Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Pojedzie nawet do Strasburga

  Pojedzie nawet do Strasburga

  Wojciech Piepiorka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zdzisław Marek jest sołtysem Grzymisławia od 35 lat, a od czterech kadencji zasiadał w Radzie Miasta i Gminy Debrzno. Jest rolnikiem, ma około 100 hektarów ziemi. Cztery z nich dzierżawi od samorządu Debrzna. Z tego powodu wojewoda pomorski Roman Zaborowski w czerwcu wydał postanowienie o uchyleniu mu mandatu. Radny Marek walczy w jego obronie.
  Wojewoda został zaalarmowany pismem, podpisanym przez "grupę radnych". Żaden z kolegów Zdzisława Marka z rady oficjalnie nie przyznał się do wysłania donosu i wszyscy jak jeden mąż, a także radny Marek, z osobna zaskarżyli zarządzenie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. 26 września br. sąd oddalił tę skargę.

  13 listopada Zdzisław Marek wniósł skargę kasacyjną w tej sprawie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rada zrobiła to samo we wtorek.
  - Jeśli NSA nie przyzna nam racji, będziemy się odwoływać do Sądu Najwyższego - mówi Marek. - Jestem skłonny jechać nawet do Strasburga.

  Radny Marek twierdzi, że jest ofiarą nieprecyzyjnych przepisów. - Ustawa o samorządzie gminnym, na którą powoływał się wojewoda, uchylając mój mandat, mówi, że radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy - mówi Marek.

  - Tylko że ja nie prowadzę działalności gospodarczej. Płacę składki do KRUS, więc nie jestem przedsiębiorcą. Mecenasi wojewody kierowali się jednym precedensowym wyrokiem wydanym przez Naczelny Sąd Administracyjny. Nawet sędzia z Sądu Wojewódzkiego mówił, że mam rację, ale prawo jest niespójne, więc nie mógł orzec inaczej.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo