Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb ks. Stanisława Bogdanowicza. Duchowny spoczął w krypcie kapłanów [ZDJĘCIA,WIDEO]

TOR
Zakończyła się ponad trzygodzinna ceremonia pogrzebowa byłego wieloletniego proboszcza tej parafii ks. Stanisława Bogdanowicza. Uroczystość odbyła się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Ciało zmarłego przed tygodniem duchownego zostało złożone w krypcie bazyliki przy trumnach jego poprzedników.

Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz należał do grupy najwybitniejszych gdańskich duszpasterzy katolickich w okresie od 1945 r. do dziś. Jego zasługi dla Kościoła i parafii są wybitne, ale zmarły ksiądz zapisał się także w historii Gdańska jako jego niezwykle zasłużony i aktywny obywatel. Szczególną jego zasługą było wywalczenie powrotu do Bazyliki Mariackiej dzieł sztuki w okresie powojennym przeniesionych do państwowych muzeów. Między innymi z racji tych zasług zmarłego, na pogrzebie byli obecni przedstawiciele prezydenta RP i premier RP. Przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy prof. Piotr Czauderna odznaczył ks. Stanisława Bogdanowicza pośmiertnie Stanisława Bogdanowicza Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W liturgii wzięło udział kilkudziesięciu księży, w tym liczni biskupi, a homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. W bazylice obecna była rodzina ks. Bogdanowicza, liczni politycy krajowi i lokalni, prezydenci wszystkim miast Trójmiasta, samorządowcy, przedstawiciele środowisk twórczych i naukowych, ale przede wszystkim setki parafian, którzy zapamiętali ks. Bogdanowicza jako wspaniałego duszpasterza. Zmarły pełnił posługę proboszcza Bazyliki Mariackiej w latach 1979-2014, ale w sprawy parafii był zaangażowany także na emeryturze.

Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w miejscowości Żwiryna na Wilenszczyźnie. Ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne. W 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie. Dwa lata później po postawieniu przez Urząd do spraw Wyznań zarzutów dotyczących treści głoszonych kazań, nie otrzymał paszportu na wyjazd na studia do Rzymu.

W 1967 r. ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pełnił służbę kapłańską m.in. w kościołach w Pruszczu Gdańskim i Sopocie. W Gdańsku w latach 1975–1979 był proboszczem kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Od 1979 r. był proboszczem kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (NMP) w centrum zabytkowego Gdańska.

11 września 1966 r. został aresztowany za „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości” (po zarekwirowaniu przez władze kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej) i osadzony w aresztach śledczych w Lublinie i Warszawie-Mokotowie. W październiku 1966 r. został skazany wyrokiem Sądu Powiatowego w Lublinie na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Pod koniec lat 70. odprawiał msze św. z okazji 3 maja i 11 listopada. Umożliwiał prowadzenie w kościele NMP głodówek w sprawie aresztowanych 3 maja 1980 r. działaczy opozycji Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Od 1979 r. upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła NMP przez państwo (odzyskał około 150).

Zobacz też: Pożegnanie ks. Bogdanowicza. Księgi kondolencyjne w Nowym Ratuszu i bazylice Mariackiej
Po wprowadzeniu stanu wojennego dawał schronienie działaczom Solidarności oraz pomagał im w ukrywaniu się, m.in. Jerzemu Romanowi, Krzysztofowi Dowgialle i Bogdanowi Borusewiczowi (udzielił ślubu ł Bogdanowi Borusewiczowi i Alinie Pienkowskiej). W styczniu 1982 r. odwiedzał internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Iławie i zabiegał u gen. Jerzego Andrzejewskiego o uwolnienie działaczy aresztowanych za organizowanie w grudniu 1981 r. strajku w Porcie Gdańskim (m.in. Czesława Nowaka, Eugeniusza Szymeckiego i Wiesława Wiki-Czarnowskiego). Brał udział w przygotowaniu ucieczki działaczy Solidarności Andrzeja Michałowskiego i Antoniego Grabarczyka z gmachu Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni, do której jednak nie doszło.

Umożliwiał, mimo sprzeciwu władz, umieszczanie w kościele NMP tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz ofiary sowieckich i niemieckich represji.

Był autorem kilkudziesięciu książek u o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów, m.in. monografii "Kościół Gdański pod rządami komunizmu 1945–1984" (2000), artykułów w prasie katolickiej i bajek dla dzieci.
Ks. Bogdanowicz był kapelanem Stowarzyszenia Godność, zrzeszającego więźniów politycznych PRL; odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2008). W 2004 r. nadano mu honorowe obywatelstwo miasta Gdańska.

Uroczystości żałobne po śmierci ks. Stanisława Bogdanowicza ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pogrzeb ks. Stanisława Bogdanowicza. Duchowny spoczął w krypcie kapłanów [ZDJĘCIA,WIDEO] - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki