MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Pawła Adamowicza 19.01.2019. Szczegóły uroczystości pochówku prezydenta Gdańska w bazylice Mariackiej! [ważne informacje]

red
Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej
Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej Karolina Misztal
Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia 2019 r. o godz. 12 w Bazylice Mariackiej. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w świątyni, dla wszystkich, którzy nie dostaną się do kościoła, a chcieliby wspólnie uczestniczyć w ceremonii, będzie przeprowadzona transmisja z uroczystości. W sobotę wiele ulic ścisłego centrum miasta jest zamkniętych. Rodzina poprosiła, aby na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, tylko wesprzeć dwie bliskie prezydentowi organizacje: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza.
Pogrzeb Pawła Adamowicza 19.01.2019 - transmisja, relacja. Gdańsk pogrążony w żałobie. Tłumy gdańszczan żegnają prezydenta

Pogrzeb Pawła Adamowicza 19.01.2019. Gdańsk pogrążony w żało...

Kiedy odbędzie się pogrzeb

Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 19 stycznia 2019 roku. Prezydent spocznie w bazylice Mariackiej.

Paweł Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej. Spocznie obok najbardziej zasłużonych mieszkańców Gdańska

- Zgodnie z wielowiekową tradycją panującą w Gdańsku oraz przychylając się do prośby Rodziny, a także do inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów docierających do nas w tych dniach Pan Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej – poinformował proboszcz bazyliki Mariackiej, ks. Prałat Ireneusz Bradtke.

Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała, aby na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, tylko wesprzeć dwie bliskie prezydentowi organizacje: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Wolontariusze z puszkami będą obecni przed kościołem

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia 2019 r. w bazylice Mariackiej
Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia 2019 r. w bazylice Mariackiej Przemyslaw Swiderski

W czwartek na godz. 15 odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. O godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona została trumna z ciałem prezydenta Adamowicza. Mieszkańcy stali w ogromnej kolejce, by pożegnać swojego prezydenta.

W piątek o godz. 17 sprzed ECS-u wyruszył kondukt pogrzebowy, który odprowadził trumnę do Bazyliki Mariackiej.

Czytaj więcej:

W sobotę rano nie będzie możliwości wejścia do Bazyliki Mariackiej. Dla uczestników pogrzebu kościół będzie otwarty od godziny 10. Oprócz zaproszonych imiennie gości w pogrzebie uczestniczyć będą mogli mieszkańcy Gdańska, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsca, nie wszyscy chętni.

Pogrzeb

Pogrzeb prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę (19.01.2018). O godz. 12 odbędzie się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

Rodzina prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza prosi o nieskładanie kondolencji

Pogrzeb Pawła Adamowicza - program uroczystości

19 stycznia, sobota

 • 10.00 otwarcie bazyliki
 • 12.00 początek mszy pogrzebowej

Osiem telebimów plus ERGO ARENA

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Bazylice Mariackiej, dla wszystkich gdańszczan, którzy nie dostaną się do kościoła, a chcieliby wspólnie uczestniczyć w ceremonii, będzie przeprowadzona transmisja z uroczystości. Nabożeństwo pogrzebowe będzie transmitowane na specjalnych ekranach ustawianych w kilku miejscach na terenie Głównego Miasta.

Ekrany zainstalowane będą na Długiej i Długim Targu (łącznie 5 ekranów), Targu Węglowym, Placu Świętopełka oraz na Wyspie Ołowianka.

Dodatkowo będzie możliwość uczestniczenia w ceremonii za pośrednictwem transmisji wyświetlanej na ekranach zainstalowanych w ERGO ARENIE. Hala zostanie otwarta o godz. 10.00, wejście przez bramę A1.

Także w Sopocie zostanie ustawiony telebim - na Placu Przyjaciół Sopotu. Transmisję z uroczystości pogrzebowych będzie można obejrzeć na specjalnym telebimie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26 w Gdyni oraz na stronie internetowej miasta.

Transmisja na telebimach:

 • Ulica Długa i Długi Targ. Dojście będzie możliwe ze wszystkich kierunków z wyłączeniem: Bramy Zielonej (Most Zielony), ul. Powroźniczej i ul. Pocztowej;
 • Targ Węglowy: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
 • Park Świętopełka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
 • Ołowianka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia.
 • ERGO ARENA: Bez ograniczeń w zakresie dojścia. Otwarte będą parkingi przy hali, będzie również możliwość parkowania wzdłuż ulicy Łokietka.
Pogrzeb Pawła Adamowicza 19.01.2019. Szczegóły uroczystości pochówku prezydenta Gdańska w bazylice Mariackiej! [ważne informacje]

- Ul. Świętego Ducha, Grobla I, Szeroka to będą tylko „drogi życia” przeznaczone tylko do wyjazdu karetek. Będą na nich wydzielone ciągi piesze. Dojście do ulic: Długa, Długi Targ będzie tylko od ulicy Piwnej, Garbary, Ławniczej i Powroźniczej. Nie będzie możliwości wejścia od strony Zielonej Bramy bo to będzie tylko droga wyjścia dla osób, które będą opuszczać ulicę Długą – zaznaczyła Magdalena Skorupka-Kaczmarek z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Bardzo ważny komunikat: prosimy byście państwo nie przynosili do tych stref zniczy, nie zapalali ich ze względów oczywistych – ze względów bezpieczeństwa – dodała.

Zgodnie z wolą rodziny tragicznie zmarłego prezydenta, urzędnicy zaapelowali również by zamiast kupna kwiatów czy zniczy pieniądze przeznaczyć na wsparcie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich na prośbę pełniącej obowiązki prezydenta Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz zgodził się na uruchomienie w sobotę, 19 stycznia o godz. 12.00 syren alarmowych na terenie miasta dla upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Pogrzeb Pawła Adamowicza -ważne informacje

Od godziny 6.00 został wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Zakaz dotyczy także możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy oraz na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej.

Ulice Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanową tzw. drogę życia czyli główną trasę dojazdową i ewakuacyjną. Dlatego też na ulicach tych obowiązuje bezwzględny zakaz zatrzymywania się. W rejonie wymienionych wyżej ulic wprowadzone zostały ograniczenia w ruchu pieszym. Wejście w ten obszar jest możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje.

Bazylika Mariacka zostanie otwarta o godz. 10.00.

Msza rozpoczyna się o godzinie 12.00.

Od godz. 12.00 przez około minutę włączone będą syreny alarmowe.

Uwaga! W sobotę na terenie Głównego Miasta obowiązuje całkowity zakaz używania dronów. Agencja Żeglugi zamknęła przestrzeń powietrzą nad Głównym Miastem do wysokości 550 m.

Ulica Długa i Długi Targ. Dojście będzie możliwe ze wszystkich kierunków z wyłączeniem: Bramy Zielonej (Most Zielony), ul. Powroźniczej i ul. Pocztowej;
Targ Węglowy: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
Park Świętopełka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
Ołowianka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia.
ERGO ARENA: Bez ograniczeń w zakresie dojścia. Otwarte będą parkingi przy hali, będzie również możliwość parkowania wzdłuż ulicy Łokietka.

Wsparcie i pomoc psychologiczna

Podczas pogrzebu potrzebujący będą mieli zapewnioną profesjonalną pomoc psychologiczną. Będzie ona udzielana w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

W pobliżu Bazyliki Mariackiej wsparcia udzielać będą również pracownicy socjalni, ubrani w pomarańczowe kamizelki, z plakietkami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. W razie potrzeby np. odprowadzą do psychologa, wyprowadzą z tłumu itd.

- Nie wstydźmy się swojej słabości, emocji wywołanych tragedią, nie udawajmy silnych w tak trudnym momencie – mówi Piotr Kowalczuk. Zachęca osoby uczestniczące w sobotniej uroczystości pogrzebowej do korzystania z pomocy specjalistów MOPR.

W sobotę, w godzinach od 10.00 do 16.00 w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 do dyspozycji potrzebujących będzie sześciu psychologów MOPR. Z pomocy można skorzystać bezpośrednio lub telefonicznie, pod numerem: 58 347 82 82.

W budynku IKM zorganizowany będzie również punkt medyczny.

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy w trakcie uroczystości, prosimy o zgłaszanie się do komisariatu policji na ulicy Piwnej. Przyprowadzanie tu będą dzieci, które zgubią się podczas uroczystości.

Organizacja ruchu:

 • Ulica św. Ducha, Grobla I, Szeroka – zostały wyznaczone jako droga życia i przejazd dla karetek, więc będą na nich wydzielone ciągi piesze, tylko którymi będzie można się poruszać.
 • Dojście do ulic Długa i Długi Targ będzie od ulicy Piwnej, Garbary, Ławniczej i Powroźniczej.
 • Nie będzie możliwości wejścia od strony Zielonej Bramy – będzie to droga wyjścia dla osób opuszczających ul. Długą i Długi Targ.
 • Brak możliwości wnoszenia zniczy do stref.
 • Na terenie stref będą również ustawione przenośne toalety.

Bezpłatne przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego. Zasada ta obowiązuje w dniach od piątku 18.01.2019 godz. 00:00 do soboty, 19.01.2019 godz. 23:59.

- Spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy na obszarze całego miasta, w szczególności Śródmieścia. Prosimy nie odkładać dojazdu na uroczystości pogrzebowe na ostatnią chwilę, tylko zaplanować podróż nawet na godziny poranne. Bardzo prosimy o korzystanie z komunikacji miejskiej - apelują władze miejskie!

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Prośba o nieprzynoszenie zniczy i wieńców!

Władze miasta proszą o nieprzynoszenie na uroczystości wieńców ani zniczy: - Nie będzie możliwości wejścia ze zniczami do miejsc, w których będą ustawione ekrany. Osoby, które zdecydują się na przyjście do miejsc oglądalności ze zniczami, będą proszone o pozostawienie ich u służb porządkowych. Zdeponowane znicze po zakończeniu uroczystości będą przeniesione, ustawiane i zapalone w ustalonym miejscu miejscu. Najprawdopodobniej będzie to Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy.

Paweł Adamowicz - takim Go zapamiętamy!

Żałoba w Gdańsku i w całym województwie

- Od dziś, aż do dnia pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w naszym mieście ogłoszona zostaje żałoba. Wszystkie flagi na masztach zostają opuszczone do połowy - poinformowała we wtorek rano, rzeczniczka prezydenta, Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Żałobę dla całego Pomorza ogłosił także wojewoda pomorski Dariusz Drelich:

Natomiast prezydent RP, Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej.
Żałoba narodowa będzie trwała od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz.19.00 - podała Kancelaria Prezydenta RP.

Pusta Noc za duszę Prezydenta Gdańska

W piątek, 18 stycznia, o godz. 20 w Centrum św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 odbył się obrzęd Pustej Nocy za duszę prezydenta Gdańska.

- Nasza obecność jest dowodem wdzięczności dla Niego za wszystko, co zrobił dla kaszubsko-pomorskiej społeczności - mówią przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Śmierć Pawła Adamowicza. Księgi kondolencyjne w Gdańsku

We wtorek rano w Urzędzie Miejskim w Gdańsku wystawiona została księga kondolencyjna dedykowana tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

Wszyscy osoby, które chcą w ten sposób pożegnać Pawła Adamowicza mogą wpisywać się do niej do piątku 18 stycznia, w godz. 8-20.

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia 2019 r. w bazylice Mariackiej
Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia 2019 r. w bazylice Mariackiej Przemyslaw Swiderski

W środę, o godz. 10 wystawiona została w Europejskim Centrum Solidarności druga księga kondolencyjna, do której wpisywać się będzie można do niedzieli, w godzinach 10-18.

Paweł Adamowicz - takim Go zapamiętamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki