Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb państwowy Ludwika Dorna. Ostatnie pożegnanie byłego wicepremiera

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Uroczystości pogrzebowe Ludwika Dorna
Uroczystości pogrzebowe Ludwika Dorna Adam Jankowski
Po godz. 14.00 trumna z ciałem Ludwika Dorna, byłego marszałka Sejmu, wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji, została umieszczona w grobie na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Pośmiertnie polityk został odznaczony Orderem Orła Białego. W uroczystościach pogrzebowych brało udział wielu polityków z różnych ugrupowań.

Msza pogrzebowa rozpoczęła się w południe w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Pogrzeb państwowy Ludwika Dorna
Pogrzeb państwowy Ludwika Dorna Adam Jankowski

Na państwowy pogrzeb Ludwika Dorna przyszło wielu polityków, wśród żałobników są m.in.: Marek Jurek, Paweł Kowal, Małgorzata Kidawa-Błońska, Piotr Naimski, Piotr Wawrzyk, Paweł Zalewski, Paweł Poncyljusz, Jarosław Selin, Konrad Szymański, Antoni Macierewicz, Zbigniew Ziobro czy Małgorzata Gosiewska.

W imieniu Kancelarii Prezydenta na mszy świętej pojawiła się Grażyna Ignaczak-Bandych.

Pogrzeb państwowy Ludwika Dorna. Ostatnie pożegnanie byłego wicepremiera
Adam Jankowski

Małgorzata Kidawa-Błońska odczytała list skierowany do uczestników pogrzebu w imieniu Sejmu. - Zawsze pamiętam go z uśmiechem, pełnego energii, zawsze się zatrzymywał i prowadził rozmowy. Potem ten uśmiech mu pozostał, także w Sejmie. Mam nadzieję, że ten uśmiech z nami zostanie - dodała po odczytaniu listu.

Pogrzeb państwowy Ludwika Dorna. Ostatnie pożegnanie byłego wicepremiera
Adam Jankowski

Po mszy świętej, kondukt żałobny wyruszył na Powązki Wojskowe, gdzie po godz. 14.00 trumna z ciałem Ludwika Dorna została złożona do grobu. Na cmentarzu obecna była kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe. Flaga państwowa, która była wcześniej umieszczona na trumnie została przekazana rodzinie zmarłego polityka.

Pośmiertnie polityk został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę, Orderem Orła Białego.

Kim był Ludwik Dorn?

Na początku lat 70. związał się z opozycją antykomunistyczną. Od 1972 roku uczestniczył w niezależnych spotkaniach organizowanych przez środowisko seniorów 1. Warszawskiej Drużyny im. Romualda Traugutta "Czarna Jedynka". Od września 1976 roku działał w Komitecie Obrony Robotników. Był współpracownikiem redakcji podziemnego pisma "Głos". Od września 1980 roku - członkiem NSZZ "Solidarność". W czasie stanu wojennego ścigany listem gończym, uniknął aresztowania, przez półtora roku ukrywając się przed służbami PRL.

W 1990 roku podjął współpracę z Jarosławem Kaczyńskim. Razem zakładali najpierw Porozumienie Centrum, potem Prawo i Sprawiedliwość. Ludwik Dorn został wiceprezesem partii. Był ministrem spraw wewnętrznych i administracji i wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie Jarosława Kaczyńskiego.

Sprawował mandat poselski od 1997 do 2015 roku. Po raz pierwszy do Sejmu wszedł z list Akcji Wyborczej Solidarność, jednak był posłem niezrzeszonym. Patronował dwóm ważnym reformom - wprowadzeniu jawności majątku polityków i finansowania partii politycznych z budżetu. Następnie kandydował niezmiennie z list PiS do 2015 roku. Wtedy wystartował do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej. Bezskutecznie. Odszedł z polityki, jednak komentował życie polityczne w kraju. Był między innymi analitykiem "Nowej Konfederacji" i felietonistą "Polityki". Krytycznie odnosił się do obozu rządzącego, zarzucając mu między innymi upartyjnianie państwa czy ryzykowanie napięć w relacjach z Unią Europejską.

Znany głównie jako polityk, Ludwik Dorn był też tłumaczem z angielskiego. W latach 80. utrzymywał się z przekładów, pod pseudonimem Dorota Lutecka, angielskich powieści szpiegowskich, między innymi Johna le Carré. Był też tłumaczem wierszy, w tym Johna Keatsa i Williama Butlera Yeatsa. Sam także pisał wiersze i bajki. Jedna z nich "O śpiochu tłuściochu i o psie Sabie" została wyróżniona na ogólnopolskim konkursie „Wielcy poeci piszcie dla dzieci”. Inspiracją dla bajki był pies Ludwika Dorna - Saba - o którym Polska usłyszała w 2007 roku, kiedy przyprowadził go do Sejmu. W 2008 roku Ludwik Dorn wydał tom wierszy "Zdruzgotki".

Zmarł 7 kwietnia, na skutek choroby nowotworowej.

źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb państwowy Ludwika Dorna. Ostatnie pożegnanie byłego wicepremiera - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki