Pogrzeb Andrzeja Chodubskiego, politologa, profesora...

  Pogrzeb Andrzeja Chodubskiego, politologa, profesora Uniwersytetu Gdańskiego

  red

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Andrzej Chodubski

  Prof. zw. dr hab. Andrzej Chodubski (1.01.1952 r. – 6.07.2017 r.) ©Wikimedia Commons

  Pogrzeb Andrzeja Chodubskiego


  Msza święta w intencji Zmarłego odbędzie się w środę, 12 lipca 2017 r., o godz. 12.00 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu, Gdańsk-Emaus, ul, Kartuska 186.

  Ceremonia pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku przy ul. gen. Henryka Dąbrowskiego 2 (o godz. 13:30 wystawienie urny w Kaplicy Cmentarza, o godz. 14:00 wymarsz konduktu).

  Przeczytaj także: Andrzej Chodubski, politolog, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego zmrał 6 lipca 2017 r.

  - Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. zw. dr hab. Andrzeja Chodubskiego, jednego z najwybitniejszych politologów polskich, Mistrza i Przyjaciela wielu pokoleń naukowców i studentów - czytamy na stronie Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

  Andrzej Chodubski - wspomnienie współpracowników


  Profesor związany był z Uniwersytet Gdańskim od 1971 roku, kiedy rozpoczął studia na tej uczelni. Od 1976 roku po ukończeniu studiów historycznych z wyróżnieniem został zatrudniony na stanowisku asystenta w Instytucie Nauk Politycznych, którego dyrektor Prof. dr hab. Kazimierz Podolski stał się mistrzem młodego badacza. W 1981 roku obronił dysertację na temat przemian kulturalnych na Kaukazie. Stopniowo poszerzał krąg zainteresowań badawczych i w 1986 roku został doktorem habilitowanym, czego efektem była w 1987 roku docentura, a następnie uniwersytecka profesura nadzwyczajna w 1993 r. Uwieńczeniem drogi awansu naukowego stanowiło otrzymanie w 1996 roku tytułu profesora nauk humanistycznych. W dorobku naukowym Profesora znajduje się 1263 publikacji naukowych, z których wiele zostało uhonorowanych nagrodami naukowymi. Niezwykle bogaty i oryginalny dorobek naukowy Profesora na trwałe został wpisany w annały nie tylko polskiej nauki. W polu jego zainteresowań badawczych znajdowały się: metodologia badań, politologia, globalizm, lokalizm, mniejszości narodowe i zbiorowości polonijne, zjawiska i procesy cywilizacyjne w kontekście przemian społecznych i politycznych.

  Pracowite życie Profesora nie ograniczało się do stricte naukowych przedsięwzięć – był on członkiem prestiżowych gremiów naukowych m.in. Komitetu Nauk Politycznych PAN, członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Płockiego Towarzystwa Naukowego; członkiem Instytutu Kultury Słowiańskiej w Londynie, Towarzystwa Chrystusowców w Poznaniu, Towarzystwa Badań Biograficznych „Who is Who” w Wiedniu, American General Benevolent Union (USA), Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku w Gdańsku oraz członkiem komitetów redakcyjnych i naukowych wielu czasopism naukowych.

  Profesor był promotorem rozpraw doktorskich i recenzentem przewodów habilitacyjnych i nominacji profesorskich.

  Ponadto, był cenionym wykładowcą i niezwykle lubianym wychowawcą młodzieży studenckiej, który cieszył się jej zaufaniem i sympatią w środowisku akademickim. W środowisku naukowym propagował dobre obyczaje i niestrudzenie przypominał o standardach godnego postępowania w murach wyższej uczelni.
  Zaczerpnięte ze strony Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wielki uczony

  Allochton (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  dorobek i zasługi dla nauki profesora Andrzeja Chodubskiego, uwieńczone winny być na Uniwersytecie Gdańskim nadaniem sali wykładowej lub audytorium jego imieniem. - im. prof. Andrzeja...rozwiń całość

  dorobek i zasługi dla nauki profesora Andrzeja Chodubskiego, uwieńczone winny być na Uniwersytecie Gdańskim nadaniem sali wykładowej lub audytorium jego imieniem. - im. prof. Andrzeja Chodubskiego profesora belwederskiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  RIP

  Dorota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  RIP

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo