).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki