Pogorzelec i przyjaciele

  Pogorzelec i przyjaciele

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Okno zabite deską. Sadza okrywająca ściany zdewastowanego, maleńkiego mieszkanka. Na ocalałym fotelu siedzi 82-letni Tadeusz Florjański, emerytowany elektryk, kolekcjoner modeli kolejek, współautor wielu wystaw, odznaczony Medalem Tysiąclecia Gdańska.
  - Pożar wybuchł w środę, 28 stycznia - mówi, lekko zaciągając, pochodzący z Lwowa gdańszczanin.
  - Wyszedłem do sklepu, po powrocie zobaczyłem wydobywający się spod drzwi dym.

  Z policyjnego komunikatu: "Po wejściu do środka mężczyzna stracił przytomność. Policjanci z komisariatu we Wrzeszczu, zaalarmowani informacją o pożarze, szybko pojechali na miejsce. Wewnątrz płonącego mieszkania odnaleźli leżącego nieprzytomnego mężczyznę i wynieśli go na zewnątrz budynku. 82-letni gdańszczanin trafił do szpitala."
  - Po wyjściu ze szpitala nie miałem dokąd wracać - mówi pan Tadeusz.

  - Łóżko spalone, dziura, jakby wybita kamieniem w szybie. Nie wiem, jakie były przyczyny pożaru. Czekam na wyniki ekspertyzy. W zwarcie trudno uwierzyć, może ktoś mi coś wrzucił przez okno?
  Gdańszczanin mieszkał samotnie, wszyscy jego bliscy już nie żyją. Gdyby nie kąt zaoferowany przez obcych ludzi, musiałby szukać miejsca w noclegowni. Najpierw przygarnęła go pani Czesława, teraz mieszka u jej syna, Jacka. Nie podają nazwisk, chcą pomagać anonimowo.

  W spalonym mieszkaniu zastaję dwóch mężczyzn, myjących ściany. To pan Piotr Bukowczyk i Andrzej Szwęch, mieszkający po sąsiedzku, którzy - całkowicie bezpłatnie - postanowili pomóc pogorzelcowi. Pieniądze na zakup farby zebrały farmaceutki z apteki we Wrzeszczu, gdzie pan Tadeusz kupował od dawna leki.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo