Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Jana Olszewskiego [ZDJĘCIA] [WIDEO] Były premier został pochowany na Powązkach, ulicami Warszawy przeszedł kondukt żałobny

mm
Pogrzeb Jana Olszewskiego w Warszawie
Pogrzeb Jana Olszewskiego w Warszawie Bartek Syta
Pogrzeb Jana Olszewskiego odbył się w sobotę 16 lutego w Warszawie.. Były premier został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najważniejsi polscy politycy - premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Żegnały go też tłumy mieszkańców stolicy. Zobaczcie zdjęcia i wideo z pogrzebu Jana Olszewskiego.

Pogrzeb Jana Olszewskiego. Transmisja na żywo na placu Zamkowym

O godz. 11 rozpoczęła się msza święta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych. Tłumy mieszkańców stolicy zgromadziły się na placu Zamkowym, gdzie na specjalnie przygotowanym telebimie można było oglądać uroczystości na żywo.

Jak warszawiacy wspominają Jana Olszewskiego? - Prawdziwy patriota, dla którego Polska była najważniejsza - to opinia jednej z warszawianek, która przyszła pożegnać byłego premiera. - Będzie go bardzo brakowało. Był takim sumieniem, w sytuacjach kiedy nie bardzo wiedzieliśmy co czynić zawsze padało pytanie, co powiedziałby Jan Olszewski – uważa inny z mieszkańców Warszawy.

Źródło:
TVN 24

– Janie, dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, program, działanie Twego rządu, dobrze przysłużyły się ojczyźnie. Dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia – mówił w sobotę podczas mszy pogrzebowej były szef MON Antoni Macierewicz, który był jednym z polityków żegnających Jana Olszewskiego.

Źródło:

Przemówienia wygłosili także premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. - Jan Olszewski był dla mnie synonimem i uosobieniem walki o tą największą dla Polski i dla Polaków wartości jaką jest niepodległość. Premier Olszewski przez całe życie świadczył o tym, że pełna niepodległość jest możliwa, że warto o nią walczyć – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło:
TVN 24

- Odchodzi człowiek, który przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii Rzeczpospolitej, był kreatorem jej historii. Patrząc na 100 lat odrodzonej Polski po 1918 roku, był jedną z najważniejszych postaci w jej historii - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Źródło:
TVN 24

Ostatnia droga Jana Olszewskiego. Kondukt żałobny na ulicach Warszawy

Homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Po mszy tysiące osób przemaszerowało ulicami Warszawy w kondukcie żałobnym z trumną byłego premiera Jana Olszewskiego. Pochód rozpoczął się od Bazyliki św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się msza żałobna, skąd wyruszył w kierunku placu Krasińskich, gdzie odbyła się krótka uroczystość przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Źródło:
TVN 24

Następnie kondukt żałobny wyruszył w kierunku cmentarza na Powązkach Wojskowych, gdzie były premier został pochowany.

Źródło:
TVN 24

Pogrzeb Jana Olszewskiego. Ostatnia droga byłego premiera

W piątek o godz. 9 trumna z ciałem Jana Olszewskiego została wystawiona w holu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. By oddać hołd byłemu premierowi i wpisać się do księgi kondolencyjnej, trzeba było czekać w długiej kolejce. O godz. 18 odbyła się msza żałobna w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

– Panie premierze, kochany Wujku, oto wychodzisz na ulice tego miasta, aby popatrzeć ludziom w oczy – tymi słowami biskup Michał Janocha, chrześniak zmarłego byłego premiera Jana Olszewskiego, zakończył homilię podczas mszy w intencji swojego wuja. Nawiązał w ten sposób do słynnego przemówienia, w którym Jan Olszewski tuż przed odwołaniem jego rządu w czasie tzw. „nocnej zmiany” w czerwcu 1992 r. wyrażał nadzieję, „że wtedy, kiedy się to wreszcie skończy”, będzie mógł „wyjść na ulice tego miasta i popatrzeć ludziom w oczy”.

Źródło:

Następnie kondukt żałobny z trumną Jana Olszewskiego przeszedł ulicami Warszawy, z KPRM do do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Tu odbyło się nocne czuwanie.

Pogrzeb Jana Olszewskiego. Były premier spocznie na Powązkach

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 16 lutego. O godz. 10:40 nastąpi wyprowadzenie trumny z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Kondukt żałobny przejdzie do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, w której odbędzie się msza pogrzebowa. Po mszy kondukt z trumną przejdzie na plac Krasińskich. Przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Jana Olszewskiego pożegnają kombatanci i Powstańcy Warszawscy.

Następnie nastąpi przejazd konduktu w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii na Cmentarz Wojskowy. Uroczystości na Powązkach powinny rozpocząć się o godz. 14:45. Z informacji podawanych przez "Super Express", wynika że Jan Olszewski spocznie w Alei Zasłużonych w bliskim sąsiedztwie m.in. zmarłego w 2014 r. warszawskiego pisarza Marka Nowakowskiego (kwatera 274, rząd 3, miejsce 18).

Jan Olszewski zmarł w czwartek, 7 lutego. Od piątku 15 lutego do godz. 19:00 w sobotę 16 lutego w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. Flagi państwowe opuszczono do połowy masztu, odwołanych zostało wiele imprez o charakterze kulturalnym i sportowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Pogrzeb Jana Olszewskiego [ZDJĘCIA] [WIDEO] Były premier został pochowany na Powązkach, ulicami Warszawy przeszedł kondukt żałobny - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki