Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pola Nadziei 2017 na Pomorzu. Akcja na rzecz hospicjów w Pucku, Gdyni, Sopocie, Gdańsku i Kartuzach

Anna Mizera-Nowicka
Anna Mizera-Nowicka
Już po raz szósty zakwitły Pola Nadziei na Pomorzu. Akcja na rzecz hospicjów odbywa się w niedzielę, 2 kwietnia m. in. w Pucku, Gdyni, Sopocie, Gdańsku i Kartuzach. Tradycyjnie na ulice wyszli wolontariusze w żółtych koszulkach, którzy w zamian za datki wrzucane do puszki wręczają żonkile. W tym roku wolontariuszy było ponad 5 tysięcy. Ostateczne wyniki niedzielnej zbiórki na Pomorzu powinniśmy poznać w poniedziałek po południu.

- Celem akcji jest nie tylko zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, ale także zwrócenie uwagi na samą ideę opieki hospicyjnej - tłumaczy Anna Laska z Fundacji Hospicyjnej. - Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne, ludzkie potrzeby pacjentów: bliskości, rozmowy, kierując się hasłem „Hospicjum to też Życie”.

W ramach tegorocznej pomorskiej akcji zaplanowano wiele wydarzeń, m. in. Wielką Żonkilową Sztafetę, w której wzięli udział biegacze, rolkarze, motocykliści i osoby zmotoryzowane. Razem pokonali trasę od Pucka po Gdańsk.


Pola Nadziei na Pomorzu 2016. Przyjaciele gdańskiego hospicjum zasadzili żonkile [ZDJĘCIA]

Ale Pola Nadziei zakwitły też w Kartuzach i w trzech dekanatach w powiecie: stężyckim, sierakowickim i kartuskim. Na ulic wyszło tam 300 chętnych wolontariuszy Kartuskiego Centrum Caritas. Wydarzeniem muzycznym dnia był koncert zespołu Nieboskłonni - w kościele św. Wojciecha o godz. 14.30.

W ubiegłym roku tylko tam w ramach Pól Nadziei udało się zebrać rekordową kwotę 82 346,43 zł. Wolontariusze liczą, że tym razem nie będzie gorzej, bo Kartuskie Centrum Caritas stoi przed zadaniem budowy hospicjum stacjonarnego w Kartuzach. Na razie udało się pokonać formalności projektowo - budowlane.

Po raz pierwszy Pola Nadziei pojawiły się w Edynburgu, w Szkocji. Od tamtej pory co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach.

- Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych - opowiada specjalista ds. kontaktów zewnętrznych z Fundacji Hospicyjnej. - Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 19 laty w Krakowie dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Organizatorzy Pól Nadziei na Pomorzu przypominają, że środki, które uda im się zebrać, zostaną przekazane m. in. na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Akcję współorganizuje Fundacja Hospicyjna i Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Pola Nadziei 2017 w Kartuzach

Pola Nadziei 2017 w Kartuzach. Zbierają dla hospicjum [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki