Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Kazimierza Piechowskiego. Bohater słynnej ucieczki z KL Auschwitz spoczął w rodzinnym grobie [ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
W piątek, 22 grudnia, na cmentarzu parafialnym przy ul. Gdańskiej w Tczewie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Piechowskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera słynnej ucieczki z KL Auschwitz, Honorowego Obywatela Tczewa i Pelplina.

Pogrzeb poprzedziła msza św., którą w kościele pw. św. Józefa odprawił ks. prałat Antoni Dunajski. W uroczystościach wzięły udział władze miasta i powiatu, a także przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Odczytano też list od ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Kazimierz Piechowski urodził się 3 października 1919 r. w Rajkowach (gm. Pelplin), ale od najmłodszych lat związany był z Tczewem, gdzie przed wojną działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Jesienią 1939 r. został aresztowany przez Niemców, gdy przez Węgry - razem z kolegą z Tczewa Alfonsem Kiprowskim (później także więźniem i uciekinierem z KL Auschwitz) - próbował się przedrzeć do wojsk gen. Sikorskiego we Francji. Po pobycie w kilku więzieniach 20 czerwca 1940 r., jednym z pierwszych transportów, trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz z numerem 918. 20 czerwca 1942 r., zdecydował się na ucieczkę z obozu wraz z trzema innymi więźniami. Mężczyźni ukradli niemieckie mundury oraz samochód należący do obozowej SS, po czym wyjechali z terenu obozowego. Piechowskiemu realizacje śmiałego pomysłu ułatwiło niezwykłe opanowanie i biegła znajomość języka niemieckiego, wyniesiona z domu rodzinnego.

Czytaj też:Kazimierz Piechowski nie żyje. Odszedł bohater brawurowej ucieczki z KL Auschwitz

Do końca wojny Kazimierz Piechowski walczył w oddziale Armii Krajowej. Po zakończeniu konfliktu wrócił na Pomorze, podjął pracę, ale z powodu donosu o akowskiej przeszłości został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział siedem.

Swoje obozowe przeżycia i szczegóły sensacyjnej ucieczki opisał w książce „Byłem numerem… świadectwa z Auschwitz”. W 2006 r. Maciej Pawłowski nakręcił o jego losach dokument pt. „Uciekinier”. „Przez całe życie ciągle uciekałem: przed hitlerowcami, przed „czerwonymi”, teraz uciekam w świat, aby nie stetryczeć” - mówi w filmie Pawłowskiego Kazimierz Piechowski. Dopiero na emeryturze, po 1989 r., mógł realizować swoje marzenia o podróżowaniu. Wraz z żona Igą odwiedził ponad 50 krajów na wszystkich kontynentach.

Zobacz również:Tczew: Koncert Katy Carr w Centrum Kultury i Sztuki

W 2012 r. powstał także film dokumentalny i teledysk „Kazik and the Kommander's Car” autorstwa Katy Carr i Hannah Lovell. Katy Carr, Brytyjka o polskich korzeniach, pilotka RAF i harcerka, kiedy usłyszała historię Kazimierza Piechowskiego, jako osoba żywo interesująca się polską historią, bardzo się nią zainspirowała. Stąd film i teledysk, który można zobaczyć w Internecie.

Iluminacje w Parku Oliwskim

Jarmark świąteczny w Sopocie

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

QUIZ: Co wiesz o świętym Mikołaju?

Przepisy na 12 potraw wigilijnych

Wyjeżdzasz na święta? Hotele dla zwierząt na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki