Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Brunona Zwarry w Gdańsku, [21.08.2018] Wspomnienie gdańskiego bówki i pisarza [ZDJĘCIA]

Dariusz Szreter
21.08.2018 Gdańsk. Cmentarz Oliwski. Pogrzeb Brunona Zwarry
21.08.2018 Gdańsk. Cmentarz Oliwski. Pogrzeb Brunona Zwarry Piotr Hukało
Dziś na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku pożegnaliśmy Brunona Zwarrę, gdańskiego bówkę, pisarza, kustosza pamięci o przedwojennej gdańskiej Polonii. Na pogrzebie obecni byli m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, posłanka Małgorzata Chmiel, dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon i wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt.

Nie da się zrozumieć gdańskości i polskości bez wejścia w tragiczne losy tego pokolenia gdańskich Polaków, które 1 września i w kolejne dni stanęło przed najwyższą próbą, przed którą człowiek może stanąć. Panie Brunonie, dziękujemy za Twój krytyczny patriotyzm. Patriotyzm pozbawiony megalomanii, samozachwytu, łatwych odpowiedzi. Za stawanie nam wszystkim bardzo trudnych pytań. Za niebywale surowy, trzymający się mocno ziemi realizm, który jest nam wszystkim potrzebny.

- mówił nad grobem pisarza Paweł Adamowicz.

Jednocześnie prezydent Adamowicz zapowiedział zbiorowe wydanie wszystkich wspomnień Brunona Zwarry, by przybliżyć młodemu pokoleniu losy gdańskiej Polonii z okresu międzywojennego.

- Mówił, że jemu wszystkie zaszczyty są niepotrzebne. Liczy się to, że zostawił świadectwo tamtych czasów i jest ono czytane, nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie – wspominała Krystyna Ejsmont ze Stowarzyszenia WAGA.

Stowarzyszenie rokrocznie organizowało na Biskupiej Górce urodziny Brunona Zwarry. Sam jubilat ze względu na stan zdrowia w nich nie uczestniczył, ale odbywały się za jego wiedzą i zgodą. Krystyna Ejsmont zapowiedziała, że w tym roku 18 października takie spotkanie urodzinowe również się odbędzie.

Brunon Zwarra zmarł 14 sierpnia. W październiku skończyłby 99 lat. Wychował się w gdańskiej dzielnicy dzielnicy Biskupia Górka. W młodości angażował się w działalność polskich organizacji społecznych i sportowych. Aresztowany w połowie września 1939, był więźniem obozów Stutthof i Sachsenhausen.

W latach 70. zaczął spisywać swoje wspomnienia – zarówno w formie autobiograficznej (pięciotomowe „Wspomnienia gdańskiego bówki”), jak i zbeletryzowanej (czterotomowa powieść „Gdańszczanie”). Opracował też tom „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”.

Doświadczenia z lat 1933-1945 spowodowały, że z rezerwą odnosił się do idei polsko-niemieckiego pojednania. Szczególnie krytycznie wyrażał się o Guenterze Grassie zarzucając mu, że w powieści „Blaszany bębenek” przedstawił postacie Polaków, szczególnie obrońców Poczty Polskiej w poniżający i ośmieszający sposób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pogrzeb Brunona Zwarry w Gdańsku, [21.08.2018] Wspomnienie gdańskiego bówki i pisarza [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki