Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół miliona mniej na wynagrodzenia morskich ratowników. Zarabiają mniej przez obcięty fundusz nagród

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Ministerstwo Infrastruktury deklaruje zwiększenie wynagrodzeń pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Nie wiadomo jednak na razie, jakie byłyby to podwyżki i kiedy morscy ratownicy je otrzymają. Sprawie wypłat dla Służby SAR poświęcone ma być najbliższe spotkanie na sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej.
Ministerstwo Infrastruktury deklaruje zwiększenie wynagrodzeń pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Nie wiadomo jednak na razie, jakie byłyby to podwyżki i kiedy morscy ratownicy je otrzymają. Sprawie wypłat dla Służby SAR poświęcone ma być najbliższe spotkanie na sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej. Służba SAR
Ministerstwo Infrastruktury deklaruje zwiększenie wynagrodzeń pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Nie wiadomo jednak na razie, jakie byłyby to podwyżki i kiedy morscy ratownicy je otrzymają. Sprawie wypłat dla Służby SAR poświęcone ma być najbliższe spotkanie na sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej.

Od maja tego roku pracownicy Służby SAR zarabiają mniej. W porównaniu do roku 2020 r. ich wynagrodzenie morskich ratowników zmniejszyło się o 5 proc.

Dyrekcja jednostki zdecydowała o obcięciu dodatku motywacyjnego dla wszystkich pracowników, bez wyjątku. Tłumaczy tę decyzję zmniejszeniem budżetu dla SAR-u o niemal pół miliona złotych funduszu przeznaczonego na płace.

- Nie było innego wyjścia - tłumaczą w SAR.

Jak podkreśla Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury (resort sprawuje nadzór nad Służbą SAR), w budżecie na 2021 rok przewidziano dla pracowników sektora finansów publicznych, czyli także morskich ratowników, wynagrodzenie na identycznym poziomie, jak w roku 2020. Jednocześnie jednak ustalono, że "w 2021 r. w służbie cywilnej nie tworzy się funduszu nagród".

Decyzja ta sprawiła, że fundusz wynagrodzeń Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na 2021 r. zmniejszył się o ponad pół miliona złotych (17 mln 119 tys. zł obecnie, a w 2020 r. 17 mln 633 tys. zł). Tymczasem to właśnie dzięki funduszowi nagród, wynagrodzenia morskich ratowników mogły być wyższe.

- Ministerstwo Infrastruktury podejmuje działania mające na celu dofinansowanie służby SAR. W 2020 roku jednorazowo przyznano np. 300 tys. zł w związku z pandemią Covid 19. Dalsze działania w tym zakresie będą podejmowane w kolejnych latach - podkreśla Szymon Huptyś, pytany o kwestię wynagrodzeń morskich ratowników.

Przypomnijmy, sprawa niskich wynagrodzeń pracowników SAR, niewspółmiernych do wymaganego poziomu umiejętności, odpowiedzialności i trudów pracy, ciągnie się od lat.

- Dziś stawka bazowa dla ratownika w Ustce (aktualne ogłoszenie o naborze) to 3 tys. 050 zl brutto. - Płaca marynarzy, oficerów, ratowników i pracowników administracji są na bardzo niskim poziomie, a niektórych wręcz na poziomie najniższej płacy krajowej - podkreślają związkowcy skupiający morskich ratowników.

Związkowcy SAR-u na początku czerwca tego roku skierowali do mediów otwarty list protestacyjny w sprawie obniżki wynagrodzeń (z uwagi na znaczenie służby zrezygnowali z czynnego strajku). Podkreślali w nim, że obietnice podwyżek w 2018 r. nigdy nie zostały zrealizowane. Mają żal, bo straż pożarna, policja, straż graniczna czy wojsko podwyżki otrzymuje. Informują o bezowocnych rozmowach z Ministerstwem Infrastruktury, któremu Służba podlega. Podkreślają, że niskie płace są zagrożeniem dla funkcjonowania polskiego SAR-u.

- Taka sytuacja powoduje brak zainteresowania pracą w ratownictwie morskim, odchodzenie za chlebem doświadczonych, wieloletnich pracowników i jednocześnie stały wzrost średniego wieku ludzi, którzy ratują innych na morzu. Np. średnia wieku w grupie starszych mechaników to ponad 60 lat, a 36 proc. zatrudnionych w tej grupie zawodowej jest w wieku emerytalnym - są wśród nich osoby w wieku 70 lat - informują związkowcy.

Pracowników SAR obiecuje wesprzeć NSZZ Solidarność.

- Temat wynagrodzeń pracowników SAR jest stały. Mam wrażenie, że nasze państwo stanęło bokiem do Służby SAR. To jest przykre, ale nie wiem, czy są inne słowa by określić obecną sytuację - mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". - Krajowa Sekcja Morska "S" już zabrała głos w tej sprawie kierując pisma do ministra infrastruktury. On będzie wzmacniany.

Dodajmy, związkowcy chcą by sprawa wynagrodzenia dla pracowników Służby SAR była jednym z tematów posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej, zaplanowaną na środę, 23 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki