Pogrzeb Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku 19.01.2019. Relacja z pochówku prezydenta Gdańska [zdjęcia, wideo]

Ryszarda Wojciechowska/Tomasz Kubik

Wideo

Pogrzeb Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W sobotę, 19.01.2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został pochowany w Bazylice Mariackiej, obok najbardziej zasłużonych mieszkańców Gdańska. Pożegnali go przyjaciele, rodzina, współpracownicy, politycy, samorządowcy. - Zachęcałeś do czynienia dobra, wierzę, że to dobro rozleje się dalej, na cały świat, że podziały zaczną się zacierać, że skończy się fala nienawiści - powiedziała podczas mszy pogrzebowej żona prezydenta, Magdalena Adamowicz.

Godz. 15.40
Bazylika Mariacka została zamknięta. Trwają prace służb porządkowych. Świątynia zostanie ponownie otwarta przed godz. 18.00, kiedy odbędzie się niedzielna msza święta. Wówczas będzie też otwarty dostęp do urny prezydenta Adamowicza.

Godz. 14.50
Urna z prochami śp. Pawła Adamowicza została umieszczona w niszy, pod którą znajduje się tablica z nazwiskiem prezydenta.

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej [19.01.2019]
Karolina Misztal

Rozlega się instrumentalna wersja utworu Andrea Bocelliego "Time To Say Goodbye".

Godz. 14.43
Najbliższa rodzina i przedstawiciele episkopatu udają się przed kaplicę św. Marcina. Urna z prochami zamordowanego prezydenta Gdańska zostanie złożona w niszy świątyni przy wejściu do Izby Rajców.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis wykonuje antyfonę "Salve Regina".

Pożegnanie tuż przed złożeniem urny do niszy w kaplicy
Pożegnanie tuż przed złożeniem urny do niszy w kaplicy Przemek Swiderski
Pożegnanie tuż przed złożeniem urny do niszy w kaplicy
Pożegnanie tuż przed złożeniem urny do niszy w kaplicy Przemek Świderski

Godz. 14.05

Przemówienia rodziny, przyjaciół i współpracowników prezydenta Pawła Adamowicza.

Magdalena Adamowicz, żona: Jest nam dziś bardzo ciężko, ale chcę właśnie teraz podziękować Bogu, że wiele lat temu skrzyżował nasze drogi, że miałam wspaniałego męża i ojca naszych córek. Mamy mnóstwo cudownych wspomnień. W maju miała być nasza 20 rocznica ślubu. Od początku wiedziałam, że twoją miłością muszę dzielić się z Gdańskiem. Rozumiałyśmy to. Teraz zostałyśmy same, same, ale nie samotne, bo są z nami gdańszczanki i gdańszczanie, miliony Polaków, miliony ludzi za granicą. Dziękuję za waszą krew, za wasze czuwanie pod szpitalem, za serce ze zniczy, dziękuję za wasze współczucie i jeżeli prawdą jest, że pamięć jest nieśmiertelnością, to w nas Paweł będzie zawsze. Wierzę że twoje idee, twórczość, nie umrą razem z Tobą. Zadbają o to przyjaciele. Wierzę, że zostaniesz oczyszczony ze wszystkich pomówień.

Zachęcałeś do czynienia dobra, wierzę, że to dobro rozleje się dalej, na cały świat, że podziały zaczną się zacierać, że skończy się fala nienawiści.

Siła jest bardzo potrzebna. Bo nadchodzi trudny czas. Oswoić osierocone miejsce przy stole, biurko, przy którym ręcznie pisałeś swoją książkę, pusty fotel...

Musimy nauczyć się żyć bez ciebie, powoli, krok po kroku, dzień po dniu.

Pawle, czasami powtarzałeś, że potrzeba ci chwili wyciszenia i spokoju, rozumiałam to, ale nie rozumiem, dlaczego ta chwila musi trwać wieczność. Wiem, że spotkamy się ponownie, tym razem na zawsze.

Cisza, potrzebna nam cisza, cisza nie może oznaczać milczenia, bo milczenie jest bliskie obojętności. Dzisiaj wszyscy musimy zrobić rachunek sumienia, co zrobiliśmy, gdy wokół działo się zło, niegodziwość, niesprawiedliwość.

Pawła i naszą rodzinę spotkało wiele niegodziwości.

Niech już nigdy nie zdarzy się tragedia!

Magdalena Adamowicz i Antonina Adamowicz
Magdalena Adamowicz i Antonina Adamowicz Piotr Hukało

Antonina Adamowicz, córka: Drogi tatulku, chcę ci podziękować za te wszystkie chwile, chcę ci podziękować za spacery z psem, że uczyłeś miłości do książek i historii, ciekawości świata, dziękuję ci za nasze długie rozmowy, za czas którego nie miałeś wiele, który dawałeś mi i mojej siostrzyczce. Dziękuję ci za nasz ostatnio wspólny urlop, inny niż wszystkie - spędziliśmy dwa tygodnie sami, bez znajomych i obowiązków. Kocham cię bardzo i wiem, że nikt nie zapomni o tobie. Opiekuj się nami i całym Gdańskiem tam w niebie.

Czytaj więcej: "Opiekuj się nami i całym Gdańskiem tam w niebie". Magdalena i Antonina Adamowicz żegnają się z Pawłem Adamowiczem

Aleksander Hall: Wyciągnijmy wnioski z tej okrutnej lekcji. Niech już nigdy nie powtórzy się taka tragedia. Paweł Adamowicz pozostawił po sobie wyrazisty testament. Pokazał jak powinniśmy odnosić się do drugiego człowieka, jak nieść dobro. Pawła zabiła nienawiść. Jestem pewny, że ta nienawiść nie zwycięży, zwycięży dobro, któremu służył.

Ojciec Ludwik Wiśniewski
Ojciec Ludwik Wiśniewski Przemek Świderski

Ojciec Ludwik Wiśniewski, dominikanin, przyjaciel Pawła Adamowicza: Dzisiaj przeżywamy tu w Gdańsku nowy dziejowy moment. Cała Polska czeka, może nie tylko Polska, że z Gdańska wyjdzie wezwanie i przywróci moralną równowagę w naszych sercach. Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, z pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić publicznych funkcji w naszym kraju.

Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba s